Education for all people
Închide
Meniul

Navigare

  • 1 An
  • Anul 5
  • Literaturile
  • Limba Portugheză
  • Romanian
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Închide

Plan de lecție pentru ziua cărții pentru grădiniță și educație elementară

Am selectat în această postare câteva șabloane pregătite pentru dvs. Carte de zi Plan de clasă pentru grădiniță și învățământ elementar.

Finalizarea Planului de lecție pentru ziua cărții pentru copii pentru școala elementară și seria inițială este importanță fundamentală pentru a facilita accesul la carte și, în același timp, circulația acesteia în mediul școlar. Aceasta înseamnă democratizarea cărților și a lecturii în mediul școlar, acolo unde are programul planificat "efect multiplicator privind promovarea lecturii ca sursă de plăcere, cunoaștere și realizare a cetățenie."

În aprilie, sunt trei zile când Ziua cărții:

  • O Ziua internațională a cărții pentru copii se sărbătorește anual în 2 aprilie: Această dată este menită să încurajeze și să conștientizeze importanța acestui gen literar pentru formarea de noi cititori.
  • O Ziua Națională a Cărții pentru Copii se sărbătorește anual în 18 aprilie: Această dată este, de asemenea, cunoscută sub numele de Ziua lui Monteiro Lobato, considerat unul dintre cei mai importanți scriitori din literatura braziliană.
  • O Ziua Mondială a Cărții, sau pur și simplu Ziua Cărții, se sărbătorește anual în 23 aprilie: Pe lângă onorarea diferitelor opere literare și a autorilor lor, Ziua Cărții caută, de asemenea, să conștientizeze oamenii de plăcerile lecturii.

În școlile din întreaga țară, profesorii lucrează această dată în clasă și ținând cont de acest lucru am selectat aceste sfaturi și modele pentru Plan de lecție pentru ziua cărții, verifică:

Index

  • Plan de lecție pentru ziua cărții - Literatură pentru copii
  • Planul lecției Ziua cărții pentru copii - Monteiro Lobato
  • Plan de lecție pentru ziua cărții pentru copii - Plan zilnic
  • Planul de lecție pentru ziua cărții pentru copii pentru școala elementară și seria timpurie
  • Planul de lecție pentru Ziua Cărții pentru copii - 18 aprilie

Plan de lecție pentru ziua cărții - Literatură pentru copii

Plan de lecție pentru ziua cărții - Literatură pentru copii

Plan de lecție pentru ziua cărții - Literatură pentru copii

Axele de lucru:

  • Identitate și autonomie
  • Circulaţie
  • Limbajul oral și scris
  • Societate
  • Matematica
  • Arte vizuale

Obiective specifice:

  • Obișnuiește-te să asculți povești;
  • Favorizarea momentelor de plăcere în grup;
  • Explorează mișcările corpului prin dans și jocuri;
  • Încurajați cunoașterea istoriei prin datele comemorative;
  • Favorizarea contactului cu texte de calitate literară;
  • Aprecierea cărții ca sursă de divertisment și cunoaștere;
  • Încurajați formarea de cititori și scriitori de la grădiniță;
  • Familiarizați-vă cu scrierea prin manipularea cărților, revistelor, cărților de benzi desenate și altele pentru a experimenta diferite limbi;
  • Permiteți dezvoltarea oralității, imaginației și creativității copiilor;
  • Dezvoltarea percepției vizuale prin activități orale și scrise;
  • Comunicați idei care implică concepte matematice.

 Strategii de predare:

  • Conversație informală despre autorul poveștilor „Sítio do Pica-Pau Amarelo” Monteiro Lobato;
  • Utilizarea activităților care favorizează socializarea și interacțiunea;
  • Lecturi într-un cerc de conversație;
  • Participarea la jocuri și jocuri care implică dans;
  • Interpretarea diferitelor cântece și cântece;
  • Utilizarea limbajului oral pentru a vorbi, juca, comunica și exprima idei;
  • Relatarea orală a poveștilor spuse de profesor;
  • Producția de text oral dintr-o scenă sau gravuri secvențiale;
  • Urmărirea și scrierea de litere și cuvinte;
  • Desfășurarea de activități orale și scrise;
  • Crearea de desene, picturi, colaje, modele etc;
  • Desfășurarea de activități care implică pictură, tăiere, lipire, modelare, punctare și relaționare;
  • Jocuri și jocuri și dezvoltă ideea unor concepte matematice;
  • Activități orale și scrise.

Resurse:

  • Creioane colorate
  • Creioane
  • Foarfece
  • Lipici
  • Plastilină
  • Creion grafit
  • Cauciuc
  • TV și DVD
  • ecusoane de carton
  • Cărți și reviste
  • Jocuri educative
  • cerneală de guașă
  • Unealta perie
  • foaie scrisoare
  • Sunet și CD
  • Material resturi
  • Poster

Evaluare:

  • Evaluarea se face prin înregistrări și observații, cu scopul de a percepe dezvoltarea copilului în fața activităților propuse.

Mai mult in:

  • Jocuri de Ziua Cărții
  • Activitatea de interpretare a textului Ziua cărții
  • Activități de producție a textului în ziua cărții

Planul lecției Ziua cărții pentru copii - Monteiro Lobato

Planul lecției Ziua cărții pentru copii - Monteiro Lobato

Monteiro Lobato a fost cu adevărat unul dintre cei mai mari bărbați din istoria acestei țări. Un mare scriitor, sărbătorit de generații și generații de copii pentru opera sa spectaculoasă „O Sítio do Picapau Amarelo”, Lobato a fost și un antreprenor. În plus, prin toate producțiile și realizările sale a vrut de ce a vrut să facă Brazilia să crească, să se dezvolte, să ocupe un loc proeminent în lume.

Originar din interiorul orașului São Paulo, mai precis din orașul Taubaté, scriitorul a făcut puțin din toate lucrurile din viața sa. Ceea ce rămâne în memoria colectivă națională este legătura puternică cu copiii. Apropierea și afecțiunea obținute cu sprijinul lui Narizinho, Emília, Visconde, Pedrinho și alte personaje de pe site. În lucrările sale dedicate copiilor, Lobato a realizat fapte reale, cum ar fi povestirea lumii care o face distractiv și atractiv pentru cei mici, sau chiar vorbind despre subiecte adulte și serioase într-un mod relaxat, cum ar fi întrebarea Petrol.

Justificare:

Cunoașterea muncii lui Monteiro Lobato ar trebui să fie o activitate de bază programată de toate școlile din țara noastră. A cunoaște site-ul și personajele sale, a explora paginile scrise de Monteiro Lobato, este foarte mai mult decât o datorie școlară, este o mare plăcere și o contribuție esențială pentru a noastră sentiment. Lobato înseamnă literatură și istorie de înaltă calitate. A nu le citi operele înseamnă a renunța la cărți care simbolizează propria noastră identitate. Site-ul Pica-pau Amarelo a fost un mod pe care noi, profesorii Pre II, l-am găsit pentru a-i prezenta elevilor acest minunat scriitor, dezvoltând în studenți pasiunea pentru lectură

Problematic:

Studenții noștri sunt foarte pasionați de povești și desene. De aceea, am decis să lucrăm, în luna de naștere a lui Monteiro Lobato, la două lucruri: povești și desene. Proiectarea Sitio do Pica-pau Amarelo este o resursă pe care intenționăm să o folosim pentru a stimula în continuare acest gust la copii. Poveștile lor scot la iveală și mai multă creativitate a copiilor.

Obiective:

  • Faceți cunoștință cu scriitorul Monteiro Lobato, precum și lucrările sale:
  • Creați la elevi obiceiul de a citi, prin contactul cu povești;
  • Trezește un mediu plăcut pentru lectură, în care copilul întreabă și simte;
  • Oferiți socializare prin producerea de texte orale cu colegii;
  • Dezvoltați interes și atenție pentru muzică, lectură, povești și scriere.

Dezvoltare:

Introducere a autorului Monteiro Lobato:

  • Biografie;
  • Puzzle;
  • Cântece.

2. Prezentarea personajelor principale și a caracteristicilor acestora:

  • Cântece;
  • Filme;
  • postere;
  • Pliuri;
  • Fabricarea păpușilor;
  • Gătit;

3. Realizarea unei cărți uriașe:

  • Productie colectiva;

Culminare:

  • Profesorii vor fi caracterizați ca D. Benta și Tia Nastácia și vor spune povestea cărții, creată de elevii din Pre II, pentru toate clasele. La final, vor primi prăjiturile de ploaie ale mătușii Nastácia. Copiii Pre II vor fi îmbrăcați în Emília (fete) și Visconde de Sabugosa (băieți). Camera va fi decorată pentru a primi copiii din școală într-un mediu similar Sitio do Picapau Amarelo. Veți fi primit cu muzică, tema acestei lucrări.

Conținut integrat:

  • Matematică: secvență numerică și cuantificare;
  • Limbaj oral și scris: Lectură, alfabet și numele în sine;
  • Natura și societatea: hrană și animale;

Evaluare:

  • Evaluarea va fi continuă, prin observarea zilnică a copilului în desfășurarea activităților sale, în relația cu colegii și cu profesorul. Instrumentul de evaluare va fi rapoarte zilnice în caietul de planificare al cadrelor didactice și va fi transmis părinților la sfârșitul semestrului prin portofoliu.

Vezi și:

  • Ziua cărții copiilor: carduri pentru producția de text
  • Idei pentru Ziua Cărții
  • Activități Ziua cărții pentru copii Monteiro Lobato

Plan de lecție pentru ziua cărții pentru copii - Plan jurnal

  • LIMBA PORTUGHEZĂ;
  • MATEMATICĂ;
  • ARTA TEATRALĂ.

CUPRINS:

  • ZIUA NAȚIONALĂ A LITERATURII COPILULUI;
  • LITERATURA COPILULUI (Poveste);
  • Poveste: PĂCĂLIE ROSIE MIC;
  • IDENTIFICAREA UNEI PĂRȚI A UNUI ÎNTREGUT AL O IMAGINE;
  • SECVENȚIEREA SCENEI LOGICE;
  • NUMERE CARE INDICĂ COMANDA: 1 la 4;
  • TEATRU: REALIZAREA IMAGINILOR ȘI STADIUL TEATRULUI.

OBIECTIVE:

  • EXPLORAȚI UNIVERSUL LINGVISTIC DIN LITERATURA (Povestea) COPILULUI;
  • ASCULTĂ O POVESTE, IMPLICĂND-O CU Povestea CITITĂ ȘI ÎNȚELEGÂND-O;
  • IDENTIFICAȚI PĂRȚI MICI ALE UNUI ÎNTREG (IMAGINE);
  • SECVENȚIEREA LOGICĂ A SCENELOR DIN Povești;
  • SCENE DE COMANDĂ FOLOSIND NUMERELE ORDINALE DE LA 1 LA 4;
  • EXPLORAȚI IMAGINAȚIA PRIN ARTA TEATRALĂ.

METODOLOGIE:

  • VORBIȚI PE ROATA DESPRE LITERATURA COPILULUI;
  • PREZENTAREA CĂRȚILOR DE POVESTI DIVERSE;
  • PREZENTAREA ȘI CITIREA Poveștii în pălărie roșie;
  • VOPSELE SCENELOR PĂRȚII PRINCIPALE ALE Povestii (FIECARE EDUCATOR VA VOPSEA O SCENĂ ȘI ÎI VA FACE O POZĂ);
  • ORGANIZAREA LOGICĂ A SCENELOR DE CĂTRE GRUPUL MARE;
  • TĂIEREA ȘI ÎNCOLOAREA PĂRȚILOR MICI ALE UNEI IMAGINI PRESE DIN TOTUL ȘI ÎNLOCUITE ÎN POZIȚIA LOR;
  • SECVENȚIEREA A PATRU SCENE FOLOSIND NUMERELE ORDINALE;
  • REALIZAREA IMAGINILOR PERSONAJELOR DIN Povești;
  • REPREZENTAREA GRATUITĂ A TEATRULUI Povestii CITITE ȘI EXPLORATE ÎN TIMPUL CLASEI.

EVALUARE:

  • OBSERVATORUL ÎN TIMPUL PROCESULUI DE CONSTRUCȚIE A CUNOAȘTERII.

Planul de lecție pentru ziua cărții pentru copii pentru școala elementară și seria timpurie

Planul de lecție pentru ziua cărții pentru copii pentru școala elementară și seria timpurie

Planul de lecție pentru ziua cărții pentru copii pentru școala elementară și seria timpurie

SCOPUL PRINCIPAL

  • Du-l pe elev în lumea imaginației și în același timp descoperă minunatul univers al literaturii.

OBIECTIVE SPECIFICE:

  • Favorizarea învățării în alte domenii ale cunoașterii;
  • Trezește și încurajează interesul pentru lectură
  • Facilitați accesul studenților la diferiți purtători de text.
  • Îmbogățiți vocabularul
  • Contribuiți la formarea cititorilor autonomi și competenți.
  • Stabiliți un parteneriat constant între profesioniști pentru a obține cooperare;
  • Instigați curiozitatea copiilor;
  • Oferiți căutarea și integrarea claselor în socializarea cunoștințelor.
  • popularizează cartea
  • Antrenează cititorii în mediul școlar

METODOLOGIE

  • Diverse activități vor fi propuse în timpul săptămânii, pentru fiecare clasă de elevi. „Întreaga școală va fi implicată în activități precum„ Târgul de carte ”,„ Roata de lectură ”,„ Vizita la biblioteca publică a orașului ” Cărți realizate de studenți ”, Prezentare teatrală bazată pe fabule și clasice ale literaturii mondiale precum Romeo și Julieta de William Shakespeare etc.
  • Timpul de citire - elevii citesc sau spun o poveste dintr-o carte pe care au citit-o, sau în perechi, spun povestea unui grup și invers.

RESURSE:

  • Oameni: facultate și studenți, personal tehnic și comunitatea în general.
  • Materiale: stilou, creioane colorate, riglă, marker, bannere, afișe și cărți pentru copii și diverse materiale.

Evaluare:

  • Evaluarea va fi continuă, prin observarea zilnică a elevilor în desfășurarea activităților lor, în relația cu colegii și profesorii.

Alții Activități pentru Ziua cărții pentru copii.


Planul de lecție pentru ziua cărții pentru copii - 18 aprilie

Planul de lecție pentru Ziua Cărții pentru copii - 18 aprilie

Planul de lecție pentru Ziua Cărții pentru copii - 18 aprilie

Evaluarea datelor comemorative, văzând importanța în viața noastră și în dezvoltarea cognitivă a elevilor. Permiterea dezvoltării limbajului oral și scris, folosindu-le ca interacțiune și participare a tuturor celor din școală.

Obiective:

  • Recunoașteți că cartea este cel mai bun mod pentru a crește în înțelepciune și inteligență;
  • Evaluarea momentelor de lectură, înțelegând că este cel mai bun mod de a ne trezi cunoștințele despre lume.

Ce se așteaptă să învețe studenții:

  • Dezvoltarea abilităților de cercetare orală și scrisă;
  • Extindeți gustul pentru lectură;
  • Cunoașteți lucrări și autori;
  • Declamarea de poezii, rime, printre altele;
  • Învățarea de a împărtăși lecturi: colectivă, individuală, tăcută, în cor etc.;
  • Diferențiați textele;
  • Citiți într-o altă cameră, cu intonații corecte;
  • Declamă poezie;
  • Executați un tip de text;
  • Învață să asculți lectura colegului tău.

Ce trebuie să garanteze profesorul în timpul proiectului:

  • Aduceți mai multe cărți în clasă, astfel încât elevii să le poată consulta pentru verificarea diferitelor texte, lucrări și autori;
  • Favorizarea inițiativelor individuale și colective pentru lecturi și diverse texte;
  • Propuneți întrebări care îi determină pe elevi să se gândească la importanța citirii cărților bune;
  • Creați atmosfere distractive de lectură: Citiți colegilor din alte camere;
  • Garantează în siguranță recitări de poezie colegilor din alte clase;
  • Organizați colțuri de lectură cu elevii; panouri;
  • Includeți participarea studenților la fiecare luare a deciziilor;

Pași planificați:

Prima zi:

  • Luați un moment pentru a reflecta „Care este importanța cititului pentru noi?”.
  • Vorbește despre ceea ce îți place să citești? Ce ai citit și ce ți-a plăcut cel mai mult?
  • Aranjați împreună cu elevii ce vor face pentru a le prezenta celorlalte clase: poezie, rime, acte interpretative? Ce?
  • Propuneți studenților cercetări cu privire la operele și autorii pe care le-au citit sau nu, în special despre Monteiro Lobato, tatăl Literaturii pentru copii; alege prin vot 3 autori și în grup cercetează-le lucrările și expune-le pe perete.

A doua zi:

  • Realizați postere despre importanța lecturii și lipiți-le în colțurile potrivite.

A 3-a zi:

  • Elevii din alte clase spun povești din cărțile bibliotecii studenților (anul 1 și 2).

A 4-a zi

  • Prezentarea de poezii, cântece, reclame.
  • Motivați elevii cu privire la importanța cititului și distribuiți încurajarea favorurilor petrecerii (marcaje).

Curiozități:

  • 18 aprilie este Ziua Națională a Cărții pentru Copii. Este data nașterii unuia dintre principalii scriitori de literatură pentru copii din Brazilia, Monteiro Lobato! A creat aventuri cu figuri foarte braziliene, a recuperat obiceiurile și legendele folclorului național. Și nu s-a oprit aici, le-a amestecat pe toate cu elemente din literatura universală, mitologia greacă, benzi desenate și cinema. A citi o carte a lui Monteiro Lobato sau a oricărei alte înseamnă a intra într-o lume nouă și a o explora! Da, cartea este magică, de aceea ne permite să călătorim în locuri incredibile și nu mai vrem să ne oprim. Dacă nu v-ați cufundat în aventurile magice ale cărților, vă recomandăm câțiva scriitori brazilieni pentru a vă începe: Ziraldo, Monteiro Lobato și Ruth Rocha.

Mai mult in:

  • Idei de carte
  • Favori pentru Ziua Cărții
  • Proiect pentru Ziua Cărții pentru copii

Abonați-vă la lista noastră de e-mailuri și primiți informații și actualizări interesante în căsuța de e-mail

Vă mulțumim că v-ați înscris.

Activitate în portugheză: Adverbe de dispoziție
Activitate în portugheză: Adverbe de dispoziție
on Jul 22, 2021
Activitate științifică: Eroziune
Activitate științifică: Eroziune
on Jul 22, 2021
Activitate în portugheză: Completați spațiile libere
Activitate în portugheză: Completați spațiile libere
on Jul 22, 2021
1 AnAnul 5LiteraturileLimba PortughezăHarta Minții CiuperciHarta Mentală ProteineMatematicaMaterna IiMaterieMediu InconjuratorPiața Forței De MuncăMitologie6 AniMatriteCrăciunȘtiriȘtiri EnemNumericCuvinte Cu CParlendasîmpărtășind AfricaGânditoriPlanuri De LecțiiAnul 6PoliticăPortughezăPostări Recente Postări AnterioareArcPrimul Razboi MondialPrincipal
  • 1 An
  • Anul 5
  • Literaturile
  • Limba Portugheză
  • Harta Minții Ciuperci
  • Harta Mentală Proteine
  • Matematica
  • Materna Ii
  • Materie
  • Mediu Inconjurator
  • Piața Forței De Muncă
  • Mitologie
  • 6 Ani
  • Matrite
  • Crăciun
  • Știri
  • Știri Enem
  • Numeric
Privacy
© Copyright Education for all people 2025