Μαθηματική δραστηριότητα, που απευθύνεται σε μαθητές του 6ου έτους του δημοτικού σχολείου, με προβλήματα και αριθμητικές εκφράσεις.
Αυτή η μαθηματική δραστηριότητα είναι διαθέσιμη για λήψη ως επεξεργάσιμο πρότυπο Word, έτοιμο για εκτύπωση σε PDF και επίσης ως ολοκληρωμένη δραστηριότητα.
Κάντε λήψη αυτής της μαθηματικής άσκησης από:
ΣΧΟΛΕΙΟ: ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ:
PROF: ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ:
ΟΝΟΜΑ:
1) Η Ρακέλ σκέφτηκε και έγραψε έναν αριθμό στο σημειωματάριό της. Στην επόμενη γραμμή, έγραψε μια προσθήκη δύο αριθμών των οποίων το άθροισμα ήταν ο αριθμός στην προηγούμενη γραμμή. Στην επόμενη γραμμή, αντικατέστησε αυτούς τους δύο αριθμούς, αντίστοιχα, με πολλαπλασιασμό τριών άλλων αριθμών και διαίρεση του τετραγώνου ενός αριθμού με το διπλό του άλλου, αντίστοιχα. Στην επόμενη γραμμή, αντικατέστησε τον πρώτο αριθμό από την προηγούμενη γραμμή με μια αφαίρεση και ο δεύτερος με μια προσθήκη. Έτσι πήρε μια αριθμητική έκφραση, γνωρίζοντας εκ των προτέρων την αξία της. Δείτε την παρακάτω διαδικασία:
18,6 =
= 4,2 + 14,4
= 2.3.0,7 +122 :2.5
= (10,31-8,31). (2,6 +0,4) .0,7 +122÷ (2.5)
α) Εφευρέστε μια έκφραση με πέντε διαφορετικές λειτουργίες και ανταλλάξτε την με έναν συνάδελφο, χωρίς να γνωρίζουν τον αριθμό που αρχικά σκεφτήκατε. Ο καθένας πρέπει να λύσει την έκφραση που εφευρέθηκε από τον άλλο. Τότε είναι απλώς θέμα αλλαγής των εκφράσεων και διόρθωσής τους.
β) Υπολογίστε διανοητικά την αξία της έκφρασης της Ρέιτσελ.
2. Υπολογίστε την τιμή των παρακάτω εκφράσεων:
α) (4 - 1,6 ∙ 0,2): 0,8
ΕΝΑ.
β) (2 -1,6)2 + (0,3 + 0,5)2
ΕΝΑ.
γ) (5 - 4.4)3: (0,1)2
ΕΝΑ.
δ) 4.4: 0.01 - 400
ΕΝΑ.
ε) (6,4 - 1,25 ∙ 4): 0,5
ΕΝΑ.
στ) 2 - 0,6: 4
ΕΝΑ.
3) Δόθηκε σε = (1,2⁄ 0,5)2 και b = (1.2. 0,5)2, υπολογίστε την τιμή του a + b.
ΕΝΑ.
4) Κοιτάξτε τις προσφορές στην αγορά όπου η Mara θα αγοράσει 3 λίτρα γάλακτος, 4 πακέτα μπισκότων, 3 βάζα γιαουρτιού και 1/4 κιλά ελιές.
α) Με $ 25,00, η Mara μπόρεσε να πραγματοποιήσει την αγορά;
ΕΝΑ.
β) Εάν η Mara αγοράσει 3 πακέτα μπισκότων, θα μειωθεί η τιμή αγοράς;
ΕΝΑ.
γ) Εάν τα χρήματα δεν είναι αρκετά, εξαλείψτε το φθηνότερο προϊόν και υπολογίστε την αλλαγή.
ΕΝΑ.
5) Στο κατάστημα "Vem Quem Quero" που είναι διανομέας μπάλες πινγκ πονγκ, υπάρχει ο ακόλουθος πίνακας τιμών:
Όταν επιλέγετε να αγοράσετε εκατό μπάλες, πόσο θα εξοικονομήσει Pedro ανά μονάδα, σε σύγκριση με την αγορά πέντε δεκάδων του προϊόντος;
ΕΝΑ.
Από τη Rosiane Fernandes Silva - Αποφοίτησε στη Λογοτεχνία και την Παιδαγωγική - Μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή.
Στο απαντήσεις βρίσκονται στον σύνδεσμο πάνω από την κεφαλίδα.
αναφέρετε αυτήν τη διαφήμιση