math activity, proposed to third- and fourth-year elementary school students, multiplication problem situations.
You can download this math activity in editable Word template, ready to print in PDF and also activity with answers.
Download this math exercise in:
SCHOOL: DATE:
PROF: CLASS:
NAME:
1) One meter of tape costs RS 3.00. How much will 17 meters of tape cost?
A:
2) If 13 windows are placed on each floor of the building. We know this building has 22 floors, how many windows does this building have?
A:
3) Professor Mariana has 7 dozen pencils. She gave her students 60 and then earned another 35 from the principal. How many pencils did she have?
A:
4) Peanut is a dog that loves to eat carrots, he gets 2 carrots a day. In a week how many carrots will he get?
A:
5) Rafael bought 15 egg boxes to sell, in each box there are 30 eggs. How many eggs did he buy?
A:
Per Access