Education for all people
Zatvoriti
Izbornik

Navigacija

  • 1 Godina
  • 5. Godine
  • Književnosti
  • Portugalski Jezik
  • Croatian
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Zatvoriti

Aktivnosti čitanja i razumijevanja teksta za rane razrede

U ovom smo postu skupili nekoliko prijedloga i savjeta za čitalačke aktivnosti u ranim serijama i razumijevanje teksta.

Izvrsni resursi za rad s učenicima ranih razreda u učionici ili kao domaću zadaću. Također pogledajte ovaj post sa Tekstovi mali isprintati.

Indeks

  • Aktivnosti čitanja za ispis
  • Aktivnost čitanja - Prepoznajte slova abecede
  • Čitanje aktivnosti s legendama
  • Aktivnosti čitanja s basnom
  • Aktivnosti čitanja i razumijevanja teksta

Aktivnosti čitanja za ispis

Popis riječi:

Aktivnosti čitanja za ispis

Povežite sliku:

Aktivnosti čitanja za ispis

Popis voća

Aktivnosti čitanja za ispis

Ostale aktivnosti koje se mogu koristiti sa studentima:

  • Razmjena korespondencije i / ili e-pošte;
  • Priprema pozivnica i obavijesti;
  • Razvoj kampanja od javnog interesa (na primjer, plakati i / ili letci o recikliranju otpada, alkoholizmu, prevenciji spolno prenosivih bolesti);
  • Priprema školskih novina;
  • Proizvodnja radijskih ili TV programa;
  • književne soire;
  • Obrada knjige / časopisa;
  • Čitanje kazališnih tekstova;
  • Skupština glazbenih albuma;
  • Provođenje bibliografskih istraživanja;
  • Provođenje intervjua;
  • Molbe,
  • Pisma s potraživanjima vlastima;
  • Simulacija razgovora za posao;
  • Simulacija liječničkog savjetovanja;
  • Radio voiceover;
  • Izrada internetskih stranica;
  • Prezentacija radova ili seminara o proučenim temama.

Aktivnost čitanja - Prepoznajte slova abecede

Ciljevi:

  • Prepoznajte slova abecede koja ih povezuju s početnim fonemom svake riječi;
  • Razviti široku koordinaciju.

Potrebni materijali: pakiranje sode i kuglice.

Kako igrati: Kada ispuštate boce, morate prepoznati slovo i izgovoriti riječ koja s njim započinje.

Varijante:

  • Izazovite studente da ispuste samo početno slovo svog imena.
  • Zamolite da kad ispuste boce pokušaju zabilježiti slova koja su ispustili u pješčanik.
  • Izazovite učenike da slome slova, a zatim nabroje što više riječi koje počinju tim slovom. Učitelj se ponaša kao prepisivač.

Čitanje aktivnosti s legendama

Da biste započeli raspravu o žanru, predstavite slike i istražite sljedeća pitanja

PRIJE ČITANJA:

  • Što predstavlja svaka slika?
  • Što primjećuju u pojedinostima svake slike?
  • Koje je mjesto predstavljeno na svakoj slici?
  • Tko bi bili likovi na svakoj slici?
  • Što je legenda?
  • Koja je svrha ovog žanra?
  • Kojoj je publici namijenjen?
  • Gdje možemo naći ove tekstove?
  • Koje legende znate?
  • Koji su se likovi susreli u ovom tekstu?

Slike:

Učitelj (a) da bi istražio strategije čitanja, usredotočit ćemo se na faze prije, tijekom i poslije. Za to ćemo upotrijebiti tekst "Negrinho do Pastoreio" koji treba čitati prema predloženim strategijama.

PRIJE ČITANJA:

  • Zna li netko legendu "Negrinho do Pastoreio"? O čemu ona govori?
  • Tko je Negrinho?
  • Što je stočarstvo?

CRNI PASTOREO

Thais Pacievitch

Prema legendi, davno je u Rio Grande do Sulu bio vrlo bogat poljoprivrednik, kojem je u srcu bilo puno zla. Crni dječak iz pastira bio je rob ovog farmera. Farmer je za Negrinja, koji je bio pothranjen, bio puno posla. Dječak je rekao da mu se ukazala kuma Gospa da mu pomogne

Jednog dana šef se okladio u konjsku utrku sa susjedom koji je tvrdio da ima bržeg konja. Poslali su crnog dječaka da trenira i sastavi poznati baio. Nakon što su položene oklade, utrka je započela. Konji su ostajali zajedno veći dio puta. Negrinho je znao što će biti pobijeđeno ako ne pobijedi.

TIJEKOM ČITANJA

  • I što se dogodilo?
  • Je li mali crnac pobijedio u utrci?
  • Što će biti s njim?
  • A s konjem?

Postupno je preuzeo vodstvo i gotovo nije bilo sumnje u pobjedu. Ali nešto je zaprepastilo konja, koji se uzdigao i zamalo srušio Negrinha. Protivniku je bilo dovoljno da prestigne i pobijedi u utrci. Farmer, bijesan, morao je pokriti svoje oklade.

Kad su se vratili na farmu, Negrinho je žurio spasiti konja, ali farmer je rekao da će imati kazna: crni dječak proveo bi trideset dana i trideset noći s izgubljenim konjem na pašnjaku i brinuo se za još 30 konji. I ne samo to, farmer mu je dao trideset udaraca bičem

Nekoliko dana kasnije, Negrinho se odlučio pomoliti Gospi i zaspao. Konji su se oslobodili. Negrinho se trgne probudio, a kad je primijetio kako konji bježe, sjeo je i zaplakao.

Sin farmera bio je u blizini i, vidjevši sve, iz inata, otišao je reći ocu za bijeg. Farmer je poslao druge robove po dječaka. Dječak je čak pokušao objasniti farmeru, ali bezuspješno.

  • Što je poljoprivrednik učinio?
  • A konji? Su nađeni?

Bio je vezan za gepek i bič ga je šibao. Nakon premlaćivanja farmer ga je poslao da traži konje. Negrinho je pronašao konje i svezao ih, legao na zemlju da se odmore.

  • Što se tada dogodilo?

Sin farmera, vidjevši to, počinio je novo zlo: pustio je konje, a zatim otrčao natrag do oca i rekao mu da je Negrinho pronašao konje, ali ih je pustio da pobjegnu.
Šef ga je vezao za zapešća i udario više nego ikad.

Negrinho se molio Gospi i onesvijestio se od boli. Misleći da ga je ubio, niste znali što učiniti s tijelom i, ugledavši golem mravinjak, bacili ga tamo.

Sutradan je farmer, znatiželjan da vidi dječakovo tijelo, otišao do mravinjaka. Vidjela ga je kako stoji i smješka se pokraj Gospe. Oko njega su bili izgubljeni konji. Dječak
uzjahao je jednog od njih i otišao s trideset konja iza sebe.

Čak i danas, u nekim dijelovima zemlje, kada ljudi nešto izgube, od pastira zapale svijeću za Negrinho, vjerujući da će dječak pomoći pronaći izgubljeni predmet.

NAKON ČITANJA

  • Čita li se tekst legenda? Jer?
  • Koja je svrha ovog teksta?
  • Odgovaraju li likovi u priči likovima iz legende?
  • Što nam legenda želi objasniti?
  • Koja je važnost Gospe u ovoj priči? Što nam ova priča govori o njoj?

Također preporučujemo ovaj post o THE važnost čitanja u proizvodnji teksta.


Aktivnosti čitanja s basnom

Učitelju, prije čitanja teksta „Lav i štakor“ možete pokrenuti nekoliko pitanja kako biste ispitali predznanje razreda.

  • Koji će se likovi u vašoj mašti pojaviti u naraciji?
  • Što mislite, kako će basna započeti?
  • Gdje će se, u kojem prostoru ili mjestu odvijati basna?
  • Mislite li da će osim lava i miša biti i drugih likova?
  • Što će se dogoditi između lava i miša?
  • Tko će biti najoštriji u ovoj basni?
  • Mislite li da će se lav sprijateljiti s mišem?

lav i miš

Miša je htjela proždrijeti gladna mačka kada je lav u prolazu, ganut svojim očajem, uplašio mačku. Oporavši se od straha, miš je zahvalio:

- Puno vam hvala što ste mi spasili život, vaše veličanstvo. Ti si kralj šume i ne bi se trebao brinuti zbog tako beznačajnog bića kao što sam ja. Ali jednog dana vratit ću vam ovu uslugu.

Lav, koji to nije učinio misleći na nagradu, krenuo je svojim putem:

- Jadni mali mišu, kako bi mogao uzvratiti uslugu kralju zvijeri?

Sutradan je lav rastrojeno hodao kad je stao na produženu mrežu kako bi ga zarobio. Čim je stavio šapu u zamku, mreža se zatvorila nad njegovo tijelo.

- Jao. Ostat ću ovdje cijelu noć dok lovci ne dođu i ubiju me bez sažaljenja i sažaljenja.

Gle, tvoj prijatelj prolazi cestom. Kad je vidio lava u toj situaciji, odmah se javio:

- Sad ću ti uzvratiti uslugu koju si mi učinio. I počeo je glodati užad dok lava nije oslobodio mreže lovaca.

(Ezopove basne. Prilagoditi. autorice Ivana Arruda Leite. São Paulo: Obrazovna ljestvica. 2004)

Aktivnost:

  • Okupite se s kolegom i napišite basnu koja ima dva lika, a pripovijeda je promatrač-pripovjedač, odnosno onaj koji priča događaj kao da je vidio što se dogodilo. Odlučite kakvo će učenje donijeti basna i kakav će biti moral priče. dati naslov
  • Tko je autor teksta i kako se zove knjiga u kojoj je objavljen?
  • Zašto je miš paraliziran terorom?
  • Što se dogodilo s lavom, nekoliko dana nakon što je pronašao miša?
  • Zašto je miš odlučio pomoći lavu?
  • Tko su likovi u tekstu?
  • Tko priča priču? Miš? Lav? Ostalo?
  • Svaka bajka ima moralnost priče. Koji je moral ovog teksta?
  • Znate li sve riječi u tekstu? Je li vas ovo spriječilo da ga ne razumijete?

Aktivnosti čitanja i razumijevanja teksta

Pažljivo pročitajte tekst u nastavku kako biste odgovorili na traženo. Potpuni odgovor na strukturu:

Dragi dnevniče, više ne sumnjam da je ovaj svijet okrenut naopako! Jučer sam otišao u grad s majkom i nemate pojma što sam vidio. Nešto užasno, zastrašujuće, jezivo, zastrašujuće, tužno, čudno, drugačije, neljudsko... I bila sam uznemirena.

Vidio sam čovjeka, ljudskog bića, baš poput nas, kako pretura po kanti za smeće. A znate li što je tražio? Tražio je ostatke hrane u smeću. Tražio je hranu!

Dragi dnevniče, kako to može biti? Netko kopa po limenci punoj prljavih stvari i vadi nešto za jelo? Tako je i bilo, baš onako kako vam kažem. Hrpu hrane koju je restoran bacio stavio je u ogromnu plastičnu vrećicu. Aarghh!!! Sigurno je užasno!

Ali čovjek je izgledao prilično zadovoljan što je pronašao te ostatke. Istodobno, dragi Dnevniče, prestrašeno sam pogledao majku. Razumjela je moje zaprepaštenje. Okrenuo sam se prema njoj i pitao: "Mama, hoće li taj čovjek to jesti?" Mama je kimnula, a zatim nastavila: "Vidiš, razumiješ li zašto se ljutim kad se žališ na hranu?" Istina je! Često odbijam jesti chayote, bamiju, tikvice i bundevu. I dvaput sam ispustio hrpu kupusa na tanjur, što mrzim! Bože dragi! Osjećala sam se tako posramljeno! Vidjevši tu scenu, još uvijek sam se sjetio Dust, našeg psa. Niti jede hranu poput one koju je čovjek uzeo iz smeća. Smiješno, dragi dnevniče, naš pas živi puno bolje od tog čovjeka. Nešto nije u redu s ovom pričom, zar ne mislite?

Kako čovjek može jesti nezdravu hranu, a moj pas čistu hranu? Kako se prema tebi, dragi dnevniče, mogu ponašati kao prema ljudima i prema ljudima koji žive kao životinje? Te sam se noći molila da Bog uskoro popravi ovaj svijet. Nikad ne uspije. I nikad ne uspijeva prihvatiti moje naredbe. Baš tako, uspio sam zaspati malo sretniji.

(OLIVEIRA, Pedro Antônio. Ljudi su životinje i životinje su ljudi. Popodnevni dnevnik. Belo Horizonte, 16. listopada 1999).

  1. Pročitani tekst žanra je "Osobni izvještaj", tipa "Dnevnik". Koji tekstualni znakovi dokazuju ovu tvrdnju?
  2.  Tekst ima pripovjedača u prvom licu koji iznosi činjenice iz svog svakodnevnog života koje su ga na neki način utjecale. Kako je to dnevnik, prošlo vrijeme nije jako daleko od sadašnjeg vremena. Uklonite izvadak iz teksta koji dokazuje ove karakteristike.
  3. Započinje li pripovjedač svoju priču izjavom da više ne sumnja u to da je svijet "okrenut iznutra"? Zašto ona to tvrdi?
  4. Razmislite o retku "Stavio je hrpu hrane koju je restoran bacio u ogromnu plastičnu vrećicu." Što se može učiniti kako bi se smanjila patnja ljudi poput čovjeka prikazanog u izvješću? Opravdati.
  5. Naratorica uspoređuje život svog psa sa životom muškarca koji je tražio hranu u smeću. Iz ove se usporedbe može reći da autor teksta želi prikazati ljudski život, koji je često manje cijenjen od života životinje. Iznesite argumente koji opravdavaju ovaj komentar.
  6. Na kraju priče, pripovjedačica polaže svoje povjerenje u božansko biće. Zašto to povjerenje ne polaže u drugo ljudsko biće? Objasniti.

Pretplatite se na naš popis e-pošte i primajte zanimljive informacije i ažuriranja u svoju pristiglu poštu

Hvala što ste se prijavili.

Rosiane Fernandes, autorica u Accessu
Rosiane Fernandes, autorica u Accessu
on Jul 22, 2021
Portugalska aktivnost: Upitni prilozi
Portugalska aktivnost: Upitni prilozi
on Jul 22, 2021
Tumačenje teksta: Oaza
Tumačenje teksta: Oaza
on Jul 22, 2021
1 Godina5. GodineKnjiževnostiPortugalski JezikKarta Uma GljiveKarta Uma ProteiniMatematikaMajčina IiMaterijaOkolišTržište RadaMitologija6 GodinaPlijesniBožićVijestiVijesti EneNumeričkiRiječi S CParlendasDijeljenje AfrikeMisliociPlanovi Lekcija6. GodinePolitikaPortugalskiNedavni Postovi Prethodni PostoviProljećePrvi Svjetski RatGlavni
  • 1 Godina
  • 5. Godine
  • Književnosti
  • Portugalski Jezik
  • Karta Uma Gljive
  • Karta Uma Proteini
  • Matematika
  • Majčina Ii
  • Materija
  • Okoliš
  • Tržište Rada
  • Mitologija
  • 6 Godina
  • Plijesni
  • Božić
  • Vijesti
  • Vijesti Ene
  • Numerički
Privacy
© Copyright Education for all people 2025