Education for all people
Close
Menu

Navigation

  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • English
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Close

Math Activity: Division problems with money

math activity, proposed to students in the third and fourth years of elementary school, with problems of division with money.

You can download this math activity in editable Word template, ready to print in PDF and also the activity with answers.

download this math exercise in:

  • Word: Math Activity: Money Division Problems – Grade 3 and Grade 4 – Editable Template
  • PDF: Math Activity: Division problems with money – Grade 3 and Grade 4 – Printable
  • feedback: Math Activity: Division Problems with Money – Grade 3 and Grade 4 – With Answers

SCHOOL: DATE:

PROF: CLASS:

NAME:

Situations problem division with money

1) Daniel had R$160 to buy 6 books. After buying them, I had R$ 10.00 left over. How much did each book cost?

A:

2) Isis and João Pedro went to a snack bar and bought two snacks for R$7.50 each, two juices for R$5 each and a portion of potato for R$20.00. Knowing that they agreed to split the bill, how much will each have to pay?

A:

3) A seamstress wanted to buy a sewing machine for R$ 850.00. She made a down payment of R$300.00 and divided the rest into 10 installments. What will be the value of each installment?

A:

4) A store rents bicycles for R$ 6.00 an hour. Giovanna rented a bicycle and when she returned it, she paid R$30.00. How many hours did she have the bike?

A:

5) Leonardo had R$63.00 to buy 3 books. How much did each book cost?

A:

Per access

3rd year3rd year and 4th year4th yearsplitting activity with money 3rd year and 4th year3rd grade and 4th grade math activitysplitting exercise with money 3rd year and 4th year3rd grade and 4th grade math exercise3rd grade and 4th grade math homeworkdivision problems with money 3rd grade and 4th grade3rd grade and 4th grade math problemsmath problems with answermath problems with answersprintable math problemsmath problems pdfsplit questions with money 3rd grade and 4th grade3rd grade and 4th grade math questionsdivision problem situations with money 3rd year and 4th yearmath problem situations 3rd grade and 4th grade3rd grade and 4th grade math homework
Unit of measure and conversion: what is unit of measure?
Unit of measure and conversion: what is unit of measure?
on Jul 22, 2021
Proclamation of the Republic activities for 1 and 2 years
Proclamation of the Republic activities for 1 and 2 years
on Jul 22, 2021
Second Industrial Revolution - Education and Transformation
Second Industrial Revolution - Education and Transformation
on Jul 22, 2021
1 Year5th YearLiteraturesPortuguese LanguageMind Map FungiMind Map ProteinsMathMaternal IiMatterEnvironmentLabor MarketMythology6 YearMoldsChristmasNewsNews EnemNumericalWords With CParlendasSharing AfricaThinkersLesson Plans6th YearPoliticsPortugueseRecent Posts Previous PostsSpringFirst World WarMain
  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • Mind Map Fungi
  • Mind Map Proteins
  • Math
  • Maternal Ii
  • Matter
  • Environment
  • Labor Market
  • Mythology
  • 6 Year
  • Molds
  • Christmas
  • News
  • News Enem
  • Numerical
Privacy
© Copyright Education for all people 2025