Education for all people
Κλείσε
Μενού

Πλοήγηση

  • 1 χρόνος
  • 5ο έτος
  • Λογοτεχνίες
  • Πορτογαλική γλώσσα
  • Greek
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Κλείσε

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για τη σειρά εκκίνησης

Επιλέξαμε σε αυτήν την ανάρτηση αρκετές ιδέες και πρότυπα έτοιμα για εσάς Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου, κατάλληλο για μαθητές στην αρχική σειρά (Educação Infantil and Elementary School).

Κάθε τέσσερα χρόνια, ομάδες ποδοσφαίρου από διαφορετικές χώρες σε όλο τον κόσμο συγκεντρώνονται για να αγωνιστούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου.

Ο διαγωνισμός δημιουργήθηκε από τον Γάλλο Jules Rimet, το 1928, αφού ανέλαβε τη διοίκηση του πιο σημαντικού ιδρύματος στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο: FIFA (Ομοσπονδία Διεθνούς Ποδοσφαιρικού Συλλόγου).

Η πρώτη έκδοση του Παγκόσμιου Κυπέλλου πραγματοποιήθηκε στην Ουρουγουάη το 1930. Είχε τη συμμετοχή μόνο 13 επιλογών, οι οποίες προσκλήθηκαν από τη FIFA, χωρίς κατάλληλες διαφορές, όπως συμβαίνει σήμερα. Η ομάδα της Ουρουγουάης στέφθηκε πρωταθλητής και μπορούσε να μείνει, για τέσσερα χρόνια, με το κύπελλο Jules Rimet.

Σε σχολεία σε ολόκληρη τη χώρα, οι εκπαιδευτικοί χρησιμοποιούν αυτό το θέμα για να εργαστούν στην τάξη και με αυτό κατά νου επιλέξαμε αυτά τα μοντέλα έτοιμα για Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου, ολοκλήρωση παραγγελίας:

Δείκτης

  • Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου - Τι ξέρω για το Παγκόσμιο Κύπελλο.
  • Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την προσχολική εκπαίδευση
  • Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την Προσχολική Εκπαίδευση σε PDF
  • Σχέδιο τάξης Παγκόσμιου Κυπέλλου Φυσικής Αγωγής

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου - Τι ξέρω για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου - Τι ξέρω για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου - Τι ξέρω για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Στόχοι:

  • Προτείνετε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα της συμμετοχής της ομάδας της Βραζιλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
  • Εξηγήστε τις γνώσεις και το όραμά σας για το Παγκόσμιο Κύπελλο.
  • Σκεφτείτε κριτικά το Παγκόσμιο Κύπελλο, επεκτείνοντας τις γνώσεις σας σε αυτό το θέμα.

Κατηγορία 1

ΠΡΟΓΝΩΣΗ: Ποια θα είναι η κατάταξη της Βραζιλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο;

  • Πριν από την έναρξη του Παγκόσμιου Κυπέλλου, οργανώστε ένα πρόγραμμα για τη διεξαγωγή α πρόβλεψη για την κατάταξη της ομάδας της Βραζιλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο με όλους τους μαθητές και τους επαγγελματίες του σχολείου ·
  • Διανείμετε ένα ενημερωτικό κείμενο για το Παγκόσμιο Κύπελλο και την πρόγνωση σε μαθητές και επαγγελματίες του σχολείου που θα απαντηθούν.
  • Μοιραστείτε το αποτέλεσμα πρόγνωσης πριν από την έναρξη του Παγκόσμιου Κυπέλλου στις τοιχογραφίες του σχολείου, την εφημερίδα και τον ιστότοπο.

ΔΙΑΓΝΩΣΗ: Οι εκπαιδευτικοί οργάνωσαν δύο δραστηριότητες για τη διάγνωση και τον προσδιορισμό των μαθητών να γνωρίζετε για το Παγκόσμιο Κύπελλο, με σεβασμό στη μορφή υλοποίησης σύμφωνα με την ηλικιακή ομάδα και τα έτη εκπαίδευσης του παιδιά:

  • Μαθητές από την 6η έως την 9η τάξη: χρήση γραφής και το κοινωνικό φανταστικό πλαίσιο για την εγγραφή μαθητών.

1η Δραστηριότητα:

Παραδώστε και ζητήστε από μαθητές από την 6η έως την 9η τάξη να απαντήσουν στο ερωτηματολόγιο σχετικά με το Παγκόσμιο Κύπελλο, χρησιμοποιώντας γραφή για να υλοποιήσουν τις απόψεις τους.

Τι ξέρω για το Παγκόσμιο Κύπελλο:

  • Παγκόσμιο Κύπελλο, τι είναι αυτό;
  • Πότε πραγματοποιείται το Παγκόσμιο Κύπελλο;
  • Τι πρέπει να κάνετε για να συμμετάσχετε στο Παγκόσμιο Κύπελλο;
  • Ποιος μπορεί να συμμετάσχει;
  • Πόσα μέρη υπάρχουν για να συμμετάσχετε σε αυτόν τον διαγωνισμό;
  • Πώς επιλέγονται οι συμμετέχοντες;
  • Διαθέτει κανονισμούς; Ποια είναι η μορφή της διαφοράς;
  • Ποιοι κανόνες ποδοσφαίρου, τεχνικές και τακτικές είναι απαραίτητες για τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο Κύπελλο;

Αυτό το ερωτηματολόγιο πρέπει να απαντηθεί στην τάξη, εμποδίζοντας τους μαθητές να ερευνήσουν ή να αναζητήσουν απαντήσεις σε οποιαδήποτε ερευνητική πηγή.

Ενημερώστε τους μαθητές ότι στην επόμενη τάξη θα κοινοποιηθεί το αποτέλεσμα του ερωτηματολογίου.

Μάθημα 2 και 3

2η Δραστηριότητα:

Για τη δεύτερη τάξη, ο δάσκαλος πρέπει να συνθέσει τις απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο που έδωσαν οι μαθητές. Σε αυτό το σημείο, ο δάσκαλος πρέπει να εξετάσει όλες τις απαντήσεις που παρουσιάζονται ανεξάρτητα από την αλήθεια τους.

  • Μοιραστείτε τη σύνοψη της διάγνωσης από την πρώτη δραστηριότητα για καθένα από τα πέντε επίπεδα διδασκαλίας.
  • Ρωτήστε όλους τους μαθητές εάν συμφωνούν ή όχι με τις απαντήσεις που παρουσιάζονται.
  • Καταγράψτε το αποτέλεσμα αυτής της έρευνας, καθώς θα είναι πολύ χρήσιμο καθ 'όλη τη διάρκεια της διαδικασίας.

Ζητήστε από τους μαθητές να φέρουν αναφορές, φωτογραφίες, εικόνες και άλλα έγγραφα για οποιοδήποτε Παγκόσμιο Κύπελλο έχει ήδη ή θα πραγματοποιηθεί, έτσι ώστε να μπορούμε να οργανώσουμε μια Πίνακα Πληροφοριών σχετικά με τα ακόλουθα θέματα του Παγκόσμιου Κυπέλλου Κόσμος:

  • Η ιστορία του ποδοσφαίρου;
  • Κανόνες και τεχνικές, τακτικές, φυσικές και ψυχολογικές γνώσεις για το ποδόσφαιρο.
  • Η ιστορία και το πλαίσιο των Παγκόσμιων Κυπέλλων
  • Οι χώροι για το επόμενο Παγκόσμιο Κύπελλο.
  • Τα ΜΜΕ στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τάξη 4

2η Δραστηριότητα:

  1. Ορίστε το χώρο στο Σχολείο για την εμφάνιση πινάκων πληροφοριών στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
  2. Η έκθεση πρέπει να οργανώνεται με θέματα, έτσι ώστε όλες οι πληροφορίες σχετικά με το Παγκόσμιο Κύπελλο που φέρνουν οι μαθητές πρέπει να οργανώνονται σε ένα πάνελ με το ίδιο θέμα.
  3. Προγραμματίστε, μαζί με τους μαθητές, τα θέματα που πρέπει να ερευνηθούν και την περίοδο κατασκευής των πάνελ πληροφοριών σχετικά με:
    • Η ιστορία του ποδοσφαίρου: προέλευση, εξέλιξη των κανόνων του, υλικά και μαζικοποίηση.
    • Ποδόσφαιρο: οι κανόνες του και οι τεχνικές, τακτικές, φυσικές και ψυχολογικές γνώσεις.
    • Ιστορία και πλαίσιο των Παγκόσμιων Κυπέλλων που έχουν ήδη πραγματοποιηθεί - οικονομικές, πολιτικές και πολιτιστικές πτυχές των χωρών που φιλοξένησαν αυτήν την εκδήλωση.
    • Περιέργειες, επιλογές και αστέρια του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
    • Πολιτικές, οικονομικές, πολιτιστικές πληροφορίες για τους συμμετέχοντες και τις χώρες υποδοχής του Παγκόσμιου Κυπέλλου.
    • Όπως τα μέσα μαζικής ενημέρωσης, οι αθλητικές εταιρείες, τα αθλητικά ιδρύματα συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
    • Δημοσιεύστε και ενημερώστε τους πίνακες και τον πίνακα αποτελεσμάτων όλων των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου.
  • Οι εκθέσεις αυτών των πάνελ πρέπει να εγγυηθούν ότι, πριν και κατά τη διάρκεια του Παγκοσμίου Κυπέλλου, θα υπάρχουν πάντα νέες πληροφορίες σχετικά με αυτό το αθλητικό γεγονός.

Ενημερώστε τους μαθητές ότι στην επόμενη τάξη θα οργανώσουμε και θα πραγματοποιήσουμε το «School Cup».

Εκτίμηση

  • Παρατηρήστε και παρακολουθήστε τους μαθητές εάν, κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης της στρατηγικής διδασκαλίας, ήταν σε θέση να προσδιορίσουν το που ξέρουν για το Παγκόσμιο Κύπελλο και, αρχικά, διευρύνουν τις γνώσεις για το θέμα σε μια στοχαστική και κρίσιμος.
  • Ελέγξτε τη συμμετοχή των μαθητών κατά την κατασκευή των Πάνελ πληροφοριών για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Δείτε επίσης: Πώς να χρησιμοποιήσετε το Παγκόσμιο Κύπελλο σε μαθήματα μαθηματικών


Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την προσχολική εκπαίδευση

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την προσχολική εκπαίδευση

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την προσχολική εκπαίδευση

Στόχοι:

  • Εξερευνήστε το τρέχον θέμα "Παγκόσμιο Κύπελλο".
  • Έχετε επαφή με διαφορετικά είδη κειμένου που ασχολούνται με το θέμα.
  • Εστίαση στην πολιτιστική πολυφωνία.

Αναπτύξτε το πνεύμα αποδοχής, ελπίζουμε για νίκη, αλλά μόνο μία ομάδα θα βγει νικητής. Πρέπει να αποδεχτούμε την ήττα ως τρόπο μάθησης και βελτίωσης των εμπειριών μας.

Προφορική και γραπτή γλώσσα Άξονας: 3

  • Έρευνα σχετικά με την ιστορία των φλυτζανιών για να πει στα παιδιά πώς προέκυψε αυτός ο διαγωνισμός μεταξύ των χωρών.
  • Η αφήγηση της ιστορίας «Μια φορά κι έναν καιρό αρμαδίλο» της Bia Villela
  • Ερευνήστε την ιστορία της μασκότ "Fuleco", πώς είναι, πού ζει και γιατί επιλέχθηκε.
  • Τραγουδήστε τον εθνικό ύμνο (αν είναι δυνατόν, εξερευνήστε μερικές σάνζας με τους μαθητές.
  • Αναφέρετε ότι κάθε χώρα έχει τον εθνικό ύμνο της καθώς και τη δική της γλώσσα.
  • Χρήση του κινητού αλφαβήτου για την κατασκευή επεξεργασμένων λέξεων.
  • Προώθηση μπίνγκο με ονόματα μαθητών ή ονόματα παικτών.
  • Κυνήγι λέξεων; σταυρόλεξα; από τις λέξεις: Κύπελλο, Βραζιλία, ποδόσφαιρο.

Μαθηματική Γλώσσα:

  • Μετρώντας τον αριθμό των παικτών που παίζουν στο ποδοσφαιρικό παιχνίδι.
  • Πόσα στοιχεία χρειάζονται για να σχηματιστεί μια ομάδα
  • Πόσες μικρές σημαίες;
  • Δικαστής?
  • Κρατήσεις;
  • Προπονητής?
  • Ποια είναι η σειρά εισόδου για παίκτες;
  • Χρώματα που αντιπροσωπεύουν τη Βραζιλία;
  • Γεωμετρικά σχήματα της σημαίας της Βραζιλίας και του γηπέδου ποδοσφαίρου.

Άξονας ταυτότητας και αυτονομίας:

  • Αναγνώριση του ονόματος της χώρας μας, καθώς και των γραμμάτων που το συνθέτουν.
  • Αναγνώριση του δικού σας ονόματος καθώς και των ονομάτων ορισμένων παικτών.
  • Παρατήρηση στο χάρτη της Βραζιλίας της πολιτείας στην οποία ζείτε.
  • Δώστε προσοχή στις σημαντικές αξίες για να ζήσετε σε μια ομάδα: σεβασμός των κανόνων, φροντίδα των άλλων, ομαδικό πνεύμα, συντροφικότητα, φροντίδα του υλικού που χρησιμοποιείται και εμφανίζεται στην τάξη.

Πλαστική γλώσσα:

  • φτιαχνω, κανω
  • σχεδιασμός ενός γηπέδου ποδοσφαίρου
  • Δημιουργία κοροϊδεύοντας γηπέδου με παίκτες
  • Δημιουργία συλλογικών αφισών για το Παγκόσμιο Κύπελλο.
  • Ζωγραφική της μασκότ Κύπελλο, σημαία της Βραζιλίας, κύπελλο….
  • Χρήση μοντελοποίησης πηλού για να φτιάξετε μπάλες διαφόρων χρωμάτων και μεγεθών (μικρές, μεσαίες και μεγάλες)
  • Συλλογική κατασκευή ενός επίγειου πλανήτη.

Κίνηση:

  • Ποδοσφαιρικό παιχνίδι μεταξύ μαθητών και μαθητών.
  • Σημασία της σωματικής προετοιμασίας μέσω κινήσεων, όπως: τρέξιμο, άλμα, άλμα, μετακίνηση εμποδίων: κουτιά, κώνους κ.λπ.
  • Ασκήσεις τεντώματος σώματος
  • Διαφορετικές κινήσεις: με πόδια, γόνατα, χέρια, κεφάλι, πάνω και κάτω. στη μία πλευρά Στο άλλο; προς τα εμπρός. πίσω;
  • Πλαίσιο Δραστηριότητα σε ζευγάρια.
  • Μπάλα που ταιριάζει με τα χέρια σε κύκλο. στη σειρά, κάτω από τα πόδια ...

Τραγούδι

  • Εκτίμηση τραγουδιών για το κύπελλο, εθνικός ύμνος.
  • Εκτίμηση τραγουδιών από το ρεπερτόριο των παιδιών που ρυθμίζουν το ρυθμό με τα πόδια, τα χέρια, τους ώμους, το κεφάλι, κουδουνίστρες και άλλα όργανα κ.λπ.

Φύση και κοινωνία:

  • Έρευνα Παγκόσμιου Κυπέλλου;
  • Η σημασία του αθλητισμού για την υγεία.
  • Η σημασία της καλής διατροφής για τον αθλητή και για όλους μας.
  • Πίνακας ειδήσεων για το Παγκόσμιο Κύπελλο: κοπή και κολάζ καθημερινών ειδήσεων.
  • Κανόνες και κανόνες των παικτών στην ομάδα επιλογής.

Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την Προσχολική Εκπαίδευση σε PDF

Πάντα σκέφτομαι να το κάνουμε εύκολο για εσάς, αποφασίσαμε να το κάνουμε "Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου για την προσχολική εκπαίδευση" φαίνεται παραπάνω, για δωρεάν λήψη σε PDF. Για πρόσβαση στο υλικό, ελέγξτε τον ακόλουθο σύνδεσμο:

  • Λήψη σε PDF

Σχέδιο τάξης Παγκόσμιου Κυπέλλου Φυσικής Αγωγής

Σχέδιο τάξης Παγκόσμιου Κυπέλλου Φυσικής Αγωγής

Σχέδιο τάξης Παγκόσμιου Κυπέλλου Φυσικής Αγωγής

Στόχοι:

  • Συμμετέχετε στον σχεδιασμό και την υλοποίηση του Copinha da Escola.
  • Παίξτε το Παγκόσμιο Κύπελλο, μέσα στο σχολείο, βιώνοντας τη δομή και την οργάνωσή του.
  • Λάβετε και πραγματοποιήστε μια έρευνα σχετικά με το Παγκόσμιο Κύπελλο.

1η Δραστηριότητα:

Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 Elementary School Project: Οργανώστε το Σχολικό Κύπελλο, έχοντας ως αναφορά τη σύνθεση (που πραγματοποιήθηκε από το καθηγητές) των απαντήσεων της διάγνωσης στην πρώτη δραστηριότητα, σε κάθε επίπεδο εκπαίδευσης, που θα διεξαχθεί κατά τη φάση ταξινόμησης του Παγκόσμιο Κύπελλο.

Υπό αυτήν την έννοια, οι εκπαιδευτικοί θα υιοθετήσουν τις ακόλουθες διαδικασίες για μαθητές από την 6η έως την 9η τάξη του Δημοτικού Σχολείου:

  • Ενημερώστε τις αρχές για τη διοργάνωση του Κυπέλλου στο Σχολείο, αναπαράγοντας τις γνώσεις που έχουν οι μαθητές σχετικά με το Παγκόσμιο Κύπελλο:
    • Το Copinha na Escola θα πραγματοποιείται κάθε χρόνο σχολικής εκπαίδευσης σε δύο κατηγορίες - άνδρες και γυναίκες.
    • Δημιουργήστε τις ομάδες / ομάδες σε κάθε κατηγορία, την ίδια σχολική χρονιά, με την παρουσία 5 έως 7 μελών.
    • Συζητήστε και ορίστε τις αρχές για τη σύνθεση των ομάδων / επιλογών:
      • Η συμμετοχή είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές.
      • Καθορίστε τα κριτήρια για τη σύνθεση των ομάδων / επιλογών, δηλαδή, οι μαθητές πρέπει να καθορίσουν εάν το Οι ομάδες / οι επιλογές θα πρέπει να έχουν το ίδιο επίπεδο δεξιοτήτων, αν θα υπάρχουν αντικαταστάσεις και τα κριτήρια για την εκτέλεση του αντικαταστάσεις
    • Μορφή διαφοράς σε κάθε κατηγορία - πραγματοποίηση τεσσάρων φάσεων: φάση προκριματικών, προημιτελικοί, ημιτελικοί και τελικοί ·
    • Τόπος παράστασης - μικρά γκαζόν ή αθλητικά γήπεδα.
    • Η διάρκεια κάθε παιχνιδιού θα καθοριστεί ανάλογα με τον αριθμό των ομάδων / επιλογών και τον αριθμό των διαθέσιμων γηπέδων / γηπέδων για το Copinha.
    • Τα ονόματα των ομάδων / ομάδων πρέπει να ληφθούν από τα 32 ονόματα των εθνικών ομάδων που θα συμμετάσχουν στο Παγκόσμιο Κύπελλο.
    • Χρησιμοποιήστε τους ίδιους κανονισμούς που θα χρησιμοποιεί η FIFA κατά τη διεξαγωγή του επόμενου Παγκοσμίου Κυπέλλου στο School Cup.
    • Χρησιμοποιήστε στο School Cup τους ίδιους κανόνες του γηπέδου ποδοσφαίρου που θα χρησιμοποιηθούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο, με προσαρμογές στο μέγεθος γηπέδου, αριθμός παικτών, διαιτητές, διάρκεια του αγώνα και στολές που θα χρησιμοποιηθούν από Παίκτες.
  • Σχεδιάστε ομάδες / επιλογές σε κλειδιά με 4 ομάδες.
  • Οργανώστε και κοινωνικοποιήστε πίνακες παιχνιδιών και πίνακα αποτελεσμάτων.

Μάθημα 2, 3 και 4

2η Δραστηριότητα:

  • Παίξτε τα παιχνίδια Copinha da Escola.

3η Δραστηριότητα:

Την προτελευταία ημέρα του Σχολικού Κυπέλλου ή πριν από την έναρξη της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ζητήστε από τους μαθητές να πάρουν σπίτι το ερωτηματολόγιο παρακάτω και να το επαναφέρουν στο σχολείο:

Σενάριο προβληματικών ερωτήσεων

Κατά τη φάση προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου, εκτός από το να παρακολουθείτε τα παιχνίδια και να παίζετε στο Copinha da Escola, απαντήστε σε όλες τις παρακάτω ερωτήσεις, ρωτώντας σε γονείς, φίλους ή / και δασκάλους όταν έχετε αμφιβολίες και, εάν είναι απαραίτητο, συμβουλευτείτε τη σχολική βιβλιοθήκη, περιοδικά, εφημερίδες, διαδίκτυο, προγράμματα Τηλεοράσεις

  1. Τι πιστεύουν, αισθάνονται και λένε οι άνθρωποι κατά τη διάρκεια του Παγκόσμιου Κυπέλλου;
  2. Πόσο σημαντικό είναι το Παγκόσμιο Κύπελλο για τη Βραζιλία; Και σε σένα?
  3. Κατά τη γνώμη σας, γιατί οι αθλητές, οι προπονητές και οι διαιτητές ενδιαφέρονται τόσο πολύ να συμμετάσχουν σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο;
  4. Γιατί οι χώρες και οι χορηγοί ενδιαφέρονται τόσο πολύ να φιλοξενήσουν ένα Παγκόσμιο Κύπελλο;
  5. Ξέρετε πόσο κοστίζει η προετοιμασία και η διεξαγωγή ενός Παγκοσμίου Κυπέλλου; Από πού προέρχονται τα χρήματα για πληρωμή για το Παγκόσμιο Κύπελλο;
  6. Πόσα πληρώνουμε για να παρακολουθήσουμε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο;
  7. Κατά τη γνώμη σας, γιατί οι άνθρωποι ενδιαφέρονται τόσο πολύ να παρακολουθήσουν το Παγκόσμιο Κύπελλο;
  8. Ποια ιδρύματα είναι υπεύθυνα για την προετοιμασία, την οργάνωση και τη φιλοξενία του Παγκοσμίου Κυπέλλου;
  9. Τι γνωρίζετε για το άθλημα του ποδοσφαίρου;
  10. Κατά τη γνώμη σας, γιατί ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής υποβάλλει όλες αυτές τις ερωτήσεις;

Τάξη 5

Αξιολογήστε τη συμμετοχή των μαθητών στο Copinha da Escola. Προτείνουμε στους μαθητές να ανταποκριθούν στη δημιουργία κειμένου που να σέβεται το ακόλουθο σενάριο:

  • Πώς ήταν η συμμετοχή μου στην οργάνωση του Copinha da Escola;
  • Τι κοινό έχει το Σχολικό Κύπελλο με το Παγκόσμιο Κύπελλο;
  • Για ποια ομάδα / επιλογή έπαιξα;
  • Με ποιον έπαιξε η ομάδα / η επιλογή μου;
  • Υπήρχε ή θα υπάρξει αυτή η αντιπαράθεση στο Παγκόσμιο Κύπελλο;
  • Ποιο ήταν το αποτέλεσμα του Copinha da Escola; Θα είναι το ίδιο με το Παγκόσμιο Κύπελλο;
  • Τι μου άρεσε και δεν μου άρεσε για το Copinha da Escola;

Συνοψίστε τα δεδομένα της αξιολόγησης που πραγματοποίησαν οι μαθητές στο Copinha da Escola και παρουσιάστε τα σε αυτούς.

Εκτίμηση

  • Παρατηρήστε και παρακολουθήστε τους μαθητές εάν, κατά τη διάρκεια της ανάπτυξης της στρατηγικής διδασκαλίας, ήταν σε θέση να προσδιορίστε τι γνωρίζουν για το Παγκόσμιο Κύπελλο και επεκτείνετε τις γνώσεις σχετικά με το θέμα σε μια στοχαστική και κρίσιμος.
  • Ελέγξτε αν τα αρχεία των μαθητών περιέχουν οντολογικές πτυχές (στόχοι, ιδεολογία, ιστορία) ή / και στοιχεία συστατικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου (η οργανωτική του δομή: θεσμοί, χρηματοοικονομικές πτυχές, μέσα ενημέρωσης και η οργάνωση του ανταγωνισμός). Εάν υπάρχουν αυτές οι πτυχές, διαχωρίστε τις και οργανώστε τις για την επόμενη στρατηγική διδασκαλίας.

Τι νομίζατε για την ανάρτησή μας "Σχέδιο μαθήματος Παγκόσμιου Κυπέλλου"? Εάν σας άρεσε, φροντίστε να το μοιραστείτε με τους φίλους σας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Εγγραφείτε στη λίστα email μας και λάβετε ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ενημερώσεις στα εισερχόμενά σας

Ευχαριστούμε που εγγραφήκατε.

Δραστηριότητες Ιστορίας για 1, 2, 3, 4 και 5 χρόνια στο δημοτικό σχολείο
Δραστηριότητες Ιστορίας για 1, 2, 3, 4 και 5 χρόνια στο δημοτικό σχολείο
on Jul 22, 2021
Ταινίες για παρακολούθηση στο Halloween
Ταινίες για παρακολούθηση στο Halloween
on Jul 22, 2021
Ο οποίος ανακάλυψε τη Βραζιλία ήταν ο Pedro Álvares Cabral
Ο οποίος ανακάλυψε τη Βραζιλία ήταν ο Pedro Álvares Cabral
on Jul 22, 2021
1 χρόνος5ο έτοςΛογοτεχνίεςΠορτογαλική γλώσσαχάρτης μυαλού μύκητεςχάρτης μυαλού πρωτεΐνεςΜαθηματικάΜητέρα IiΥληΠεριβάλλονΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΜυθολογία6 χρόνιαΚαλούπιαΧριστούγενναΝέαΕιδήσειςΑριθμητικόςΛέξεις με γΠαρλένταςΚοινή χρήση της ΑφρικήςΣτοχαστέςΣχέδια μαθήματος6ο έτοςΠολιτικήΠορτογαλικάΠρόσφατες δημοσιεύσεις Προηγούμενες δημοσιεύσειςΑνοιξηΠΡΩΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣΚύριος
  • 1 χρόνος
  • 5ο έτος
  • Λογοτεχνίες
  • Πορτογαλική γλώσσα
  • χάρτης μυαλού μύκητες
  • χάρτης μυαλού πρωτεΐνες
  • Μαθηματικά
  • Μητέρα Ii
  • Υλη
  • Περιβάλλον
  • ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
  • Μυθολογία
  • 6 χρόνια
  • Καλούπια
  • Χριστούγεννα
  • Νέα
  • Ειδήσεις
  • Αριθμητικός
Privacy
© Copyright Education for all people 2025