Education for all people
Κλείσε
Μενού

Πλοήγηση

  • 1 χρόνος
  • 5ο έτος
  • Λογοτεχνίες
  • Πορτογαλική γλώσσα
  • Greek
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Κλείσε

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο 1ης έως 5ης τάξης

Επιλέξαμε σε αυτήν την ανάρτηση μερικές προτάσεις και συμβουλές για εσάς Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο. Υπέροχες ιδέες για εργασία με μαθητές 1ης έως 5ης τάξης.

Αποκριάτικες γιορτές πραγματοποιούνται πάντα στους δρόμους, με παρελάσεις και μπλοκ κοστουμιών, αλλά τι πιστεύετε για αυτό; αναμνηστική ημερομηνίαστην τάξη? Το Carnival είναι ένα από τα πιο δημοφιλή πάρτι στον κόσμο, και η Βραζιλία είναι γνωστή παγκοσμίως για αυτό το πάρτι και γλέντι.

Επειδή είναι μια τόσο δημοφιλής ημερομηνία, είναι ένα εξαιρετικό θέμα για εργασία στο σχολείο. Και με αυτό κατά νου επιλέξαμε αυτά Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο, ολοκλήρωση παραγγελίας:

Δείτε περισσότερα στο:

  • Σχέδιο μαθήματος καρναβαλιού
  • Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για την προσχολική εκπαίδευση

Δείκτης

  • Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Marchinhas
  • Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Παραγωγή κειμένου του καρναβαλιού στη Βραζιλία - Ενημερωτικό κείμενο
  • Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο 1ο έως 5ο έτος
  • Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Κοστούμια

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Marchinhas

Στόχοι:

  • ανάπτυξη της ανάγνωσης και της γραφής μέσω της συνεργασίας με καρναβαλικές πορείες ·
  • κατανοήστε τους στίχους των marchinhas.
  • να αναπτύξουν τη δημιουργικότητα και τη γραφή από την καθοδηγούμενη επεξεργασία μιας αποκριάτικης πορείας με θέμα τα παιδιά.
  • Θα ασχοληθείτε με τη γιορτή του καρναβαλιού μέσα από τυπικά σχέδια αυτού του πάρτι.

Προηγούμενη γνώση από τον καθηγητή με τον μαθητή:

  • Θα είναι απαραίτητο ο μαθητής να είναι ήδη εγγράμματος και να ενταχθεί στη διαδικασία του γραμματισμού.

Στρατηγικές και πόροι τάξης

Στιγμή 1

  • Ο δάσκαλος θα ξεκινήσει την τάξη ρωτώντας τους μαθητές εάν ξέρουν τι είναι το καρναβάλι (ένα τυπικό πάρτι στη χώρα μας που συνήθως πραγματοποιείται Φεβρουάριος), αν τους αρέσει αυτό το πάρτι και ποια είναι τα αξιοθέατα που γνωρίζουν για το καρναβάλι (σχολές samba, ηλεκτρικό τρίο, χορός, γλέντι του δρόμου, και τα λοιπά.)
  • Η συζήτηση θα συνεχιστεί ρωτώντας εάν ξέρουν ποιο είναι το τυπικό καρναβάλι τραγούδι.
  • Ενημερώστε ότι το MARCHINHA είναι ένας τύπος αρχαίας μουσικής που χρησιμοποιήθηκε και εξακολουθεί να χρησιμοποιείται ευρέως στις μπάλες του Καρναβαλιού. Ρωτήστε ποιος ξέρει μια πορεία καρναβαλιού.

Στιγμή 2

Πάρτε το marchinha «Μαμά θέλω» στους μαθητές για να ακούσουν και να διαβάσουν τους στίχους, οι οποίοι θα φωτοτυπηθούν για κάθε μαθητή (Μουσική διαθέσιμη στον ιστότοπο παρακάτω)

Μαμά θέλω

Συνθέτης: Marcha De Jararaca E V. Πάιβα

Μαμά θέλω, μαμά θέλω
Μαμά θέλω να πιπιλίσω!
Δώστε την πιπίλα, δώστε την πιπίλα, ω, δώστε την πιπίλα
Δώστε στο μωρό μια πιπίλα για να μην κλαίει!

Κοιμήσου μωρό της καρδιάς μου
Πάρτε το μπιμπερό και εισάγετε το κορδόνι μου
Έχω μια αδερφή που ονομάζεται Άννα
Όταν αναβοσβήνει το μάτι έχει ήδη χάσει τη βλεφαρίδα

Κοιτάζω τα μικρά, αλλά έτσι
Και λυπάμαι που δεν είμαι παιδί που θηλάζει
Έχω μια αδερφή που είναι εκπληκτική.
Είναι από το bossa και ο σύζυγός της είναι τρελός

  • Ο δάσκαλος θα αφήσει τους μαθητές να ακούσουν το marchinha όσες φορές χρειάζεται, ενθαρρύνοντάς τους να τραγουδήσουν. Στη συνέχεια, θα μιλήσει για την κατανόηση των στίχων του τραγουδιού, επιτρέποντας στους μαθητές να πουν τι κατάλαβαν, ρωτώντας το νόημα μιας λέξης, πιθανώς μη κατανοητά από αυτούς.
  • Κατευθύνετε τη συζήτηση, δηλώνοντας ότι αυτή η marchinha είναι αστείο και ότι αφορά τη σχέση μιας μητέρας με το παιδί της.

Στιγμή 3

Παρουσιάζοντας άλλες καρναβαλικές πορείες:

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο

Αφού ακούσει αυτό το marchinha, ο δάσκαλος θα προχωρήσει με τον ίδιο τρόπο όπως πριν, εξηγώντας τους στίχους του τραγουδιού. Σε αυτήν την περίπτωση, θα είναι απαραίτητο να διευκρινιστεί ότι η Rosa de Ouro ήταν το όνομα μιας σχολής samba και ότι αυτή η πορεία αναφέρεται στο πέρασμα του σχολείου στη λεωφόρο. Ζητά να περάσει χώρος (ανοίγει φτερά), δηλώνοντας ότι ο τραγουδιστής είναι από τη λύρα, δηλαδή από την ποίηση ή την τέχνη.

Στιγμή 4

  • Αυτή τη στιγμή, θα παρουσιαστεί μια άλλη marchinha στον μαθητή, αλλά θα εκτελεστεί μια διαφορετική δραστηριότητα, στην οποία οι μαθητές θα λάβουν την επιστολή με κάποιες λέξεις που έχουν διαγραφεί. Με αυτόν τον τρόπο θα ακούσουν τη μουσική και πρέπει να ολοκληρώσουν τους στίχους με τις λέξεις που λείπουν.

ελπίζω να βρέξει

Σύνθεση: Emilinha Borba

Ας ελπίσουμε ______
τρεις ημέρες χωρίς διακοπή,
Ελπίζω να βρέχει,
Τρεις μέρες χωρίς _____

μεγαλο μου ____
Και στο σπίτι μου
χωρίς νερό
Πλένομαι.

Είμαι γεμάτος _____,
όταν μετράω,
Η ζωή μου,
Κανείς δεν θέλει να πιστέψει,
_______ δεν με κουράζει,
Τι σκέφτεται τα ελαστικά,
Ότι σε _____ δεν υπάρχει νερό,
Οχι για ______

  • Στο τέλος της δραστηριότητας ολοκλήρωσης των στίχων, ο δάσκαλος θα συζητήσει επίσης την ερμηνεία αυτού του marchinha με τους μαθητές, ενημερώνοντάς τους ότι Το εν λόγω θεματικό θέμα περιστρέφεται γύρω από τον καιρό (αίτημα για βροχή από τον συγγραφέα) και η έλλειψη νερού σχολίασε ως πρόβλημα που τονίστηκε επίσης από τον συγγραφέα.

Στιγμή 5

  • Μετά από αυτά τα τρία παραδείγματα marchinhas, ο δάσκαλος θα ρωτήσει, με την εργασία του, ότι οι μαθητές θα ερευνήσουν για την επόμενη τάξη, παραδείγματα marchinhas, με την επιστολή γραμμένη σε ένα φύλλο, να παραδοθούν στο δάσκαλος.

Στιγμή 6

  • Στην επόμενη τάξη, ο δάσκαλος θα ζητήσει από τους μαθητές να παρουσιάσουν το marchinha που βρήκαν και θα φτιάξουν μια τοιχογραφία με τίτλο: MARCHINHAS OF ALL TIMES

Στιγμή 7

  • Σε αυτό το σημείο, ο δάσκαλος θα προτείνει τη σύνταξη μιας πομπής καρναβαλιού που θα παράγουν οι μαθητές.
  • Ως έμπνευση, ο δάσκαλος θα κάνει αρκετές πορείες για να ακούσουν οι μαθητές:
  • Στη συνέχεια, θα δώσει καθοδήγηση: για να γράψετε ένα marchinha, θα χρειαστεί να επιλέξετε μια μελωδία, δηλαδή έναν ήχο, ο οποίος μπορεί να είναι ο ίδιος με έναν marchinha που τους αρέσει.
  • Θα είναι επίσης απαραίτητο να επιλέξετε ένα θέμα, το οποίο μπορεί να προτείνει ο καθηγητής για παιχνίδια ή για έναν χαρακτήρα που τους αρέσει.
  • Θα είναι ενδιαφέρον για τον δάσκαλο να δώσει ένα παράδειγμα μιας εφεύρεσης marchinha, όπως προτείνεται παρακάτω:

Παράδειγμα: ποδόσφαιρο με τη μελωδία (ήχος) του "Mommy I want", χρησιμοποιώντας ένα μέρος του τραγουδιού και για ένα παιχνίδι ή άθλημα:

Μαμά θέλω

Συνθέτης: Lívia Neves

Μαμά θέλω

Μαμά θέλω

Θέλω να παίξω ποδόσφαιρο

δώσε τη μπότα μου

δώσε τη μπότα μου

Δώσε μου την εκκίνηση γιατί θέλω να παίξω !!!

Στιγμή 8

  • Ο δάσκαλος θα συλλέξει τις marchinhas, επαληθεύοντας ότι οι μαθητές κατανοούν την πρόταση και θα υποβάλει προτάσεις για αλλαγές, εάν είναι απαραίτητο.
  • Σε μια άλλη τάξη, θα το δώσετε στους μαθητές να το καθαρίσουν, σε ένα ειδικό φύλλο που μπορεί να περιέχει μια εικόνα όπως αυτή παρακάτω, ή να απεικονιστούν από τους ίδιους τους μαθητές.
Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο

Στιγμή 9

  • Αφού οι marchinhas είναι καθαρές, ο δάσκαλος θα ζητήσει από τους μαθητές να παρουσιάσουν την παραγωγή τους στους συμμαθητές τους, προσπαθώντας να τραγουδήσουν το εφευρεθέν marchinha. Οι στίχοι των marchinhas θα καθοριστούν σε μια τοιχογραφία με τίτλο: «Παραγωγή καρναβαλιού marchinhas»

Εκτίμηση

  • Ο δάσκαλος θα διορθώσει τις καρναβάλι marchinhas, ελέγχοντας εάν οι μαθητές ήταν σε θέση να αναπτύξουν το θέμα του καρναβαλιού, χρησιμοποιώντας τα προτεινόμενα θέματα και τις μελωδίες που ακούστηκαν.
  • Θα επαληθεύσει επίσης τη συμμετοχή του μαθητή κατά τη συμμετοχή σε μαθήματα, την έρευνα των υπαρχόντων marchinhas, το τραγούδι των τραγουδιών κ.λπ.

Άλλες προτάσεις στο:

  • καρναβαλικές δραστηριότητες
  • Αποκριάτικες Δραστηριότητες 1 έτος
  • Δραστηριότητες καρναβαλιού εκπαίδευσης παιδιών
  • Αποκριάτικες δραστηριότητες για το δημοτικό σχολείο
  • Δραστηριότητες Ερμηνεία κειμένου για το καρναβάλι

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Παραγωγή κειμένου του καρναβαλιού στη Βραζιλία - Ενημερωτικό κείμενο

Στόχοι:

  • Συμμετέχετε σε διαλόγους στην τάξη, ακούγοντας με προσοχή και κατανόηση, απαντώντας στις ερωτήσεις που προτείνει ο δάσκαλος και εκθέτοντας απόψεις σε συζητήσεις με συναδέλφους και με τον δάσκαλο.
  • Αναζητήστε ενδείξεις κειμένου, μεσο-κειμένου και με βάση τα συμφραζόμενα για ανάγνωση μεταξύ των γραμμών, διευρύνοντας την κατανόηση
  • Δημιουργία γραπτού κειμένου: ενημερωτικό. Προσαρμογή της γραφής μέσω των προτεινόμενων στόχων ·
  • Αναθεωρήστε και επεξεργαστείτε τη δική σας γραφή.

Οι προηγούμενες γνώσεις εργάστηκαν από τον δάσκαλο με τον μαθητή

  • Αυτή η δραστηριότητα μπορεί να οργανωθεί σε μια τάξη στην αρχική διαδικασία γραμματισμού. Σε μια ετερογενή τάξη, ο δάσκαλος μπορεί να επιλέξει μερικά παιδιά για να βοηθήσει άλλους συμμαθητές, που είναι οι γραμματείς τους. Ή, δημιουργήστε συλλογικά το κείμενο στον πίνακα για να αντιγράψουν οι μαθητευόμενοι.

Πόροι

  1. Ένα μικρό κουτί με μερικές ερωτήσεις για να ξεκινήσει η συζήτηση του θέματος.
  2. Στην αφίσα επισυνάπτονται δύο χάρτες της Βραζιλίας.

Δραστηριότητα 1

1) Τακτοποιήστε την τάξη σε κύκλο και γράψτε το θέμα της τάξης στον πίνακα: Καρναβάλι. Παρουσιάστε το «κουτί έκπληξης» στην τάξη και ζητήστε από μερικά παιδιά να αφαιρέσουν τις ερωτήσεις από το κουτί και να το διαβάσουν στην τάξη για να συζητήσουν.

Μερικές προτεινόμενες ερωτήσεις για το κουτί: Τι σημαίνει το καρναβάλι για εσάς; Ποιες είναι οι αναμνήσεις σας από τα προηγούμενα καρναβάλια; Πώς βιώνει το καρναβάλι η γειτονιά / πόλη σας; Έχετε ένα αγαπημένο σχολείο samba; Πώς γιορτάζουν το καρναβάλι οι περιφέρειες στη Βραζιλία; Τραγουδήστε ένα καρναβάλι τραγούδι / πορεία.

Δραστηριότητα 2

2) Στη συνέχεια, παρουσιάστε μια αφίσα με δύο μεγάλους χάρτες που δείχνουν τις περιοχές της Βραζιλίας και συζητήστε προφορικά με την τάξη για την ποικιλομορφία του καρναβαλιού στη χώρα.

3) Διανείμετε εικόνες με αυτήν την ποικιλομορφία ή δώστε εφημερίδες και περιοδικά ώστε τα παιδιά να μπορούν να αναγνωρίσουν και να συζητήσουν τις ιδιαιτερότητες. Στη συνέχεια, ζητήστε από τα παιδιά να τα επικολλήσουν στον πρώτο χάρτη, σχετικά με την αντίστοιχη περιοχή της Βραζιλίας.

Δραστηριότητα 3

4) Χωρίστε την τάξη σε πέντε ομάδες, με κάθε ομάδα να είναι υπεύθυνη για μια περιοχή της Βραζιλίας. Διανείμετε μικρά κομμάτια χαρτιού και ζητήστε από την ομάδα να γράψει τα χαρακτηριστικά των καρναβαλικών τρόπων στην αντίστοιχη περιοχή τους και να τα επικολλήσει στο δεύτερο χάρτη. Εξερευνήστε την παραγωγή κειμένου: γράφοντας το όνομα της περιοχής, τρόπους για να γιορτάσουμε το καρναβάλι και τα χαρακτηριστικά του.

5) Μετά τη στιγμή της γραφής, ζητήστε από την ομάδα να την αξιολογήσει και, εάν είναι απαραίτητο, να επεξεργαστεί εκ νέου ένα νέο κείμενο. Μπορεί να παρουσιαστούν ερωτήσεις: είναι σαφές το κείμενό μου; Μπορώ να καταλάβω τι είναι γραμμένο; Είναι γραμμένο σωστά; Λείπουν κάποιες πληροφορίες;

6) Στο τέλος της δραστηριότητας, συζητήστε τη σημασία του σεβασμού των διαφορών. Δημοσιεύστε το έργο στα σχολικά συμβούλια.

Παραλλαγή: Η ίδια δραστηριότητα μπορεί να προσαρμοστεί ανάλογα με τη γιορτή, τον εορτασμό ή τη συζήτηση πολιτιστικών ή ανθρώπινων διαφορών.

Ακολουθούν μερικές αναφορές για το καρναβάλι στις περιοχές της Βραζιλίας, οι οποίες θα βοηθήσουν στη συζήτηση με την ομάδα: Minas Gerais - χοροί, καρναβάλι δρόμου, marchinhas, τύμπανα. Ρίο ντε Τζανέιρο και Σάο Πάολο - σχολές samba; Bahia - axé, ηλεκτρικά τρίο, micaretas; Pernambuco - frevo και maracatu; Βόρεια Περιοχή - Φεστιβάλ Bumba-meu-boi.

Το Καρναβάλι στη Βραζιλία είναι το μεγαλύτερο δημοφιλές φεστιβάλ της χώρας. Η πιο παραδοσιακή παρέλαση πραγματοποιείται στο Ρίο ντε Τζανέιρο, στο Passarela do Samba, όπως ονομάζεται το sambiodromo, το πρώτο που κατασκευάστηκε στη Βραζιλία. Άλλες σημαντικές παρελάσεις πραγματοποιούνται στη Florianópolis, το Manaus και το Vitória.

Εκτός από τις σχολικές παρελάσεις samba, υπάρχουν επίσης παρελάσεις μπλοκ και συγκροτήματα, ομάδες ανθρώπων που βγαίνουν παρέλαση στους δρόμους των πόλεων για να διασκεδάσουν, χωρίς ανταγωνισμό. Υπάρχουν επίσης καρναβάλι μπάλες, που γίνονται σε κλαμπ ή σε ανοιχτούς κοινόχρηστους χώρους, με καρναβαλική μουσική.

Το καρναβάλι του δρόμου διατήρησε τις αρχικές του παραδόσεις στη βορειοανατολική περιοχή της Βραζιλίας. Σε πόλεις όπως η Recife και η Olinda, οι άνθρωποι βγαίνουν στους δρόμους κατά τη διάρκεια του καρναβαλιού με τον ρυθμό του frevo και του maracatu.

Στην πόλη του Σαλβαδόρ, υπάρχουν ηλεκτρικά τρίο, λικνισμένα από χορευτική μουσική από τραγουδιστές και γκρουπ τυπικά της περιοχής. Στην πόλη, υπάρχουν επίσης μαύρα τετράγωνα όπως το Olodum και το Ileyaê, εκτός από τα τετράγωνα και το Afoxé Filhos de Gandhi.

7) Ακολουθούν μερικές φωτογραφίες και μοντέλα χαρτών που μπορούν να χρησιμοποιηθούν στη δραστηριότητα:

Εκτίμηση

Ο μαθητευόμενος θα αξιολογηθεί:

  • Κατά τη διαδικασία της συσχέτισης της εικόνας του καρναβαλιού με τη θέση της στο έδαφος της Βραζιλίας, αναζητώντας ενδείξεις κειμένου, διακειμενικού και περιβάλλοντος.
  • Μέσα από την παραγωγή ενός ενημερωτικού κειμένου, κατάλληλο για τον προτεινόμενο στόχο: περιγραφή των χαρακτηριστικών του καρναβαλιού σε μια συγκεκριμένη περιοχή της Βραζιλίας.

Συνιστούμε επίσης:

  • Αποκριάτικες μάσκες
  • Αποκριάτικες πορείες για την παιδική εκπαίδευση

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο 1ο έως 5ο έτος

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο - Κοστούμια

Σχέδιο τάξης καρναβαλιού για το δημοτικό σχολείο

Ο εορτασμός του καρναβαλιού έχει ένα πολύ ιδιαίτερο νόημα στη χώρα μας και είναι ένα από τα πιο αναμενόμενα πάρτι για τους περισσότερους ανθρώπους, λόγω της παράδοσης, του χρώματος, του ρυθμού και της μαγείας του.

Στόχοι:

  • Αναγνωρίστε το Καρναβάλι ως πολιτιστική εκδήλωση της Βραζιλίας.
  • Γνωρίστε την προέλευση και τα χαρακτηριστικά του.
  • Προσδιορίστε και ερμηνεύστε τραγούδια του Καρναβαλιού.
  • Τραγουδώντας και χορεύοντας καρναβάλι marchinhas και άλλους ρυθμούς.
  • Δημιουργήστε έργα τέχνης όπως ζωγραφική, σχέδιο, κοπή, κολάζ, μάσκες και κοστούμια.
  • Ξυπνήστε το ενδιαφέρον του μαθητή σε σχέση με τις γιορτές του καρναβαλιού, σώζοντας τις παραδόσεις
  • Γνωρίστε τα σχολεία samba και τα τετράγωνα της πόλης.
  • Ενημερώστε τους μαθητές για την ανάγκη να μην συγχέετε τη διασκέδαση με τη σύγχυση.

Ανάπτυξη:

  • Συλλογή δεδομένων
  • Έρευνες;
  • Τραγούδια;
  • Κατασκευή κοστουμιών και άλλων ειδών πάρτι.
  • Οργάνωση μπλοκ σύμφωνα με τα κοστούμια.
  • Αποκριάτικα σχέδια για να διακοσμήσουν το σχολείο.
  • Αποκριάτικη μπάλα;
  • παράγουν παρωδίες
  • Διαγωνισμός κοστουμιών στην τάξη.
  • Επιλογή κοριτσιών και αγοριών.

Αποκορύφωμα:

Κοστούμια στο σχολείο, με παρελάσεις και παρουσιάσεις παρωδιών.

Εκτίμηση:

Η αξιολόγηση θα πραγματοποιηθεί μόνιμα δεσμευμένη για την ανάπτυξη των παιδιών. Θα παρατηρηθεί τι ξέρουν τα παιδιά πώς να κάνουν, τι σκέφτονται για το καρναβάλι και τι είναι δύσκολο να καταλάβουν, καθώς και να μάθουν περισσότερα για τα ενδιαφέροντά τους.

Άλλες συμβουλές στο:

  • Πρόγραμμα Καρναβαλιού Δημοτικού Σχολείου
  • Πρόγραμμα Καρναβάλι Παιδικής Εκπαίδευσης

Εγγραφείτε στη λίστα email μας και λάβετε ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ενημερώσεις στα εισερχόμενά σας

Ευχαριστούμε που εγγραφήκατε.

Το πρώτο καρτούν στο LIBRAS κυκλοφόρησε στο YouTube
Το πρώτο καρτούν στο LIBRAS κυκλοφόρησε στο YouTube
on Aug 03, 2023
Ο Gabriel Ramalho μήνυσε την τραγουδίστρια Marília Mendonça
Ο Gabriel Ramalho μήνυσε την τραγουδίστρια Marília Mendonça
on Aug 03, 2023
Πώς να εξηγήσετε τις εκλογές στα παιδιά;
Πώς να εξηγήσετε τις εκλογές στα παιδιά;
on Aug 03, 2023
1 χρόνος5ο έτοςΛογοτεχνίεςΠορτογαλική γλώσσαχάρτης μυαλού μύκητεςχάρτης μυαλού πρωτεΐνεςΜαθηματικάΜητέρα IiΥληΠεριβάλλονΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΜυθολογία6 χρόνιαΚαλούπιαΧριστούγενναΝέαΕιδήσειςΑριθμητικόςΛέξεις με γΠαρλένταςΚοινή χρήση της ΑφρικήςΣτοχαστέςΣχέδια μαθήματος6ο έτοςΠολιτικήΠορτογαλικάΠρόσφατες δημοσιεύσεις Προηγούμενες δημοσιεύσειςΑνοιξηΠΡΩΤΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣΚύριος
  • 1 χρόνος
  • 5ο έτος
  • Λογοτεχνίες
  • Πορτογαλική γλώσσα
  • χάρτης μυαλού μύκητες
  • χάρτης μυαλού πρωτεΐνες
  • Μαθηματικά
  • Μητέρα Ii
  • Υλη
  • Περιβάλλον
  • ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
  • Μυθολογία
  • 6 χρόνια
  • Καλούπια
  • Χριστούγεννα
  • Νέα
  • Ειδήσεις
  • Αριθμητικός
Privacy
© Copyright Education for all people 2025