Έχουμε συγκεντρώσει σε αυτήν την έκδοση ορισμένα μοντέλα, συμβουλές και προτάσεις για το δικό σας Σχέδιο μαθήματος προσχολικής εκπαίδευσης.
Ο σχέδιο μαθήματος προσχολικής εκπαίδευσης είναι ένα ουσιαστικό στοιχείο για το σχεδίαση ημερολόγιο δραστηριοτήτων που θα αναπτυχθεί από τον δάσκαλο στην τάξη. τάξη κατά τη διάρκεια του έτους. Είναι ευθύνη του επαγγελματία της εκπαίδευσης, ο οποίος θα σκιαγραφήσει τους μαθησιακούς στόχους και πώς θα επιτευχθούν.
Ο σχεδίαση είναι μια διαρκής ανάγκη σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δραστηριότητας. Ο προγραμματισμός είναι η ανάλυση μιας πραγματικότητας και η πρόβλεψη εναλλακτικών μορφών δράσης για την υπέρβαση δυσκολιών ή την επίτευξη των επιθυμητών στόχων.
Εν ολίγοις, ο προγραμματισμός συνίσταται στην πρόβλεψη και την απόφαση σχετικά με το τι σκοπεύουμε να επιτύχουμε. τι κάνουμε; πώς θα το κάνουμε; τι και πώς πρέπει να αναλύσουμε την κατάσταση προκειμένου να επαληθεύσουμε ότι αυτό που σκοπεύουμε να έχει επιτευχθεί. Το σχέδιο, από την άλλη πλευρά, είναι το αποτέλεσμα, είναι το περίγραμμα των συμπερασμάτων που προκύπτουν από τη διαδικασία σχεδιασμού, το οποίο μπορεί να λάβει ή όχι να λάβει γραπτή μορφή.
Ο σχεδιασμός πρέπει να περιλαμβάνει μια πρόβλεψη διδακτικών δραστηριοτήτων, καθώς και την αναθεώρηση και προσαρμογή τους καθ 'όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους, ανάλογα με τις ανάγκες και την ανάπτυξη κάθε τάξης. Είναι απαραίτητο για τον επαγγελματία να θέσει τους στόχους έχοντας κατά νου τι θα διδαχθεί, πώς θα γίνει και θα πραγματοποιήσει καθημερινή αξιολόγηση για την εύρεση σφαλμάτων και τη διόρθωσή τους, με στόχο πάντα τη μεγαλύτερη παραγωγικότητα και αποδοτικότητα στην τάξη. τάξη.
Ο σχεδιασμός φαντάζεται την τάξη ακόμη και πριν γίνει και γι 'αυτό επιλέξαμε αυτά τα υπέροχα μοντέλα για εσάς Σχέδιο μαθήματος προσχολικής εκπαίδευσης:
Δείκτης
Όλες αυτές οι πτυχές διατυπώνονται μέσω μιας διεπιστημονικής παιδαγωγικής πρακτικής, αναζητώντας πάντα την ολοκλήρωση των δραστηριοτήτων, έτσι ώστε να μην υπάρχει απώλεια της πραγματικής κοινωνικής αξίας κάθε περιοχής του η γνώση.
Ο σχηματισμός συνηθειών και στάσεων (υγιεινή, στάση σώματος, καλοί τρόποι, φαγητό, αναψυχή, ρούχα, ανάπαυση, μελέτη, κοινωνικότητα και υπευθυνότητα) στοχεύει να τονώσει την εκπαιδευτική διαδικασία της ανεξαρτησίας των μαθητών και επίσης να διευκολύνει την κοινωνική τους ένταξη και να ενσωματωθεί σε όλα τα στοιχεία του προγράμματος σπουδών κατά τη διάρκεια του έτος.
Το περιεχόμενο βασίζεται στην καθημερινή ζωή του παιδιού και οι δραστηριότητες διαφοροποιούνται ανά περιοχή μελέτης, αλλά ενσωματώνονται μέσω ένα θέμα που ενδιαφέρει το παιδί ή προτείνεται από τον δάσκαλο, ο οποίος έχει πλήρη αυτονομία να δημιουργήσει και να αναδημιουργήσει όλα του δραστηριότητες.
Σε κάθε διοικητική διαδικασία, ο ρόλος του Δάσκαλος είναι πολύ σημαντικό:
Η ρουτίνα παρέχει μια αίσθηση ασφάλειας. Ακόμα και στο σπίτι, το παιδί που εκτίθεται σε μια ρουτίνα είναι πιο ήρεμο γιατί ξέρει τι θα συμβεί στη συνέχεια. Στο σχολείο, ένα περιβάλλον στο οποίο αισθάνεται φυσικά λιγότερο προστατευμένο, το οποίο είναι συχνά το πρώτο μέρος για κοινωνικοποίηση εκτός της οικογένειας, αυτό είναι ακόμη πιο επείγον.
Πηγή: http://educacrianca.com.br
Περιεχόμενα: Γραφικά; Ισορροπία και συγκέντρωση.
Στόχοι:
Διάρκεια: 02 ώρες
Δραστηριότητα: αφίσα των κύκλων.
Υλικά: κραγιόνια, καφέ χαρτί, γκουάς χρώμα, πινέλο.
Ανάπτυξη:
Εκτίμηση: Οι μαθητές αναγνώρισαν το γεωμετρικό σχήμα του κύκλου και τα χρώματα που ζωγράφισαν, αναπτύσσοντας έτσι τη συγκέντρωσή τους.
Περιεχόμενα: Ισορροπία και συγκέντρωση; Τροφή.
Στόχοι:
Δραστηριότητα: Θα βοηθήσουμε τον αγρότη να φυτέψει τους σπόρους;
Υλικό: βούρτσα, μπογιά, γυαλόχαρτο
Ανάπτυξη εργασίας:
Εκτίμηση: Οι μαθητές σκέφτηκαν τη διατροφή τους και τη φροντίδα που πρέπει να έχουν μαζί τους.
Περιεχόμενα: Ομιλούμενη γλώσσα / γλώσσα σώματος / μαθηματική γλώσσα.
Στόχοι:
Δραστηριότητα: κάθε μαϊμού στο κλαδί του
Ανάπτυξη:
Εφαρμογή με τον τροχό συνομιλίας για παιχνίδια, τι τους αρέσει να παίζουν και αν θέλουν να γνωρίζουν νέα παιχνίδια. Κάναμε αρκετούς κύκλους κιμωλίας στο πάτωμα και ζητήσαμε από τους μαθητές να περπατήσουν πάνω τους. Στο σαλόνι, κάναμε έναν κύκλο. Εξηγήσαμε στους μαθητές πώς έπρεπε να γίνει. Ο κυνηγός που επέλεξε ο δάσκαλος κοιμάται στο κέντρο του τροχού, ενώ οι πίθηκοι περιστρέφονται γύρω του, προσέχοντας να μην κάνουν θόρυβο. Ξαφνικά, ο κυνηγός ξυπνά και φωνάζει: κάθε μαϊμού στο κλαδί του! Όλα τα παιδιά θα τρέξουν και θα μπουν σε έναν κύκλο για να μην πιάσουν. Όταν ο κυνηγός πιστεύει ότι βρίσκεται σε ένα κλαδί για μεγάλο χρονικό διάστημα, θα δώσει ξανά την παραγγελία, ώστε όλοι να αναζητήσουν ένα άλλο κλαδί, έχοντας περισσότερες πιθανότητες να πιάσουν μια μαϊμού. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι, κάθε μαϊμού στο κλαδί του, και όταν τελειώσαμε, κάναμε μια μέτρηση πόσων πιθήκων πιάστηκαν στο παιχνίδι.
Εκτίμηση: Οι μαθητές μπόρεσαν να αναπτύξουν την προφορική τους αλληλεπίδραση με όλους τους συναδέλφους, εκτός από την προσοχή που έπρεπε να παίξουν στο παιχνίδι.
Περιεχόμενα: Μαθηματικά / Γλώσσα σώματος / Προφορική γλώσσα / Μουσική Ισορροπία και συγκέντρωση.
Στόχοι:
Δραστηριότητα: Το λαγουδάκι βγαίνει από την τρύπα.
Υλικό: Χούλα χουπ
Ανάπτυξη: Ξεκινήσαμε με μια άτυπη συζήτηση για το πόσοι μαθητές βρίσκονται στο δωμάτιο, συμμετείχαν μετρώντας. Αφού εξηγήσουμε το παιχνίδι. Είναι απαραίτητο να τοποθετήσετε χούλα στεφάνες στο πάτωμα, που θα είναι τα λαγούμια. Κάθε παιδί είναι λαγουδάκι και ένας από εμάς ήταν «ο λύκος του». Τα παιδιά τραγούδησαν, καθώς περπατούσαν μέσα στο δωμάτιο: Ας περπατήσουμε στο δάσος, ενώ ο λύκος σου δεν έρχεται. Πηγαίνουν εκεί που είναι ο λύκος και ρωτούν: είναι ο λύκος σας; Δύο φορές ο λύκος είπε ότι ήταν απασχολημένος να κάνει κάτι. Στη συνέχεια, όταν τα παιδιά επέστρεψαν ξανά, ο λύκος είπε: ο λύκος είναι έτοιμος! Και βγήκε μαζεύοντας τα παιδιά που ήταν έξω από τα κρησφύγετα. Επαναλάβαμε το παιχνίδι μερικές φορές και καθίσαμε για να μιλήσουμε για το κομμάτι που τους άρεσε περισσότερο για το παιχνίδι, ποιοι ήταν οι χαρακτήρες και πόσα κουνελάκια κατάφερε να πιάσει ο λύκος;
Εκτίμηση: Οι μαθητές, όταν εκτελούσαν τη δραστηριότητα, ανέπτυξαν την προσοχή και την προφορική και την έκφραση του σώματος.
Περιεχόμενα: προφορική γλώσσα / γλώσσα σώματος / μαθηματική γλώσσα
Στόχοι:
Ξυπνήστε τις προφυλάξεις που πρέπει να ληφθούν σε σχέση με την προστασία από τον ήλιο. Αναπτύξτε την έννοια της ποσότητας.
Διάρκεια: 2 ώρες
Δραστηριότητα 1: Ιστορία «Ζέζε»
Ανάπτυξη: Τροχός άτυπης συνομιλίας για την παρουσίαση της ιστορίας. «Ζέζε». «Κοίτα τι συνέβη, ο χιονάνθρωπος μου έλιωσε. Τα μάτια, τα αυτιά, το στόμα και η μύτη, ακόμη και ο λαιμός εξαφανίστηκε. Τα χέρια, τα χέρια και η κοιλιά, κατέληξαν στο έδαφος. Βλέποντας τον ήλιο! Κακοποιήθηκες! Από το Zezé και δεν μένει τίποτα »!!! Μετά την ολοκλήρωση της ιστορίας, κάναμε ερωτήσεις σχετικά με το ποιος ήταν ο Zezé, τι του συνέβη, γιατί; Ποια ήταν τα μέρη του σώματος του Zezé που εξαφανίστηκαν και πόσα ήταν; Μιλήσαμε για τη σημασία της προστασίας του εαυτού σας από τον ήλιο και τις επιπτώσεις της στο δέρμα και την υγεία σας.
Δραστηριότητα 2:
Σε φύλλα επιστολών ζητήσαμε από τους μαθητές να σχεδιάσουν το χιονάνθρωπο του Zezé, όταν τελείωσαν εμφανίζονταν στη σκοινί για άπλωμα στο δωμάτιο.
Εκτίμηση: Οι μαθητές μπόρεσαν να αλληλεπιδράσουν με τους συνομηλίκους τους και να αναφέρουν την ακολουθία των γεγονότων που συνέβησαν στην ιστορία, αναπτύσσοντας έτσι τη συγκέντρωσή τους.
Περιεχόμενα: Χωρική οργάνωση: πριν / κατά τη διάρκεια και μετά, σήμερα / χθες / αύριο.
Σκοπός:
Δώστε στους μαθητές καλύτερη κατανόηση του τόπου όπου ζουν, αντιλαμβανόμενοι τον εαυτό τους ως μέρος αυτού.
Διάρκεια: 02 ώρες
Δραστηριότητα: Σύντομη ιστορία της πόλης
Ανάπτυξη: Σύντομα λέγοντας την ιστορία της πόλης Carapebus που αναφέρεται σε ένα βιβλίο του δήμου. Τροχός συνομιλίας; Ζητήσαμε από τα παιδιά να πουν τι τους άρεσε περισσότερο για την πόλη τους και τι θα ήθελαν να έχουν. Συμμετείχαν αναφέροντας τις ιδέες τους, και μετά δώσαμε ένα φύλλο για να σχεδιάσουν την πόλη τους. Ο καθένας έκανε όπως το είδαν. Όταν όλοι είχαν τελειώσει, φτιάξαμε μια συλλογική αφίσα με τα ψάρια που έδωσαν το όνομα της πόλης, την οποία εμφανίσαμε στην τάξη για να δουν όλοι.
Εκτίμηση: Δημιουργώντας μια συλλογική αφίσα, τα παιδιά απέδειξαν την ικανότητά τους να αλληλεπιδρούν και να σέβονται το ένα το άλλο.
Περιεχόμενα: Νερό: χρήσεις, οικονομία και απόβλητα ·
Στόχοι:
Κάντε την τάξη να καταλάβει ότι το νερό είναι ένας λιγοστός πόρος στον πλανήτη και ότι η ανεύθυνη χρήση αυτού του πόρου μπορεί να βλάψει την επιβίωση των ζωντανών όντων.
Διάρκεια: 2 ώρες
Δραστηριότητα: Αφίσα
Ανάπτυξη: Τροχός συνομιλίας για το νερό που χρησιμοποίησαν, κάναμε ερωτήσεις όπως; "Ποιες οικιακές δραστηριότητες γνωρίζετε ότι χρειάζονται νερό;" Καθώς προέκυψαν προτάσεις, σημειώνεται σε μια αφίσα, η λίστα περιείχε αντικείμενα όπως πλύσιμο ρούχων, πιάτα και χέρια, μπάνιο και βούρτσισμα δόντια. Μιλήσαμε για αυτές τις δραστηριότητες για να βοηθήσουμε την τάξη να συνειδητοποιήσει ότι οι οικογένειες χρησιμοποιούν νερό με παρόμοιο τρόπο. Κλείσαμε μερικά περιοδικά όπου τα παιδιά έψαχναν φωτογραφίες από τις πράξεις και τις επικολλήσαμε στις αφίσες. Ζητήσαμε από την τάξη να σχεδιάσει δύο σχέδια, το ένα να αντιπροσωπεύει τα απόβλητα και το άλλο να δείχνει πώς μπορούμε να εξοικονομήσουμε νερό. Διανείμεμε εικόνες από εφημερίδες και περιοδικά που έδειχναν την εξοικονόμηση απορριμμάτων και νερού αναμίξαμε και ζητήσαμε από τα παιδιά να διαχωρίσουν το υλικό σε δύο ομάδες, ανάλογα με την καλή και κακή χρήση του πόρος. Στο τέλος της επιλογής, τα παιδιά, με τη βοήθειά μας, τοποθέτησαν τις εικόνες στην αφίσα ξεχωριστά.
Εκτίμηση: Διαπιστώσαμε ότι η ομάδα κατάλαβε ότι ορισμένες ανθρώπινες δραστηριότητες προκαλούν σπατάλη νερού και ότι αυτή η απώλεια πρέπει να αποφευχθεί.
___________________________________________________
Περιεχόμενα: περιβάλλον
Σκοπός: Ξυπνήσει ο σχηματισμός αξιών και στάσεων με το περιβάλλον στο οποίο ζουν. Κατανοήστε τη σημασία της διατήρησης του περιβάλλοντος. ενθαρρύνουν τη φροντίδα για τη φύση.
Διάρκεια: 2 ώρες
Δραστηριότητα: Ιστορία «Στο τέλος του κόσμου το τέλος αλλάζει»
Ανάπτυξη: Μιλάμε ανεπίσημα και τους ρωτάμε ποιο είναι το περιβάλλον; Μετά τις απαντήσεις, καθοδηγήσαμε τις ερωτήσεις για να τους δώσουμε πληροφορίες: Πώς είναι το περιβάλλον στο οποίο ζούμε; Τι κάνετε για να βοηθήσετε αυτό το περιβάλλον; Μετά τον γύρο της συνομιλίας, είπαμε την ιστορία «Στο τέλος του κόσμου, το τέλος αλλάζει». Μετά την ιστορία τους ζητήσαμε να σχεδιάσουν τι σκοπό ήθελαν για το περιβάλλον στο οποίο ζουν, και χτίζουμε έναν κόσμο από χαρτόνι που αντιπροσωπεύει νερά και δάση και άντρες και των ζώων.
Εκτίμηση: Κατάλαβαν τη σημασία της φροντίδας του περιβάλλοντος στο οποίο ζουν, σεβόμενοι το περιβάλλον τους.
Περιεχόμενα: Δωρεάν σχέδιο, ζωγραφική, ενθάρρυνση και ανάπτυξη της συνήθειας του σχεδίου, διεγείροντας έτσι τη φαντασία του παιδιού.
Σκοπός:
Διάρκεια: 2 ώρες
Δραστηριότητα: Τέχνη
Υλικό: Φύλλο Α4, Οδοντόκρεμα, Ανιλίνη, Πλαστικό Κύπελλο
Ανάπτυξη: Μιλήσαμε με τους μαθητές για τα χρώματα και την τέχνη του μετασχηματισμού τους, καθώς και για την κατασκευή τους. Στην τάξη βάζουμε την οδοντόκρεμα σε πλαστικά ποτήρια και τα βάψουμε με ανιλίνη διαφορετικών χρωμάτων, μαζέψαμε τα παιδιά ώστε να μπορούσαν χρησιμοποιήστε τα χρώματα του άλλου και τους δώσαμε ένα φύλλο χαρτιού Α4 και τους ζητήσαμε να σχεδιάσουν μια φωτογραφία χρησιμοποιώντας τα δάχτυλά τους και το μελάνι που φτιάχτηκε με την πάστα. δόντι. Εξετάσαμε τις διαφορές υφής και μετά ρωτήσαμε γιατί αυτός ο σχεδιασμός. Συμμετείχαν, λέγοντας ότι ήταν επειδή υπήρχε πολύ περισσότερο μελάνι στο ένα σχέδιο από το άλλο, και επίσης επειδή αναμίχθηκαν τα χρώματα.
Εκτίμηση: Αξιολογούμε τη συμμετοχή, τη συνεργασία και την οργάνωση της τάξης κατά την ανάπτυξη των προτεινόμενων δραστηριοτήτων καθώς και την κατανόηση του περιεχομένου.
Περιεχόμενα: Χώρος και χρόνος του παιδιού - Ταυτότητα
Σκοπός:
Αναπτύξτε την κοινωνικοποίηση. Κάντε το παιδί να καταλάβει ότι έχει προέλευση και πολιτιστική ταυτότητα, βοηθώντας επίσης στη σύνταξη του ονόματός του.
Υλικό: φύλλα, Α4, χρωματιστά μολύβια, κραγιόνια
Δραστηριότητα: Δημιουργία σήματος με το όνομά σας και το σχέδιό σας
Ανάπτυξη: Ρωτάμε τους μαθητές εάν έχουν δει μια ταυτότητα και αν ξέρουν τι είναι. Μερικοί είπαν ναι, τότε τους δείξαμε μια ταυτότητα και εξηγήσαμε ότι χρησιμοποιείται να ταυτιστούμε και να δείξουμε ότι υπάρχει, και λέμε επίσης ότι όλοι έχουμε Ταυτότητα. Στη συνέχεια, είπαμε επίσης ότι υπάρχει ένας άλλος τύπος ταυτότητας, η πολιτιστική ταυτότητα, που είναι αυτό που μας αρέσει, για παράδειγμα, ρούχα, μουσική κ.λπ. στη συνέχεια πραγματοποιήσαμε μια δραστηριότητα με τους μαθητές στην οποία φτιάξαμε ένα σήμα ονόματος και σχεδίασαν τη δική τους φωτογραφία. Στο τέλος, τραγουδούμε τραγούδια που επέλεξαν.
Εκτίμηση: Οι μαθητές μπόρεσαν να καταλάβουν ότι ο καθένας έχει τη δική του ταυτότητα και τη δική του κουλτούρα, οδηγώντας στην ανάπτυξη ενός σεβασμού για τον άλλο στις διαφορές και τις ομοιότητές τους.
Εγγραφείτε στη λίστα email μας και λάβετε ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ενημερώσεις στα εισερχόμενά σας
Ευχαριστούμε που εγγραφήκατε.