Education for all people
Stänga
Meny

Navigering

  • 1 år
  • 5: E året
  • Litteraturer
  • Portugisiska
  • Swedish
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Stänga

Naturliga taldelningsövningar

Att dela är inget annat än att dela en kvantitet i lika delar, så division är en så vanlig och användbar matematisk operation.

Många matteproblem som kan tyckas komplicerade till en början löses endast med divisionskonton.

se mer

Studenter från Rio de Janeiro kommer att tävla om medaljer vid OS...

Matematikinstitutet är öppet för anmälan till OS...

För att du ska kunna lära dig mer om detta ämne har vi förberett en lista över naturliga taldelningsövningar.

Frågelösningar och feedback finns tillgängliga direkt efter listan. Kolla upp!

Lista över naturliga taldelningsövningar


Fråga 1. Priset för ett dansmästerskap är R$10 000,00. Beloppet kommer att delas lika mellan medlemmarna i det vinnande laget. Om ett lag har 5 personer, hur mycket kommer var och en att få betalt om de vinner?


Fråga 2. Hur många 500 ml flaskor kan fyllas med 24 liter vatten?


Fråga 3. En sömmerska fick en beställning på 150 stycken som skulle tillverkas på 30 dagar. Om hon bestämmer sig för att producera samma mängd varje dag, hur många delar per dag ska hon producera?


Fråga 4. Hur många dussin ägg finns det i 936 ägg?


Fråga 5. En skola kommer att hyra några bussar för en rundtur. Det går 378 elever och varje buss har en maximal kapacitet på 50 personer. Hur många bussar ska skolan hyra för att ta alla elever utan att samma buss gör mer än en resa?


Fråga 6. 1245 böcker från ett bibliotek kommer att överföras till en annan enhet. De kommer att skickas i lådor som rymmer upp till 100 böcker. Hur många lådor kommer att behövas för att transportera alla böcker?


Fråga 7. Ett kylskåp kostar 4 680,00 R$ och betalas i 18 lika delar. Vad är värdet på varje delbetalning?


Fråga 8. En låda kommer med exakt 10 pennor. Hur många askar kan formas med 1368 pennor.


Fråga 9. Hur många grupper om tre elever kan bildas i en klass med 47 elever?


Fråga 10. En räkning på 225,00 R$ kommer att delas lika mellan tre vänner. Hur mycket kommer var och en av dem att betala?


Lösning av fråga 1

Vi delar priset med det totala antalet lagmedlemmar:

10.000: 5 = 2.000

Därför, om laget vinner, kommer var och en att få R$ 2 000,00.

Lösning av fråga 2

24 liter vatten motsvarar 24 000 ml vatten, så låt oss dividera den mängden med kapaciteten på varje flaska:

24.000: 500 = 48

Det innebär att 48 flaskor à 500 ml kan fyllas med 24 liter vatten.

Lösning av fråga 3

Låt oss dividera antalet bitar med antalet dagar:

150: 30 = 5

Därför måste sömmerskan producera 5 stycken per dag.

Lösning av fråga 4

Varje dussin innehåller 12 ägg, så låt oss dividera det totala antalet ägg med 12:

936: 12 = 78

Så det finns 78 dussin i 936 ägg.

Lösning av fråga 5

Låt oss dividera antalet elever med den maximala kapaciteten för personer på varje buss:

378: 50 = 7 och resten av divisionen är 28.

Det innebär att skolan kommer att behöva hyra 8 bussar, varav 7 ska gå med 50 elever var och den sista, med de 28 elever som är kvar.

Lösning av fråga 6

Vi delar antalet böcker med kapaciteten för varje låda:

1245: 100 = 12 och resten är 45.

Därför kommer det att behövas minst 13 lådor för att transportera alla böcker, varav 12 kommer att vara helt fulla och den sista rymmer de återstående böckerna, 45.

Lösning av fråga 7

Låt oss dividera priset på kylskåpet med de totala delbetalningarna:

4680: 18 = 260

Därför blir varje delbetalning 260,00 R$.

Lösning av fråga 8

Vi delar antalet pennor med antalet pennor i varje ruta:

1368: 10 = 136 och resten är 8.

Därför kan 136 askar med pennor bildas, vilket ger 8 pennor som inte kompletterar en låda.

Lösning av fråga 9

Låt oss dividera det totala antalet elever med 3, eftersom grupperna består av tre elever:

47: 3 = 15 och resten är 2.

Det innebär att 15 grupper med vardera tre elever kan bildas och det finns två elever kvar utan grupp.

Lösning av fråga 10

Vi delar kontovärdet mellan det totala antalet vänner:

225: 3 = 75

Därför kommer varje vän att betala R$75,00.

Du kanske också är intresserad:

  • divisionsövningar
  • Vad är resten av divisionen till för?
  • dividera med noll
  • Dela upp i lika delar
São Paulo-kvarteret visas bland de 15 coolaste stadsdelarna i världen; kolla listan
São Paulo-kvarteret visas bland de 15 coolaste stadsdelarna i världen; kolla listan
on Aug 04, 2023
8 gratistjänster som sparar pengar
8 gratistjänster som sparar pengar
on Aug 04, 2023
Visste du att svamp kan "prata" med varandra?
Visste du att svamp kan "prata" med varandra?
on Aug 04, 2023
1 år5: E åretLitteraturerPortugisiskaMind Map SvamparMind Map ProteinerMatematikMödra IiMateriaMiljöArbetsmarknadMytologi6 årFormarJulNyheterNyheter FiendeNumeriskOrd Med CParlendorDela AfrikaTänkareLektionsplaner6: E åretPolitikPortugisiskaSenaste Inlägg Tidigare InläggVårFörsta VärldskrigetMain
  • 1 år
  • 5: E året
  • Litteraturer
  • Portugisiska
  • Mind Map Svampar
  • Mind Map Proteiner
  • Matematik
  • Mödra Ii
  • Materia
  • Miljö
  • Arbetsmarknad
  • Mytologi
  • 6 år
  • Formar
  • Jul
  • Nyheter
  • Nyheter Fiende
  • Numerisk
Privacy
© Copyright Education for all people 2025