დიდაქტიკური თანმიმდევრობა ნიშნავს პედაგოგიური სავარჯიშოების ერთობლიობას, სისტემატიურად ორგანიზებულ, გარკვეულ ტექსტურ ჟანრზე დაყრდნობით. მათი მიზანია დაეხმარონ ბავშვებს დაეუფლონ ჩვენს პორტუგალიურ ენაში არსებული სხვადასხვა ტექსტური ჟანრის.
ქვემოთ, ჩვენ გამოვყოთ დიდაქტიკური თანმიმდევრობის მცირე კუთხე დიდაქტიკური თანმიმდევრობის რამდენიმე მაგალითით, რასაც მოჰყვება მასზე დაფუძნებული გაკვეთილის გეგმა. იმედი გვაქვს რომ მოგეწონებათ:
დასაბუთება:
Parlenda, როგორც სამუშაო წინადადება წიგნიერების საწყის კლასებში, ეხმარება სტუდენტს სრულად, ამდიდრებს ცოდნის სამყაროს და ამავდროულად, ის ხსნის პროცესში მხიარულ და სასიამოვნო პროცესებს სწავლა.
მიზნები:
· ზეპირი და წერითი ენის განვითარება სათამაშო ფორმით.
· იდენტიფიცირება სიტყვებისა და ფრაზების დამახსოვრებული ტექსტის ფარგლებში.
შინაარსი: ზეპირი და წერითი ენა.
წელი: 1 და 2 წელი.
სავარაუდო დრო: რვა გაკვეთილი.
პარლენდა: მაიმუნი გამოფენაზე წავიდა.
საჭირო მასალა:
· პარლენდის ასლი დიდი ასოებით.
· წინადადებებად, სიტყვებად და სილაებად დაჭრილი ტექსტი.
· Ფერადი ფანქრები.
განვითარება:
პირველი ნაბიჯი:
· კონტექსტურიზაცია. დავიწყოთ მუშაობა პარლენდერებით.
რამე იცით? მე მოვიკითხავ ერთს, რომელსაც გავიხსენებთ:
· წაუკითხეთ სტუდენტებს სიტყვით გამოსვლა.
მაიმუნი სამართლიანად წავიდა
არ ვიცოდი რა შეიძინა
იყიდა სკამი
ამხანაგის დასასვენებლად
COMADRE SAT
სკამი რუბლს შეადგენს
ღარიბი ამხანაგო
შეჩერდა კორიდორში.
· რამდენჯერმე გაიმეორეთ ყველას დასამახსოვრებლად.
· დაყავით კლასი წყვილებად პროდუქტიული დონის მიხედვით და თითოეულ წყვილს სთხოვეთ წაიკითხონ პარლენდები, რომ დარწმუნდეთ, რომ ყველამ იმახსოვრებს მას.
მე -2 ნაბიჯი: კლასი იყოფა წერის შემდეგი დონის წყვილად.
წინასილაბური: არადიფერენცირებული და დიფერენცირებული (IND / DIF). დიფერენცირებული და ხმოვანი მნიშვნელობის გარეშე (DIF / SVS).
სილაბური: ხმის მნიშვნელობა და ხმის მნიშვნელობა (SVS / CVS). ანბანური ბგერით და სილაბური მნიშვნელობით (CVS /S.ALF). ანბანური სილაბური და რეგულარული ანბანური (S.ALF.) / ALF. REG).
იკითხეთ ან ისაუბრეთ პარლენდზე, რათა მასწავლებელმა დაწერა დაფაზე.
შენიშვნა: გააკეთეთ ჩარევა ისე, რომ ყველა წყვილი იყოს მონაწილეობა ისაუბრეთ ყველასთან, ვინც ნელა კითხულობს და მასწავლებელი მიუთითებს სიტყვებზე.
მე -4 ნაბიჯი:
მიაწოდეს წყვილებს დაწერილი ტექსტი და სთხოვეთ იპოვონ მათ მიერ მოთხოვნილი რამდენიმე სიტყვა. მაგალითი: მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, მოძებნონ ტექსტი სიტყვაში FAIR და მონიშნონ ფერადი ფანქრებით. მიმოიქეცით ოთახის გარშემო და გააკეთეთ ჩარევები, რომლებიც შეესაბამება წერის თითოეულ დონეს, რომ ყველა მოსწავლემ დაასრულოს საქმიანობა.
მე -5 ნაბიჯი:
დაჭრილი ტექსტი.
ტექსტების ზოლებად მიტანა სტუდენტების აწყობისთვის.
აქტივობა შემდეგნაირად უნდა შემუშავდეს: მოსწავლეთა წყვილები წინასწარ სილაბური წერითი დონის IND და DIF და წინასილაბური DIF SVS სილაბურით, ტექსტი წარმოდგენილია წინადადებების ზოლებად და ბანკის დახმარებით კამათელი.
SVS და CVS სილაბური დამწერლობის დონის სტუდენტებისთვის ტექსტი წარმოდგენილი უნდა იქნეს წინადადებათა ზოლებად, მაგრამ მონაცემთა ბაზის გარეშე.
CVS და S.ALF სილაბური წერის დონის სტუდენტურმა წყვილებმა სიტყვების ზოლები უნდა ჩამოაყალიბონ ჯერ მონაცემთა ბაზის დახმარებით, შემდეგ კი მონაცემთა ბაზის დახმარების გარეშე. სილაბური წერის დონის სტუდენტების წყვილი. SALF და ALF. ტექსტი უნდა იქნეს მოცემული სილაებად დაჭრილი, სთხოვეთ მათ შეიკრიბონ ჯერ მონაცემთა ბაზის დახმარებით, შემდეგ კი მონაცემთა ბაზის დახმარების გარეშე. მას შემდეგ, რაც ყველა წყვილმა დაასრულა ტექსტების შედგენა, შესთავაზეთ, წაიკითხონ მასწავლებელს.
მე -6 ნაბიჯი:
ლაქცინირებული.
მიაწოდეთ ცარიელი ტექსტი მოსწავლეებს, რომ წაიკითხონ და გამოავლინონ დაკარგული სიტყვები. მასწავლებელი ახორციელებს შესაბამის ჩარევას წერის სხვადასხვა დონეზე. ახლა მიაწოდეთ დაკარგული სიტყვები სტუდენტებს, რომ სწორად წაიკითხონ და მოათავსონ სწორ ადგილებში.
საქმიანობა უნდა შემუშავდეს შემდეგნაირად:
წინასწარი სილაბური და sylalabic წერის დონის SVS და CVS სტუდენტებს სჭირდებათ დახმარება მონაცემთა ბაზიდან. CVS და S.ALF სილაბური წერის დონის სტუდენტები. S.ALF და ALF.REG. აქტივობა შეიძლება გაკეთდეს მონაცემთა ბაზის დახმარების გარეშე.
მე -7 ნაბიჯი:
დაფაზე დაწერილი პარლენდის საშუალებით სთხოვეთ თითოეულ წყვილს წასვლა და წაიკითხონ გარკვეული წინადადება, რომელიც სიტყვით სიტყვას მიუთითებს. მასწავლებელი აკეთებს ჩარევებს, რათა მათ დაასრულონ კითხვა.
მე -8 ნაბიჯი:
მობილური ანბანი.
სთხოვეთ სტუდენტებს შეადგინონ პარლენდები მობილური ანბანის ასოების გამოყენებით. წერის დონის წინასილაბური IND და DIF, წინასილაბური DIF და sylalabic SVS, sylalabic SVS და CVS დონის სტუდენტებისათვის, აქტივობა უნდა შემუშავდეს მონაცემთა ბაზის დახმარებით. სილაბური წერის დონის სტუდენტებს S.ALF და ALF. რეგისტრაცია მონაცემთა ბაზის გარეშე განხორციელებული საქმიანობა.
შეფასება:
გაკვეთილების მსვლელობისას და თითოეული სტუდენტის მიერ საქმიანობის შემუშავების უნარის გათვალისწინებით
Მოგეწონა? გააზიარეთ ეს პოსტი თქვენს სოციალურ ქსელში
ეს საიტი იყენებს Akismet- ს სპამის შესამცირებლად. შეიტყვეთ, როგორ ხდება თქვენი კომენტარის მონაცემების დამუშავება.