U ovom smo postu odabrali prijedloge i savjete za plan lekcije prvi tjedan škole, za rad s učenicima u ranim razredima. (Odgoj i obrazovanje djece) za povratak u školu.
Kako započeti školsku godinu? Kako napraviti Grupna dinamika za prvi dan nastave. Prvi dan nastave dan je za druženje, upoznavanje s razredom, promociju dinamika prezentacije kako bi se svi mogli upoznati i tako započeti odnos između učenika.
Vidi također: Povratak na školske aktivnosti
Znamo da nas akademija trenira, ali profesionalizaciju stječemo samo praksom, koja nikad nije tražila. "Što ću s učenicima prvog dana nastave?" Uobičajeno je pitanje i onaj tko uđe u učiteljsku profesiju na kraju će to i proći. (Nastavi čitati).
Vidi također: Pošaljite SMS Camila i povratak u školu
Indeks
Činjenica da se dijete distancira od roditelja, obitelji i započinje ili nastavlja novo putovanje u svom životu; ranog odgoja i obrazovanja.
Svako nas dijete i obitelj vide drugačije, s više ili manje brige. U tom razdoblju dijete vidi odnos između CEI i obitelji. Stoga moramo biti posebno oprezni kada započinjemo ovaj postupak. To je trenutak velikog utjecaja. Iz ovog i drugih razloga vrlo je važno da se pripremimo za primanje.
Vrijeme: 30 minuta.
Prostor: Učionica.
Dob: Od 1 godine i pol.
Materijal:
Cilj:
Priprema:
Opis:
Stavite sve karte na stol ili na pod, s fotografijom i imenom okrenutim prema dolje. Jedno dijete uzima karticu i dodaje je razredniku koji se pojavljuje na fotografiji. Učitelj zatim izgovara ime „otkrivenog“ djeteta kako bi potaknuo prepoznavanje od strane grupe. Drugi način provođenja aktivnosti je ostavljanje karata raširenih na stolu s fotografijom okrenutom prema gore. Zamolite svaku osobu da uzme svoju karticu i zalijepi je na pozivnu ploču, svojevrsni stalak za cipele s prozirnim džepovima, koji se može napraviti na kartonskoj podlozi. Promijenite ovu aktivnost stavljanjem fotografije djeteta s ljubimcem, članom obitelji, omiljenom igračkom itd. Budući da je riječ o pozivu, moguće je ponavljati ovu aktivnost svakodnevno, kada su prisutna sva djeca, tijekom prvih mjeseci godine. Nastavite ako se novi član pridruži grupi.
Saznajte više na: Projekt natrag na školovanje u ranom djetinjstvu
IME: Adaptacija s puno zabave!
ORGANIZACIJSKI NAČIN: Projekt
PODRUČJE ISKUSTVA: Briga o sebi - emocionalna ravnoteža
IDENTIFIKACIJA CILJNE GRUPE ILI JAVNOSTI: VRTIĆI II - A, B, C i D s roditeljima / skrbnicima djece.
S novom školskom godinom koja započinje, započinje adaptacija djece koja su već pohađala školu, kao i adaptacija nove djece. Mnogo je noviteta: učitelji, društvena soba, nove kolege itd. Da bismo ovo razdoblje učinili što ugodnijim, smislili smo projekt koji će okupiti zanimljive aktivnosti, puno topline, ugodno okruženje i prije svega predanost, ljubav, naklonost i strpljenje učitelja, što je vrlo važno da bi se razumjelo što je prilagodba i kako se odvija ovo razdoblje od toliko izazova.
"Obilježeni sastancima i nesuglasicama, školska prilagodba trenutak je kada dijete i njihove obitelji počinju stvarati sa školom afektivni odnosi osmišljeni da favoriziraju izgradnju šireg društvenog svijeta u kojem su mnoga postignuća i učenje". (Luciana Wolfer da Silva)
„Kako prilagodba i razdvajanje idu zajedno, ulazak u školu generira tjeskobu. Stoga je važno da se ovo razdoblje organizira postepeno, s roditeljima orijentiranim i sigurnim u ono što očekuju za djecu koja polaze u školu, tako da se taj osjećaj razumije, raspravlja i nadvlada uključeni ”. (Luciana Wolker da Silva).
U tom smislu smatramo partnerstvo i interakciju obitelj / škola vrlo važnim kako bi se mogle izgraditi veze povoljno za razmjenu iskustava i puni razvoj djeteta, koje je glavni predmet prilagodba. Znamo da će se povjerenje i sigurnost roditelja izgraditi kako se oni upoznaju učitelja i njihovog rada, pa se nadamo da će ovo razdoblje biti od velikog partnerstva, razumijevanja, naklonosti i samouvjerenost.
OČEKIVANO VRIJEME: ____ / _____ / 20 do ____ / _____ / 20, gdje:
a) POČETNA DJECA: Dvoje djece tjedno iz svake grupe sa smanjenim satima (9:00 do 15:00), tako da mogu se prilagoditi prostoru i ljudima, primajući individualnu pažnju i priliku da se više prilagode miran. Izbor djece slijedit će kriterije koje smatramo prikladnima za dječju prilagodbu, kako slijedi:
VODITELJI: Sastanak roditelja, učitelja i zaposlenika prije početka brige o djeci, s prezentacijama zaposlenika i opis atribucija koje razvijamo u CEI (rutina), ističući norme suživota i razdoblja prilagodba.
UČITELJI: Nastavite sastanak u učionici, isporučujući materijal potreban za započinjanje aktivnosti i objašnjavajući ih važnost prilagodbe u prvim mjesecima i potreba roditeljskog sudjelovanja u ovom procesu. I planiranje primjenjivih aktivnosti.
U ovoj fazi moramo se "kladiti" na osobni odnos s bebom, čineći geste u tjelesnoj komunikaciji. Kao prijedlog, poigrajte se s: golicanjem, milovanjem, hvatanjem, skrivanjima, pjesmama itd. Da i oni počnu rukovati materijalom u društvenoj sobi, ali bez miješanja: tornjevi, zgrade, paravani, lopta itd. Poštujte slobodnu igru bez davanja previše naredbi, iskorištavajući priliku da promatrate njihovo ponašanje.
Da obrok, odmor i razmjena ne postanu nešto rutinsko, jer su to važni trenuci za uspostavljanje individualne komunikacije (izbjegavajte žurbu, nervozu itd.). Da beba može manipulirati hranom dok to ne postigne s novim predmetom: žlicom.
Iskoristite trenutke razmjene, razgovarajte s njima, pjevajte, imenujte dijelove tijela istovremeno dok ih svirate. Odmor bi trebao biti vrijeme opuštanja i spokoja uz umirujuću glazbu i pjesme. (Aktivnosti opisane u nastavnikovom planiranju).
Ostale aktivnosti:
a) Ugodan kutak: Zamolite roditelje da pošalju djetetovu naprtnjaču predmet koji dijete ima kod kuće (igračka, pokrivač, plišana životinja, tkanina ...)
b) Roditelji će donijeti fotografiju djeteta s nekim iz obitelji kako bi dijete moglo osjetiti malo produženje u CEI iz vašeg doma u ustanovi kako bismo mogli pripremiti kopiju za izradu ploče za pričvršćivanje na kut dobrodošlica;
c) Izvorne će fotografije biti zalijepljene u djetetovu bilježnicu (portfelj);
d) Istraživanje putem upitnika koji će roditelji odgovoriti na aspekte djetetovog života kako bi olakšali i personalizirali prilagodbu;
e) Djeca će se probuditi uz klasičnu glazbu u mirnom vremenu;
f) Ples uz dječje pjesmice;
g) pravljenje čarobne slike s roditeljima koju će staviti u djetetov album;
h) Igrajte se loptama i lutkama;
i) Svakodnevno pripovijedanje;
j) Igrajte se balonima u boji;
k) Igre s motorima u solariju;
l) svakodnevno šetati prostorima CEI za prepoznavanje;
m) Sjeckani papir za tuširanje;
n) Djeca će uzeti zadnji dan u tjednu vrećicu s gumenim bombonima;
CD-ovi, DVD-ovi, igračke, razni listovi, boje, četke, olovke, bojice, ostaci, fotografije, glina za modeliranje, pijesak, voda i drugi.
Također ćemo koristiti:
Izvršit će se kontinuirano i sustavno tijekom razvoja projekta, do promatranja i praćenja predloženih aktivnosti, uzimajući u obzir kapacitete i individualnosti svake od njih dijete.
Naš fokus u fazi prilagodbe je promatranje. Svako ćemo dijete pojedinačno procijeniti promatranjem i dnevnim zapisima (pisanim i fotografskim zapisom) i tijekom razdoblja adaptaciju svakog djeteta koje ćemo pratiti kako bismo informirali članove obitelji (svakodnevni razgovori i dostava pisma - aktivna aktivnost) i zaključak u tisku na kraju, s potpisom odgovornih za dijete i ostalih uključenih. napravit ćemo a izvješće općenito, na kraju razdoblja prilagodbe CEI-a s namjerom bilježenja pozitivnih i negativnih bodova kako bi se poboljšao postupak za sljedeću godinu.
Savjetovanje: Clelia Cortez – Trener u Instituto Avisa Lá, u Sao Paulu.
Edwards, Carolyn. Djetetovih stotinu jezika - ARTMED
Bassedas, Eulalija. Učenje i podučavanje u ranom odgoju i obrazovanju - ARTMED
Nacionalna referenca za rani odgoj i obrazovanje, MEC, 1998.
Smjernice kurikuluma: Očekivanja o učenju i didaktičke smjernice za rano djetinjstvo, PMSP - SME / DOT, 2007.
Ana Lúcia Antunes Bresciane - psihologinja, trenerica učitelja i pedagoška koordinatorica u Escola Recreio, u SP.
Pogledajte cijeli članak: Povratak na školsku rutinu za rani odgoj i obrazovanje
Dopustite jedan do dva tjedna.
Prilagođavanje u školi započinje kod kuće, zamolite roditelje da razgovaraju s djecom o preseljenju i obavijeste ih zašto idu u školu i da će doći po vas u školu. Na kraju sata, ne zaboravite im reći da budu vrlo transparentni i objasniti svojoj djeci sve o novim kolegama iz škole koje će raditi, koja je uloga učitelji ...
Također zamolite roditelje da ispune obrazac u kojem obavještavaju ako dijete ima alergiju, što ono voli raditi. potpuno iritira, preformulirajte na najbolji mogući način kako bi mogao bolje zadovoljiti vaše svakodnevne potrebe studenti.
Pročitajte listove svakog učenika i krenimo na prvi dan nastave:
Postavite učionicu s lutkama, kolicima, nekim mjestima pogodnim za crtanje, bojicama, prostorom s plastelinom i drugim s listom za crtanje. U početku je zanimljivo da djeca u školi ne traju puno radno vrijeme, već ih prilagođavaju malo po malo, povećavajući duljinu boravka u školi.
Zapamtite da je prvog dana vrlo važno da član obitelji cijelo vrijeme ostane u školi kako bi se učenik prilagodio.
Pokušajte formulirati dijalog s djecom pojedinačno, na primjer, pitajte učenika, Lucas i Rodrigo, vaša mi je majka rekla da volite crtati, ovdje su listovi i kreda voska možete nacrtati kad god želite, Marija pogledajte koliko lutki možete igrati s njima, Marijana Već znam da puno volite igrati tijesto, napravimo tortu igrati tijesto?
Nakon što su se dobro zabavili, recite djeci da će sada obići školu kako bi upoznali okoliš i poveli ih u kupaonicu pokazujući da je to mjesto uvijek, ovisno o veličini i dobi, kad im je potrebno pospremiti pratiti! Pokažite kafeteriju i objasnite da će se ovdje poslužiti ručak ili međuobrok.
Na kraju okupite djecu i recite im što mogu očekivati sljedeći dan, motivirajući ih da uvijek žele ići za školu jer postoji mjesto na kojem možete imati male prijatelje, možete crtati, igrati se lutkama ili kolica ...
Zamolite roditelje za fotografije i napravite prekrasan mural u visini učenika kako bi uvijek mogli vidjeti svoju obitelj kroz fotografije, imajte na umu one koji su se bolje prilagodili i one koji se nisu, tako da možete pitati roditelje nešto što može pomoći u vezi s prilagodba.
Organizirajte sobu diverzificirajući jednu stranu za tijesto za igru, drugu za crtanje, igre i čim učenici uđu podijelite što možete učiniti toga dana, a zatim idite na različita mjesta i podijelite s pohvalama rad učenika, na primjer: Renata kako je lijepa oblikovati.
Nakon puno zabave, upoznajte djecu s kutom koji je odabran za postavljanje fotografije obitelji, u ovom trenutku pjevajte pjesme, pjesme i ostvarujte interakciju postavljanjem fotografija djeco.
Na primjer: ova djevojka koju ću sada pokazati puno se igra s lutkom, pojela je biskvit i na Camilinoj su strani. Tko će biti?
Ubrzo nakon toga pročitajte priče, priče i basne tamo gdje će biti kut za čitanje.
Na kraju, sa svim ukrašenim kartonskim kutijama, pokažite gdje će biti mjesto na kojem bi učenici trebali držati svoje igračke.
Tijekom ocjenjivanja, promatrajte kretanje djece u kojem se njihova ponašanja više pokazuju i primijetite kakvi su bili odnosi najotpornijih u razredu.
Dan crtanja na fresci, napravljenoj od papira za djecu da crtaju i predlažu temu koja ih zanima, sjećajući se izvršenih zapažanja, predlažemo najbolju moguću temu, a ako ne u glavi im ne možete reći da crtaju svoje omiljene igračke i na kraju zalijepite crteže na ploču za crtanje, obnovite ih barem jednom mjesec.
Dopustite im da se igraju igračkama koje im se najviše sviđaju i na kraju dana pročitajte ih s pričama i basnama i stavite pozadinsku glazbu jer to pomaže da stvar postane stvarnija.
Što se tiče učenika koji pokazuju određeni otpor, pokušajte im posvetiti više pažnje tražeći da pokupe materijal i pokažu im kako se igraš s tom igračkom za koju si primijetio da on ne prestaje gledati, ali osjeća se stidljivo otići tamo igrati.
Ne zaboravite pripaziti na djecu koja misle da je sve zabava jer su ona ta koja ulaze u nevolje ili na kraju stradavaju uvijek na zabavi.
Od tada nadalje, razredu želimo dobar početak i da sve bude u redu 🙂
Obavezno provjerite:
Pretplatite se na naš popis e-pošte i primajte zanimljive informacije i ažuriranja u svoju pristiglu poštu
Hvala što ste se prijavili.