Education for all people
Tæt
Menu

Navigation

  • 1 år
  • 5. år
  • Litteraturer
  • Portugisisk Sprog
  • Danish
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Tæt

Matematikaktivitet: Problemsituationer

Matematikaktivitet, der er rettet mod studerende i det fjerde år i grundskolen, med spørgsmål udviklet med probleemsituationer.

Denne matematiske aktivitet kan downloades som en redigerbar Word-skabelon, klar til udskrivning i PDF såvel som den afsluttede aktivitet.

Download denne matematikøvelse fra:

  • Ord: Matematikaktivitet: Problemsituationer - 4. år - Redigerbar skabelon
  • PDF: Matematikaktivitet: Problemsituationer - 4. klasse - Til udskrivning
  • Skabelon: Matematikaktivitet: Problemsituationer - 4. klasse - Med svar
  • Billede: Side 1

SKOLE: DATO:

PROF: KLASSE:

NAVN:

problem situationer

1) Mário købte en motorcykel til 4.000 reais. Han betalte R $ 2.000,00 udbetaling og betalte resten i 10 rater. Hvad er værdien af ​​Mários månedlige rate?
EN.

2) Bedstemor gik på messen og markedet, inden hun kom hjem. Hvis hun rejste med R $ 100,00 og kom tilbage med R $ 12,00, hvor mange reais brugte bedstemor?
EN.

3) Maria købte 20 bukser til videresalg. Hun betalte R $ 30,00 hver og vil videresælge den til R $ 50,00. Hvor meget fortjeneste tjener Mary?
EN.

4) Vennerne i skolen besluttede at holde en afslutning på året. Hver enkelt lovede at give R $ 20,00 til festen, der skulle afholdes. Hvis klassen har 28 elever, og alle bidrog med det samme beløb, hvor meget blev der rejst til festen?
EN.

5) Jeg gik med far for at hjælpe ham på markedet. Han fik 8 kartoner mælk. Hvis hver æske mælk koster R $ 2,75, hvor meget betalte han for de 8 æsker?
EN.

Om Camila Farias

På svar er i linket over overskriften.

Ezoikumrapporter denne annonce
4. år4. årgang i grundskolen4. klasse matematikaktivitetmatematikaktivitet med svarmatematikaktivitet med problemstillinger 4. klassematematikaktivitet, der skal udskrives4. klasse matematikøvelse
Denyse Lage Fonseca, forfatter i Access
Denyse Lage Fonseca, forfatter i Access
on Jul 22, 2021
Accessber, forfatter i Access
Accessber, forfatter i Access
on Jul 22, 2021
Denyse Lage Fonseca, forfatter i Access
Denyse Lage Fonseca, forfatter i Access
on Jul 22, 2021
1 år5. årLitteraturerPortugisisk SprogMind Map SvampeMind Map ProteinerMatematikMaternel IiStofMiljøArbejdsmarkedMytologi6 årFormeJulNyhederNyheder FjendskabNumeriskOrd Med CParlendasDeling Af AfrikaTænkereLektionsplaner6. årPolitikPortugisiskSeneste Indlæg Tidligere IndlægForårFørste VerdenskrigVigtigste
  • 1 år
  • 5. år
  • Litteraturer
  • Portugisisk Sprog
  • Mind Map Svampe
  • Mind Map Proteiner
  • Matematik
  • Maternel Ii
  • Stof
  • Miljø
  • Arbejdsmarked
  • Mytologi
  • 6 år
  • Forme
  • Jul
  • Nyheder
  • Nyheder Fjendskab
  • Numerisk
Privacy
© Copyright Education for all people 2025