
Activitate matematică cu situații problematice despre multiplicare, concepută pentru elevii de clasa a cincea.
Puteți descărca această activitate matematică într-un șablon Word editabil, gata de tipărire în PDF, precum și activitatea finalizată.
Descărcați această activitate de la:
ȘCOALA: DATA:
PROF: CLASA:
NUME:
Rezolvați problemele de mai jos și bifați alternativa corectă:
1) Dacă un kilogram de creveți costă 34,99 R $, care este prețul a 2 kilograme din același creveți?
a) 68,00 BRL
b) 69,98 BRL
c) BRL 69.08
d) 70,00 BRL
2) Maria a cumpărat 5 bomboane care costă 0,35 cenți R $ fiecare. Pe de altă parte, Pedro a preferat să cumpere 2 gustări în valoare de 2,50 R $ fiecare. Dacă mama lor a dat R $ 20,00, cât s-au întors acasă după cumpărături?
a) BRL 14.35
b) BRL 13,25
c) 14,95 BRL
d) 12,95 BRL
3) Bunica Maria are 8 nepoți și, ca cadou de Crăciun, a decis să împartă în mod egal suma de R $ 1946,00 între 8 nepoți. Cu cât a stat fiecare nepot?
a) 242,50 BRL
b) 222,00 BRL
c) BRL 235,25
d) BRL 243,25
4) Ana Lucia a cumpărat 892 de metri de țesătură și a realizat mai multe perdele de aceeași dimensiune pentru ferestrele camerei sale de hotel. Fiecare perdea a cheltuit 4 metri. Câte perdele a făcut Ana Lúcia?
a) 210
b) 226
c) 223
d) 123
5) Jair s-a născut în 1998. În ce an va avea 27 de ani?
a) 2016
b) 2025
c) 2018
d) 2019
De Camila Farias
La răspunsuri sunt în linkul de deasupra antetului.