Education for all people
დახურვა
მენიუ

ნავიგაცია

  • 1 წელი
  • მე 5 კურსი
  • ლიტერატურა
  • პორტუგალიური ენა
  • Georgian
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
დახურვა

კარნავალის კლასის გეგმა დაწყებითი სკოლის 1 – დან მე –5 კლასის ჩათვლით

ჩვენ ამ პოსტში შევარჩიეთ რჩევები და რჩევები თქვენსთვის დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა. მშვენიერი იდეები 1-დან მე -5 კლასის მოსწავლეებთან მუშაობისთვის.

კარნავალის წვეულებები ყოველთვის ტარდება ქუჩებში, კოსტიუმების აღლუმებით და ბლოკებით, მაგრამ რას ფიქრობთ ამის შესახებ? სამახსოვრო თარიღისაკლასო ოთახში? კარნავალი მსოფლიოში ერთ-ერთი ყველაზე პოპულარული წვეულებაა და ბრაზილია მსოფლიოში ცნობილია ამ წვეულებით და ქეიფით.

იმის გამო, რომ ეს ისეთი პოპულარული თარიღია, სკოლაში მუშაობის შესანიშნავი თემაა. და სწორედ ამის გათვალისწინებით შევარჩიეთ ისინი დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა, გაეცანით:

იხილეთ მეტი:

  • კარნავალის გაკვეთილის გეგმა
  • ადრეული ასაკის ბავშვთა განათლების კარნავალის კლასის გეგმა

ინდექსი

  • დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა - მარტინი
  • კარნავალის კლასის გეგმა დაწყებითი სკოლისთვის - ბრაზილიაში კარნავალის ტექსტური წარმოება - ინფორმაციული ტექსტი
  • კარნავალის კლასის გეგმა დაწყებითი სკოლის 1 – დან მე –5 კურსამდე
  • დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა - კოსტიუმების წვეულება

დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა - მარტინი

მიზნები:

  • განავითარონ კითხვა და წერა კარნავალის მსვლელობით მუშაობის საშუალებით;
  • მესმის მარშინის ტექსტები;
  • განავითარონ შემოქმედება და წერა ბავშვთა საკარნავალო მარშის სახელმძღვანელო შემუშავებიდან;
  • თქვენ მონაწილეობას მიიღებთ კარნავალის დღესასწაულში ამ პარტიის ტიპური ნაკვთების საშუალებით.

მასწავლებლის მიერ სტუდენტთან მუშაობის წინა ცოდნა:

  • საჭირო იქნება, რომ სტუდენტი უკვე წერა – კითხვის მცოდნე იყოს და წერა-კითხვის პროცესში იყოს ჩასმული.

კლასის სტრატეგიები და რესურსები

მომენტი 1

  • მასწავლებელი კლასს დაიწყებს იმით, რომ მოსწავლეებს ეკითხება, იციან თუ არა რა არის კარნავალი (ტიპიური წვეულება ჩვენს ქვეყანაში, რომელიც ჩვეულებრივ ტარდება თებერვალი), თუ მათ მოსწონთ ეს წვეულება და რა არის მათთვის საინტერესო ადგილები კარნავალის შესახებ (სამბას სკოლები, ელექტრო ტრიო, ცეკვა, ქუჩის გართობა, და ა.შ.)
  • საუბარი გაგრძელდება კითხვით, იციან თუ არა რომელი ტიპიური კარნავალის სიმღერაა.
  • შეატყობინეთ, რომ MARCHINHA უძველესი მუსიკის სახეობაა, რომელიც ფართო მასშტაბით გამოიყენებოდა და ახლაც გამოიყენება კარნავალის ბურთებში. იკითხეთ ვინ იცის კარნავალის მარში.

მომენტი 2

წაიკითხეთ სტუდენტებისთვის მარტინიკა "დედა, რომელიც მინდა", რომ მათ მოუსმინონ და წაიკითხონ ლექსები, რომელთა ფოტოკოპირება მოხდება თითოეული სტუდენტისთვის (მუსიკა ხელმისაწვდომია ქვემოთ მოცემულ ვებ – გვერდზე)

დედა მინდა

კომპოზიტორი (ებ) ი: Marcha De Jararaca E V. პაივა

დედა მინდა, დედა მინდა
დედა მინდა წოვა!
მიეცი საწოვარა, მიეცი საწოვარა, ოჰ, მიეცი საწოვარა
მიეცით ბავშვს საწოვარა, რომ არ იტიროს!

ძილი ჩემო გულის
აიღე ბავშვის ბოთლი და შემოდი ჩემს კაბელში
მე მყავს და, სახელად ანა
თვალის მოციმციმე წამწამმა უკვე დაკარგა

პატარებს ვუყურებ, მაგრამ ასე
ბოდიში, რომ მე არ ვარ ძუძუთი ბავშვი
მყავს და, რომელიც ფენომენალურია.
ის ბოსადან არის და მისი ქმარი უგუნურია

  • მასწავლებელი საშუალებას მისცემს სტუდენტებს, უსმინონ მარშინას, როგორც ხშირად, რაც ხელს შეუწყობს მათ სიმღერას. შემდეგ, ეს ისაუბრებს სიმღერის ტექსტის გაგებაზე, მოსწავლეებს საშუალებას მისცემს თქვან ის, რაც მათ გაიგეს, ითხოვენ რაიმე სიტყვის მნიშვნელობას, შესაძლოა მათთვის გაუგებარი იყოს.
  • წარმართეთ საუბარი და თქვით, რომ ეს მარშინა ხუმრობაა და ის ეხება დედის შვილთან ურთიერთობას.

მომენტი 3

სხვა კარნავალის მსვლელობის წარდგენა:

დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა

ამ მარშინას მოსმენის შემდეგ, მასწავლებელი ისევე გაგრძელდება, როგორც ადრე, ახსნის სიმღერის ტექსტს. ამ შემთხვევაში საჭირო იქნება იმის გარკვევა, რომ როზა დე უროო იყო სამბას სკოლის სახელი და რომ ეს მსვლელობა დაკავშირებულია გამზირზე სკოლის გადასასვლელთან. იგი ითხოვს სივრცის გასავლელად (ô ხსნის ფრთებს), სადაც ნათქვამია, რომ მომღერალი ლირიდან არის, ანუ პოეზიიდან ან ხელოვნებიდან.

მომენტი 4

  • ამ დროს სტუდენტს კიდევ ერთი მსვლელობა წარუდგება, მაგრამ განხორციელდება განსხვავებული აქტივობა, რომელშიც სტუდენტები მიიღებენ წერილს წაშლილი სიტყვებით. ამ გზით ისინი მოისმენენ მუსიკას და უნდა შეავსონ ტექსტი დაკარგული სიტყვებით.

იმედი მაქვს წვიმს

შემადგენლობა: ემილინჰა ბორბა

იმედია ______
სამი დღე გაუჩერებლად,
იმედი მაქვს წვიმს,
სამი დღე _____ გარეშე

ჩემი დიდი ____
და ჩემს სახლში
წყალი არ აქვს,
მე _____ თავს ვრეცხავ.

მე სავსე ვარ _____,
როდესაც ვითვლი,
Ჩემი ცხოვრება,
არავის სურს დაიჯეროს,
_______ არ მომაბეზრებს,
რა საბურავები ფიქრობს,
რომ _____ არ არის წყალი,
არა ______

  • ლექსების დასრულების აქტივობის დასასრულს, მასწავლებელი მოსწავლეებთან ერთად განიხილავს ამ მარტინის ინტერპრეტაციას და აცნობებს მათ, რომ საკითხის თემატიკა ამინდის გარშემო ტრიალებს (ავტორის მიერ წვიმის მოთხოვნა) და წყლის ნაკლებობა, როგორც პრობლემა, ასევე ხაზგასმულია ავტორის მიერ.

მომენტი 5

  • მარშინის ამ სამი მაგალითის შემდეგ, მასწავლებელი საშინაო დავალების შესრულებით ითხოვს, რომ მოსწავლეებმა შეისწავლონ შემდეგი კლასისთვის მარშინის მაგალითები, ფურცელზე დაწერილი წერილით, რომელიც უნდა გადაეცეთ მასწავლებელი.

მომენტი 6

  • შემდეგ კლასში მასწავლებელი სთხოვს სტუდენტებს წარმოადგინონ მათ მიერ მოძიებული მარშინა და გააკეთებენ ფრესკას სათაურით: MARCHINHAS OF ALL TIMES

მომენტი 7

  • ამ ეტაპზე მასწავლებელი შემოგთავაზებთ სტუდენტების მიერ წარმოებული კარნავალის მარშის დაწერას.
  • როგორც ინსპირაცია, მასწავლებელი რამდენიმე მსვლელობას ჩაატარებს სტუდენტების მოსასმენად:
  • შემდეგ, ის მოგცემთ მითითებებს: მარჩინის დასაწერად, საჭიროა აირჩიოთ მელოდია, ანუ ბგერა, რომელიც შეიძლება იგივე იყოს, რაც მათ მოსწონთ.
  • ასევე საჭირო იქნება თემის არჩევა, რომელიც მასწავლებელს შეუძლია შემოგვთავაზოს არის თამაშები ან პერსონაჟი, რომელიც მათ მოსწონთ.
  • მასწავლებლისთვის საინტერესო იქნება გამოიგონოს მარჩინჰას მაგალითი, როგორც ეს შემოთავაზებულია ქვემოთ:

მაგალითი: ფეხბურთი ”Mommy I Want” - ს მელოდიით (სიმღერა), სიმღერის გარკვეული ნაწილის გამოყენებით და თამაშის ან სპორტის შესახებ:

დედა მინდა

კომპოზიტორი: ლივია ნევესი

დედა მინდა

დედა მინდა

ფეხბურთის თამაში მინდა

ჩემი ჩექმა მომეცი

ჩემი ჩექმა მომეცი

მაჩუქე ჩექმა იმიტომ რომ თამაში მინდა !!!

მომენტი 8

  • მასწავლებელი შეაგროვებს მარტინებს, დაადასტურებს, რომ მოსწავლეებს ესმით წინადადება და საჭიროების შემთხვევაში შემოგთავაზებთ ცვლილებების შეთავაზებას.
  • სხვა კლასში ის მისცემს მას მოსწავლეებს მის გასაწმენდად, სპეციალურ ფურცელზე, რომელიც შეიძლება შეიცავდეს ილუსტრაციას, როგორც ეს მოცემულია ქვემოთ, ან თავად მოსწავლეებმა უნდა ასახონ მას.
დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა

მომენტი 9

  • მარშინის გაწმენდის შემდეგ, მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს წარუდგინონ თავიანთი პროდუქტი თანაკლასელებს, შეეცადონ იმღერონ გამოგონილი მარჩინი. მარშინის ტექსტები დაფიქსირდება ფრესკაში, სახელწოდებით: "Carnival Marchinhas"

შეფასება

  • მასწავლებელი შეასწორებს კარნავალის მარშებს, შეამოწმებს შეძლეს თუ არა მოსწავლეებმა კარნავალის თემა, შემოთავაზებული თემების და მოსმენილი მელოდიების გამოყენებით.
  • იგი ასევე გადაამოწმებს სტუდენტის მონაწილეობას კლასებში მონაწილეობის, არსებული მარშინების გამოკვლევის, სიმღერების მღერის და ა.შ.

სხვა შეთავაზებები შემდეგ მისამართზე:

  • კარნავალი საქმიანობა
  • საკარნავალო საქმიანობა 1 წელი
  • ბავშვთა განათლების საკარნავალო საქმიანობა
  • საკარნავალო საქმიანობა დაწყებითი სკოლისთვის
  • აქტივობები ტექსტის განმარტება კარნავალის შესახებ

კარნავალის კლასის გეგმა დაწყებითი სკოლისთვის - ბრაზილიაში კარნავალის ტექსტური წარმოება - ინფორმაციული ტექსტი

მიზნები:

  • მონაწილეობა მიიღონ საკლასო დიალოგებში, ყურადღებით და გაგებით მოსმენა, მასწავლებლის მიერ შეთავაზებულ კითხვებზე პასუხის გაცემა და კოლეგების და მასწავლებლის დებატებში მოსაზრებების გამოვლენა;
  • მოძებნეთ ტექსტური, ინტერტექსტუალური და კონტექსტური ნიშნები სტრიქონებს შორის წასაკითხად, გაგების გაფართოება;
  • აწარმოეთ წერილობითი ტექსტი: ინფორმაციული. წერის ადაპტირება შემოთავაზებული მიზნების შესაბამისად;
  • გადახედეთ და გადააკეთეთ საკუთარი ნაწერები.

მასწავლებლის მიერ სტუდენტთან მუშაობის წინა ცოდნა

  • ეს აქტივობა შეიძლება ორგანიზებულ იქნას კლასში, წიგნიერების საწყისი პროცესის დროს. ჰეტეროგენულ კლასში მასწავლებელმა შეიძლება აირჩიოს რამდენიმე ბავშვი, რათა დაეხმაროს სხვა კლასელებს, მათი მწიგნობრები. ან, კოლექტიურად აწარმოეთ ტექსტი დაფაზე, რომ შეგირდები გადააკოპირეთ.

რესურსები

  1. პატარა ყუთი რამდენიმე კითხვით, თემის განხილვის დასაწყებად.
  2. პლაკატს ერთვის ბრაზილიის ორი რუკა.

აქტივობა 1

1) მოაწყეთ კლასი წრეში და დაფაზე დაწერეთ კლასის თემა: კარნავალი. წარუდგინეთ კლასს "სიურპრიზის ყუთი" და რამდენიმე ბავშვმა წაშალეთ კითხვები ყუთიდან და წაიკითხეთ კლასის განსახილველად.

რამდენიმე შეკითხვის დასმა ყუთისთვის: რას ნიშნავს კარნავალი თქვენთვის? რა მოგონებები გაქვს წარსულ კარნავალებზე? როგორ განიცდის კარნავალს თქვენი უბანი / ქალაქი? გაქვთ საყვარელი სამბას სკოლა? როგორ აღნიშნავენ ბრაზილიის რეგიონებში კარნავალს? იმღერე კარნავალი სიმღერა / მარტი.

აქტივობა 2

2) შემდეგ წარადგინეთ პლაკატი ორი დიდი რუქით, სადაც ნაჩვენებია ბრაზილიის რეგიონები, და კლასთან ზეპირად ისაუბრეთ ქვეყანაში კარნავალის მრავალფეროვნების შესახებ.

3) დაარიგეთ სურათები ამ მრავალფეროვნებით ან მიაწოდეთ გაზეთები და ჟურნალები, რათა ბავშვებმა შეძლონ სპეციფიკის ამოცნობა და განხილვა. შემდეგ სთხოვეთ ბავშვებს, ჩასვან ისინი პირველ რუკაზე, რომელიც ეხება ბრაზილიის შესაბამის რეგიონს.

აქტივობა 3

4) დაყავით კლასი ხუთ ჯგუფად, თითოეული ჯგუფი პასუხისმგებელია ბრაზილიის რეგიონში. დაურიგეთ მცირე ზომის ქაღალდები და სთხოვეთ ჯგუფს ჩამოწერონ კარნავალის მოდელის მახასიათებლები თავის რეგიონში და ჩასვან მეორე რუკაზე. შეისწავლეთ ტექსტურ წარმოებაში: რეგიონის სახელის დაწერა, კარნავალის აღნიშვნის გზები და მისი მახასიათებლები.

5) დაწერის დროის შემდეგ ჯგუფს სთხოვეთ შეაფასონ იგი და, საჭიროების შემთხვევაში, ახალი ტექსტის შემუშავება. შეიძლება წარმოდგენილი იყოს კითხვები: ნათელია ჩემი ტექსტი? შემიძლია გავიგო რა წერია? სწორად არის დაწერილი? გამოტოვებთ გარკვეულ ინფორმაციას?

6) აქტივობის ბოლოს იმსჯელეთ განსხვავებების პატივისცემის მნიშვნელობაზე. სკოლის დაფებზე მუშაობის გასაჯაროება.

Ვარიაცია: იგივე საქმიანობის ადაპტირება შესაძლებელია კულტურული ან ადამიანური განსხვავებების დღესასწაულის, ხსენების ან დისკუსიის შესაბამისად.

ქვემოთ მოცემულია რამდენიმე ანგარიში ბრაზილიის რეგიონებში ჩატარებული კარნავალის შესახებ, რომელიც ხელს შეუწყობს ჯგუფთან დისკუსიის მიღებას: Minas Gerais - ცეკვები, ქუჩის კარნავალი, მარჩინი, დრამი; რიო დე ჟანეიროსა და სან პაულო - სამბას სკოლები; ბაია - აქსე, ელექტრო ტრიო, მიკარეტები; პერნამბუკო - ფრევო და მარაკატუ; ჩრდილოეთის რეგიონი - ბუმბა-მე-ბოის ფესტივალი.

კარნავალი ბრაზილიაში ყველაზე დიდი პოპულარობით სარგებლობს ფესტივალზე. ყველაზე ტრადიციული აღლუმი ტარდება რიო დე ჟანეიროში, პასარელა დო სამბაში, ასე უწოდებენ carioca sambódromo- ს, რომელიც პირველი აშენდა ბრაზილიაში. სხვა მნიშვნელოვანი აღლუმები ტარდება ფლორიანოპოლისში, მანაუსსა და ვიტორიაში.

სამბის სკოლის აღლუმების გარდა, ასევე არსებობს ბლოკებისა და ბენდების აღლუმები, ადამიანთა ჯგუფები, რომლებიც გასართობად გადიან გასართობად, კონკურენციის გარეშე. აქ ასევე არის კარნავალის ბურთები, რომლებიც კლუბებში ან ღია საზოგადოებრივ ადგილებში ტარდება, საკარნავალო მუსიკით.

ქუჩის კარნავალმა შეინარჩუნა თავისი ორიგინალი ტრადიციები ბრაზილიის ჩრდილო – აღმოსავლეთ რეგიონში. ისეთ ქალაქებში, როგორიცაა რესიფე და ოლინდა, ხალხი გამოდის ქუჩებში კარნავალის დროს, ფრევოს და მარაკატუს რიტმამდე.

ქალაქ სალვადორში არსებობს ელექტრო ტრიო, რომელსაც აქცევს საცეკვაო სიმღერები მომღერლებისა და რეგიონისთვის დამახასიათებელი ჯგუფების მიერ. ქალაქში ასევე არის შავი ბლოკები, როგორიცაა Olodum და Ileyaê, გარდა ქუჩის ბლოკებისა და Afoxé Filhos de Gandhi.

7) აქ მოცემულია რუქების ფოტოები და მოდელები, რომელთა გამოყენება შესაძლებელია აქტივობაში:

შეფასება

შეგირდს შეაფასებენ:

  • კარნავალის იმიჯის დაუკავშირების პროცესში ბრაზილიის ტერიტორიაზე, მისი ტექსტური, ინტერტექსტუალური და კონტექსტუალური მინიშნებების ძიება;
  • შემოთავაზებული მიზნისთვის შესაფერისი ინფორმაციული ტექსტის წარმოების საშუალებით: ბრაზილიის გარკვეულ რეგიონში კარნავალის მახასიათებლების აღწერა.

ჩვენ ასევე გირჩევთ:

  • კარნავალის ნიღბები
  • კარნავალის მსვლელობა ბავშვების განათლებისთვის

კარნავალის კლასის გეგმა დაწყებითი სკოლის 1 – დან მე –5 კურსამდე

დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა

დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა - კოსტიუმების წვეულება

დაწყებითი სკოლის კარნავალის კლასის გეგმა

კარნავალის აღნიშვნას ჩვენს ქვეყანაში განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს და ხალხის უმეტესობისთვის ერთ-ერთი ყველაზე მოსალოდნელი წვეულებაა ტრადიციის, ფერის, რიტმისა და მაგიის გამო.

მიზნები:

  • აღიარეთ კარნავალი, როგორც ბრაზილიის კულტურული მანიფესტაცია;
  • იცოდეთ მისი წარმოშობა და მახასიათებლები;
  • კარნავალის სიმღერების იდენტიფიცირება და ინტერპრეტაცია;
  • მღერიან და ცეკვავენ კარნავალის მარშინებს და სხვა რითმებს;
  • აწარმოეთ ხელოვნების ნიმუშები, როგორიცაა ფერწერა, ნახაზი, ჭრა, კოლაჟი, ნიღბები და კოსტიუმები;
  • გააღვიძეთ სტუდენტის ინტერესი კარნავალის დღესასწაულებთან დაკავშირებით, ტრადიციების გადარჩენა;
  • გაეცანით სამბას სკოლებს და ქალაქის ბლოკებს;
  • აცნობეთ სტუდენტებს, რომ აუცილებელია გართობა არ აურიოთ დაბნეულობაში.

განვითარება:

  • მონაცემთა შეგროვება;
  • კვლევები;
  • სიმღერები;
  • კოსტიუმებისა და სხვა წვეულების რეკვიზიტების წარმოება;
  • ბლოკების ორგანიზება კოსტიუმების მიხედვით;
  • კარნავალის დიზაინები სკოლის გასაფორმებლად;
  • კარნავალის ბურთი;
  • აწარმოებენ პაროდიებს
  • საკლასო ოთახში გაკეთებული კოსტიუმების კონკურსი;
  • გოგო და ბიჭის სიამოვნება.

Კულმინაცია:

კოსტიუმების წვეულება სკოლაში, აღლუმებისა და პაროდიების პრეზენტაციებით.

შეფასება:

შეფასება განხორციელდება მუდმივად ბავშვების განვითარების მიზნით. დააკვირდება რა იციან ბავშვებმა, რას ფიქრობენ კარნავალზე და რისი გაგება ძნელია, ასევე გაიგებენ უფრო მეტი მათი ინტერესების შესახებ.

სხვა რჩევები შემდეგზე:

  • დაწყებითი სკოლის კარნავალის პროექტი
  • ბავშვთა განათლების კარნავალის პროექტი

გამოიწერეთ ჩვენი ელ.ფოსტის სია და მიიღეთ საინტერესო ინფორმაცია და განახლებები ელ.ფოსტის საფოსტო ყუთში

მადლობა რეგისტრაციისთვის.

ტექსტის ინტერპრეტაცია: ბალის აქვს ზურგის ტკივილი
ტექსტის ინტერპრეტაცია: ბალის აქვს ზურგის ტკივილი
on Jul 22, 2021
ტექსტის ინტერპრეტაცია: რატომ არ არის მოხატული ქანდაკებები?
ტექსტის ინტერპრეტაცია: რატომ არ არის მოხატული ქანდაკებები?
on Jul 22, 2021
პორტუგალიური აქტივობა: ზმნები წარსულ სრულყოფილ დროში
პორტუგალიური აქტივობა: ზმნები წარსულ სრულყოფილ დროში
on Jul 22, 2021
1 წელიმე 5 კურსილიტერატურაპორტუგალიური ენაგონების რუქა სოკოებიგონების რუქა ცილებიᲛათემატიკადედის Iiმატერიაგარემოშრომის ბაზარიმითოლოგია6 წელიფორმებიშობაახალი ამბებიახალი ამბები Enemრიცხვითისიტყვები გპარლენდასიაფრიკის გაზიარებამოაზროვნეებიგაკვეთილის გეგმებიმე 6 კურსიპოლიტიკაპორტუგალიურიბოლო შეტყობინებები წინა შეტყობინებებიგაზაფხულიᲞირველი მსოფლიო ომიმთავარი
  • 1 წელი
  • მე 5 კურსი
  • ლიტერატურა
  • პორტუგალიური ენა
  • გონების რუქა სოკოები
  • გონების რუქა ცილები
  • Მათემატიკა
  • დედის Ii
  • მატერია
  • გარემო
  • შრომის ბაზარი
  • მითოლოგია
  • 6 წელი
  • ფორმები
  • შობა
  • ახალი ამბები
  • ახალი ამბები Enem
  • რიცხვითი
Privacy
© Copyright Education for all people 2025