Education for all people
Închide
Meniul

Navigare

  • 1 An
  • Anul 5
  • Literaturile
  • Limba Portugheză
  • Romanian
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Închide

Planul de lecții și seria de începători a profesiilor de educație timpurie

Am selectat în această postare mai multe idei și sfaturi pentru dvs. Planul de lecții și seria de începători a profesiilor de educație timpurie. Există mai multe sugestii ludice pe care să le lucrați clasă.

O Ziua Muncii sau Ziua Muncii se sărbătorește anual în 1 mai în mai multe țări din întreaga lume.

Verificați mai multe:

  • Activități profesionale pentru educația timpurie
  • Activități profesionale

Index

  • Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie
  • Planul de lecție a profesiilor pentru educația timpurie - prefacem profesii
  • Profesii ale planului de clasă pentru educația timpurie - Cine sunt eu
  • Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie
  • Plan de lecții pentru profesii pentru educația timpurie - Plan săptămânal

Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

Obiective

  • Cunoașteți și prețuiți diferitele tipuri de profesii;
  • Dezvoltă creativitatea;
  • Dezvoltă un limbaj oral și scris

Justificare

  • Având în vedere complexitatea lucrului cu tema profesiilor în educația timpurie, au fost concepute două alternative pentru a-l dezvolta în mod semnificativ. Aceste alternative sunt descrise mai jos.

Prima alternativă

  • Pentru a începe această lucrare, profesorul ar trebui să folosească interviurile în avans pentru a afla despre profesiile părinților elevilor și de la profesiile descrise creează un proiect care are ca scop sensibilizarea elevilor cu privire la profesiile care sunt inserate în propria lor viață de zi cu zi și a lor colegi.
  • Dezvoltarea proiectului va avea loc prin crearea de picturi murale, dramatizarea profesiilor, istoria profesiilor, texte, jocuri, căutări de cuvinte, ghicitori, cuvinte încrucișate și ilustrații.
  • Pentru a finaliza proiectul, unul dintre părinți poate fi invitat la școală să le vorbească copiilor despre profesia lor.

A 2-a alternativă

Vor fi alese zece până la doisprezece profesii relevante

Exemplu

  • Profesor
  • Doctor
  • Poştaş
  • Pictor
  • Conducător auto
  • Brutar
  • Dentist
  • Pompier
  • Soldat
  • Croitoreasă
  • Chef
  • Coafeza

În fiecare zi, profesorul va prezenta una dintre profesii, realizând fotografii, cântece și texte despre acestea în cerc, explorând în principal cunoștințele anterioare ale copiilor.

După aceea, va fi pregătit un album de autocolante cu descrierea de bază a fiecărei profesii și spațiu pentru ilustrația elevului. Cardul poate fi realizat de către profesor și numerotat, astfel încât elevul să îl poată lipi în locul corect. Ar fi interesant să nu lipiți toate autocolantele în aceeași zi.


Planul de lecție a profesiilor pentru educația timpurie - prefacem profesii

Planul de lecție a profesiilor pentru educația timpurie - preface profesii

Planul de lecție a profesiilor pentru educația timpurie - prefacem profesii

Cât de important este pentru copil să se joace, deoarece atunci când se joacă își dezvoltă atenția, memoria, autonomia, capacitatea de a rezolva probleme, pentru a socializa, trezește curiozitatea și imaginația, într-un mod plăcut și ca participant activ la procesul dvs. de învăţare.

Confruntat cu această descoperire, am întrebat grupul Maternal II dacă știau ce este să se joace la credință. Un singur copil a răspuns dând următorul exemplu: "Când mă duc să fac un duș, îmi încrucișez brațul sub faceți duș și lăsați apa să cadă, adunându-mi-o pe braț, apoi îmi leagăn brațul prefăcându-mă că e al meu băutură". Din această explicație au ieșit alte exemple.

Credința este o activitate de mare complexitate, care declanșează utilizarea imaginației creative. Prin imaginar, copilul poate retrăi situații care îi provoacă emoție, bucurie, frică, tristețe, furie și anxietate. Ea poate, în această jucărie magică, să exprime și să lucreze cu emoții puternice, care sunt adesea greu de suportat. Și, din acțiunile sale din jocuri, explorează diferitele reprezentări pe care le are despre aceste situații dificile, fiind capabil să le înțeleagă sau să le reorganizeze mai bine.

În jocuri, copiii transformă cunoștințele pe care le aveau anterior în concepte generale cu care se joacă. De exemplu, pentru a-și asuma un anumit rol într-un joc, copilul trebuie să cunoască unele dintre caracteristicile sale, cunoștințele sale provin din imitația cuiva sau ceva cunoscut, dintr-o experiență trăită în familie sau în alte medii, din raportul unui coleg sau al unui adult, din scene văzute la televizor, în filme sau povestite în cărți etc. Sursa cunoștințelor lor este multiplă, dar acestea sunt încă fragmentate. (BRASIL, 1998 p.27).

Cu imagini, copiii reflectă valorile și viziunea asupra lumii dobândite cu familiile lor, împărtășind cu alți copii experiențele trăite acasă. Prin urmare, este important ca profesorul să fie atent să intervină pedagogic, pentru a depăși prejudecățile și a oferi relații sănătoase.

După cum comentează Oliveira (2010 p.163), a face să credem „deschide calea către autonomie, creativitate, explorarea sensurilor și simțurilor. De asemenea, acționează asupra capacității copilului de a-și imagina și acționa, articulată cu alte forme de exprimare. Jocurile sunt, de asemenea, instrumente pentru învățarea regulilor sociale ”.

Copiii învață cu fiecare joc nou, dezvoltă forme de interacțiune socială, modificând și primind conținut nou, pentru a-și reînnoi învățarea. Când joacă în mod repetat, savurează victoria dobândirii de noi cunoștințe. Pentru Kishimoto (2003, p.43) „oferind o situație imaginativă prin activitate gratuită, copilul dezvoltă inițiativa, își exprimă dorințele și interiorizează regulile sociale”.

Scopul principal:

Oferiți oportunități pentru jocul de credință, dezvoltarea atenției, memoriei, autonomiei, capacității de a rezolva probleme, să socializeze, să trezească curiozitatea și imaginația, într-un mod plăcut și ca participant activ la procesul de învăţare.

Situație problematică: Cum poate jocul de credință să ajute la socializarea și dezvoltarea imaginației copiilor?

Resurse:

  • Utilizarea obiectelor legate de profesii, reviste, jucării de bucătărie, țesături, role de vopsit, cărți de artă (Portinari), minge de fotbal și carte de istorie.

Evaluare:

  • Evaluarea va fi realizată prin observarea copiilor cu privire la atitudinile lor față de ceilalți, dacă pot juca colectiv, dacă respectă regulile, împărtășesc sarcini și își manifestă interesul pentru jocurile de credință, trăind situații de dezvoltare a imaginație.

Evaluarea finală a proiectului.

  • Scopul acestui proiect a fost de a organiza jocul de credință ca un moment bogat, cu învățare semnificativ, în care copilul ar putea învăța atitudini și valori care să-i ajute în propriile lor dezvoltare. Copiii au fost evaluați în grupuri, în funcție de învățarea percepută de zi cu zi.
  • În toate activitățile propuse, copiii au imitat acțiuni efectuate de adulți, explorând în mod liber obiecte și jucării, lăsând să curgă imaginația și creativitatea. Au împărțit jucăriile și au așteptat ca prietenul să le folosească, apoi s-au jucat, au respectat toate amenajările făcute în cameră în raport cu spațiul organizat.
  • Au arătat o mare bucurie și curiozitate în fiecare dintre propunerile de joacă imaginate, realizându-le cu interes și implicare. Au ajuns să cunoască unele profesii și importanța lor prin cercul de conversație.

Profesii ale planului de clasă pentru educația timpurie - Cine sunt eu

Profesii ale planului de clasă pentru educația timpurie - Cine sunt eu

Profesii ale planului de clasă pentru educația timpurie - Cine sunt eu

Obiective:

  • Cunoașteți profesiile, funcțiile lor și importanța lor în societate.

Metodologie:

  • La începutul orei, profesorul prezintă tema „Profesii” și cere elevilor să numească ce profesii știi, stimulând memoria elevilor cu întrebări precum „Ce zici de profesia lui tati?”, „Care este profesia mama? ”, etc.
  • Apoi, într-o urnă, numele profesiilor acoperite sunt scrise pe bucăți mici de hârtie. Profesorul va îndruma rândul fiecărui elev. Atunci când ia lucrarea cu numele profesiei, elevul nu va putea dezvălui profesia, dar va da un indiciu pentru a-i ajuta pe colegii de clasă să descopere răspunsul. În timp ce încearcă să afle răspunsul, studenții vor putea pune mai multe întrebări despre profesie.
  • Când vor primi răspunsul corect, un alt student va fi invitat să retragă o lucrare cu o altă profesie. Este important ca toți elevii să participe. Profesorul îi va ajuta pe elevi să citească numele profesiei și poate ajuta, de asemenea, dacă elevul are întrebări.

Evaluare:

  • Va fi observată participarea elevilor și va fi încurajată participarea celor care interacționează mai puțin.

Resurse didactice:

  • Cutie de carton, hârtie și pix.

Joc profesii Cine sunt eu:

Următoarele imagini pot fi folosite pentru a ajuta elevii să formuleze sfaturile:

Joc Cine sunt eu din profesiiJoc Cine sunt eu din profesiiJoc Cine sunt eu din profesiiJoc Cine sunt eu din profesiiJoc Cine sunt eu din profesiiJoc Cine sunt eu din profesii

Sursa imaginii: Activitățile profesorului Bel

De asemenea, recomand:

  • PROFESII - Planuri de lecții
  • Activități privind profesiile pentru educația timpurie

Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

Încă de la o vârstă fragedă, copiii au un mare interes pentru viața adultă și astfel profesiile apar adesea în jocurile lor de credință. În timp ce copiii se joacă, elaborează și reelaborează profesiile, plasându-le în locul părinților sau al profesorului. Datorită acestui interes, această unitate a CEI PVL este dedicată studiului profesiilor și importanței acestora pentru societatea noastră.

Explorarea acestei teme în mediul școlar a fost foarte importantă, deoarece face posibilă extinderea cunoștințelor elevilor cu privire la profesii diferite și, de asemenea, colaborează astfel încât fiecare să dezvolte atitudini de respect și cooperare cu oamenii în diferitele lor funcții.

Justificare:

  • Conform parametrilor curriculari ai educației timpurii, valorizează tema transversală din în principiu, copiii apreciază și respectă diferitele profesii din municipiul și districtul nostru Prudencio Thomas Tema profesiilor caută să propună discuții în rândul copiilor care cunosc profesiile propriilor părinți și ale altor colegi. Având în vedere această presupunere, copiii vor cunoaște profilul profesioniștilor din orașul nostru și diversitatea profesiilor și contribuțiile lor la societățile noastre, favorizând construirea identității personale și familiale construind un proiect perceptiv al viaţă.

Scopul principal:

  • Arătați copiilor diferitele profesii și importanța lor pentru societate, trezind curiozitatea copiilor cu privire la profesiile părinților și colegilor lor prin profesiilor pentru a aprecia și respecta celelalte profesii și, de asemenea, pentru a dezvolta raționamentul logic, expresia orală și corporală, coordonarea motorie, percepția auditivă și vizuală a copil.

Obiective specifice:

  • Cunoașteți și prețuiți diferitele tipuri de profesii.
  • Dezvoltă un limbaj oral și scris.
  • Anulați orice formă de prejudecată care ar putea exista cu privire la profesii, etnii și sex.

Dezvoltarea proiectului:

  • Crearea picturilor murale, istoria profesiilor, texte, jocuri, ilustrații și turneu
  • muncă colectivă de tăiere și colaj pe profesii. vârf rotativ
  • Profesor
  • Doctor și asistent medical
  • Agent
  • Poştaş
  • Conducător auto
  • Brutar
  • Dentist
  • Pompier
  • Soldat
  • Croitoreasă
  • Chef
  • Coafeza,
  • Muzician
  • Politist

Metodologie:

  • În timpul dezvoltării proiectului, s-a gândit profesiile tematice din educația timpurie, cum vor fi dezvoltate activitățile profesiile pe care le-ar face fiecare clasă pentru a le putea prezenta pe fiecare elevilor CEI și, de asemenea, vorbi despre parada noastră Județul.
  • Pentru a începe această lucrare, profesorul ar trebui să folosească interviurile în avans pentru a afla despre profesiile părinților elevilor și de la profesiile descrise creează un proiect care are ca scop sensibilizarea elevilor cu privire la profesiile care sunt inserate în propria lor viață de zi cu zi și a lor colegi.
  • În fiecare zi, profesorul CEI va prezenta una dintre profesii, realizând fotografii, cântece și texte despre acestea în cerc, explorând în principal cunoștințele anterioare ale copiilor. În timpul rundei de conversație vom vorbi despre parada în care elevii CEI vor defila la aniversarea orașului, vorbind profesii din municipiul nostru și va fi pregătit și un album cu mai multe autocolante ilustrate pe profesii. Vom face un tur pentru a descoperi câteva profesii care îi duc pe elevi la centrul de sănătate și la școală muzică și secția de poliție și la școala Criança Esperança III și, de asemenea, învață despre unele profesii din CEI

Materiale utilizate:

  • Cărți, reviste de cercetare și foaie de carton de internet, creioane colorate, vopsea și pensulă de guașă și EVA.

Conținut:

  • Profesiile și importanța lor pentru societatea noastră.

Evaluare:

  • Participarea colectivă și individuală a fiecărui elev la activitățile desfășurate la CEIII

Plan de lecții pentru profesii pentru educația timpurie - Plan săptămânal

Planul de lecție a profesiilor
Planul de lecții pentru profesii pentru educația timpurie

axa de lucru

  • Identitate și autonomie
  • Circulaţie
  • Cântec
  • Arte vizuale
  • Limbaj oral și scris
  • Societate
  • Matematica

Obiective specifice:

  • Transmiterea valorilor pentru formarea morală și socială a copilului;
  • Explorează posibilitățile gesturilor și ritmurilor corpului pentru a se exprima în jocuri și alte situații de interacțiune;
  • Explorează și identifică elemente de muzică pentru a te exprima;
  • Extindeți-vă cunoștințele despre lumea pe care o au, manipulând diferite obiecte și materiale, explorând caracteristicile, proprietățile și posibilitățile lor
  • manipularea și intrarea în contact cu diferite forme de expresie artistică;
  • Faceți primele încercări de interpretare și înregistrare a limbajului scris;
  • Fă-l pe elev să-și dea seama că tot ce ne imaginăm, gândim și spunem poate fi scris;
  • Identificați profesiile existente în familia dvs. și în mediul școlar;
  • Comunicați idei matematice care implică concepte legate de joc, folosind limbajul oral și scris;

Conținut:

  • Valori
  • Coordonare motorie largă și fină
  • apreciere muzicală
  • expresie creativă
  • Cuvinte contextualizate;
  • Silabe simple contextualizate;
  • Alfabet - vocale și consoane;
  • profesii
  • Data comemorării: Ziua Muncii

Strategii de predare:

  • Pregătirea unei liste de profesii pentru studiul cuvintelor, silabelor și literelor;
  • Desfășurarea de activități zilnice care favorizează învățarea unor valori precum respectul pentru fiecare profesionist care lucrează în societatea noastră:
  • Participarea la jocuri și jocuri care implică alergare, urcare, coborâre, pentru a crește treptat cunoștințele și controlul asupra corpului
  • Participarea la situații care integrează muzică, cântece și mișcări ale corpului.
  • Explorarea și utilizarea unor proceduri necesare pentru desen, pictură, modelare;
  • Desfășurarea de activități orale și scrise.
  • Studiul cuvintelor contextualizate, explorarea cuvintelor, silabelor și literelor.
  • Identificarea unor persoane care lucrează la școală și rolul acestora;
  • Desfășurarea de activități orale și scrise, precum și jocuri și jocuri care dezvoltă conținutul prezentat;

Resurse

  • Creioane colorate
  • Creioane
  • Foarfece
  • Lipici
  • Plastilină
  • Creion grafit
  • Cauciuc
  • TV și DVD
  • Cărți și reviste
  • foaie scrisoare
  • Hartie creponata
  • Cartoane
  • afișe
  • Jucării educative
  • marionete

Evaluare

  • Evaluează cunoștințele anterioare ale elevilor despre profesiile pe care le cunosc deja, fie în familie, fie în comunitatea școlară, observându-le performanța, învățarea și dificultățile întâmpinate.

Abonați-vă la lista noastră de e-mailuri și primiți informații și actualizări interesante în căsuța de e-mail

Vă mulțumim că v-ați înscris.

Activitate matematică: situații problematice
Activitate matematică: situații problematice
on Jul 22, 2021
Interpretarea textului: genul desenelor animate
Interpretarea textului: genul desenelor animate
on Jul 22, 2021
Activitate în Portugheză: Întrebări despre fraze prepoziționale
Activitate în Portugheză: Întrebări despre fraze prepoziționale
on Jul 22, 2021
1 AnAnul 5LiteraturileLimba PortughezăHarta Minții CiuperciHarta Mentală ProteineMatematicaMaterna IiMaterieMediu InconjuratorPiața Forței De MuncăMitologie6 AniMatriteCrăciunȘtiriȘtiri EnemNumericCuvinte Cu CParlendasîmpărtășind AfricaGânditoriPlanuri De LecțiiAnul 6PoliticăPortughezăPostări Recente Postări AnterioareArcPrimul Razboi MondialPrincipal
  • 1 An
  • Anul 5
  • Literaturile
  • Limba Portugheză
  • Harta Minții Ciuperci
  • Harta Mentală Proteine
  • Matematica
  • Materna Ii
  • Materie
  • Mediu Inconjurator
  • Piața Forței De Muncă
  • Mitologie
  • 6 Ani
  • Matrite
  • Crăciun
  • Știri
  • Știri Enem
  • Numeric
Privacy
© Copyright Education for all people 2025