Education for all people
Close
Menu

Navigation

  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • English
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Close

Math Activity: Problem Situations

Mathematics activity, aimed at students in the fourth year of elementary school, with questions developed with problem situations.

This math activity is available for download as an editable Word template, ready to print in PDF as well as the completed activity.

Download this math exercise from:

  • Word: Math Activity: Problem Situations – 4th year – Editable template
  • PDF: Math Activity: Problem Situations – 4th grade – To print
  • Template: Math Activity: Problem Situations – 4th grade – With answer
  • Image: Page 1

SCHOOL: DATE:

PROF: CLASS:

NAME:

problem situations

1) Mário bought a motorcycle for 4,000 reais. He paid R$2,000.00 down payment and paid the rest in 10 installments. What is the value of Mário's monthly installment?
A.

2) Grandma went to the fair and the market before coming home. If she left with R$100.00 and came back with R$12.00, how many reais did grandma spend?
A.

3) Maria bought 20 pants to resell. She paid R$30.00 each and will resell it for R$50.00. How much profit will Mary make?
A.

4) The friends at school decided to have an end-of-year party. Each one pledged to give R$20.00 for the party to be held. If the class has 28 students and everyone contributed that same amount, how much was raised for the party?
A.

5) I went with Dad to help him in the market. He got 8 cartons of milk. If each box of milk costs R$2.75, how much did he pay for the 8 boxes?
A.

Per Camila Farias

At answers are in the link above the header.

Ezoicreport this ad
4th year4th year of elementary school4th grade math activitymath activity with answermath activity with problem situations 4th grademath activity to print4th grade math exercise
Super Cola made with sugarcane bagasse is discovered by accident in Campinas
Super Cola made with sugarcane bagasse is discovered by accident in Campinas
on Aug 03, 2023
ProUni 2019 offers 243,888 full and partial scholarships
ProUni 2019 offers 243,888 full and partial scholarships
on Aug 03, 2023
“Absurd” film with Nicolas Cage is highlighted on Netflix
“Absurd” film with Nicolas Cage is highlighted on Netflix
on Aug 03, 2023
1 Year5th YearLiteraturesPortuguese LanguageMind Map FungiMind Map ProteinsMathMaternal IiMatterEnvironmentLabor MarketMythology6 YearMoldsChristmasNewsNews EnemNumericalWords With CParlendasSharing AfricaThinkersLesson Plans6th YearPoliticsPortugueseRecent Posts Previous PostsSpringFirst World WarMain
  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • Mind Map Fungi
  • Mind Map Proteins
  • Math
  • Maternal Ii
  • Matter
  • Environment
  • Labor Market
  • Mythology
  • 6 Year
  • Molds
  • Christmas
  • News
  • News Enem
  • Numerical
Privacy
© Copyright Education for all people 2025