ამ პუბლიკაციაში შევიკრიბეთ რამდენიმე მოდელი, რჩევები და წინადადებები თქვენს შესახებ ადრეული ასაკის ბავშვთა განათლების გაკვეთილის გეგმა.
ო ადრეული ასაკის ბავშვთა განათლების გაკვეთილის გეგმა არსებითი ელემენტია დაგეგმვა საქმიანობის დღიური, რომელსაც მასწავლებელი შეიმუშავებს კლასში. კლასი წლის განმავლობაში. ეს არის განათლების პროფესიონალის პასუხისმგებლობა, რომელიც ასახავს სასწავლო მიზნებს და როგორ მიიღწევა ისინი.
ო დაგეგმვა ეს მუდმივი მოთხოვნილებაა ადამიანის საქმიანობის ყველა სფეროში. დაგეგმვა წარმოადგენს რეალობის ანალიზს და მოქმედების ალტერნატიული ფორმების პროგნოზირებას სირთულეების დასაძლევად ან სასურველი მიზნების მისაღწევად.
მოკლედ რომ ვთქვათ, დაგეგმვა მოიცავს იმის წინასწარ განსაზღვრას და გადაწყვეტილებას, თუ რის მიზანს განვახორციელებთ; რას ვაკეთებთ; როგორ ვაპირებთ ამის გაკეთებას; რა და როგორ უნდა გავაანალიზოთ სიტუაცია, რათა დავადასტუროთ, რომ მიღწეულია ჩვენი განზრახვები. მეორეს მხრივ, გეგმა არის შედეგი, ეს არის დაგეგმვის პროცესის შედეგად მიღებული დასკვნების მონახაზი, რომელსაც შეიძლება ჰქონდეს ან არ ჰქონდეს წერილობითი ფორმა.
დაგეგმვა უნდა შეიცავდეს სწავლების საქმიანობის პროგნოზს, აგრეთვე მათი გადახედვას და ადაპტაციას მთელი სასწავლო წლის განმავლობაში, თითოეული კლასის საჭიროებების და განვითარების შესაბამისად. აუცილებელია პროფესიონალმა დაისახოს მიზნები იმის გათვალისწინებით, თუ რა ისწავლება, როგორ გაკეთდება და როგორ უნდა შესრულდეს ა ყოველდღიური შეფასება შეცდომების მოსაძებნად და მათი გამოსასწორებლად, რაც ყოველთვის მიზნად ისახავს უფრო მეტ პროდუქტიულობასა და ეფექტურობას კლასში. კლასი.
დაგეგმვა წარმოსადგენია კლასიც კი, სანამ ეს მოხდება და ზუსტად ამიტომ ავირჩიეთ ეს შესანიშნავი მოდელები თქვენი ადრეული ასაკის ბავშვთა განათლების გაკვეთილის გეგმა:
ინდექსი
ყველა ეს ასპექტი ჩამოყალიბებულია ინტერდისციპლინარული პედაგოგიური პრაქტიკის საშუალებით, ყოველთვის ეძებს საქმიანობის ინტეგრაცია ისე, რომ არ მოხდეს თითოეული სფეროს რეალური სოციალური ღირებულების დაკარგვა ცოდნა
ჩვევებისა და დამოკიდებულებების ფორმირება (ჰიგიენა, პოზა, კარგი ქცევა, საკვები, დასვენება, ტანსაცმელი, დასვენება, სწავლა, კომუნიკაბელურობა და პასუხისმგებლობა) სტუდენტების დამოუკიდებლობის სასწავლო პროცესის სტიმულირება და მათი სოციალური ინტეგრაციის ხელშეწყობა და პროგრამის ყველა კომპონენტში არის ინტეგრირებული წელი
შინაარსი ემყარება ბავშვის ყოველდღიურ ცხოვრებას და საქმიანობის დივერსიფიკაციას ახდენს სასწავლო სფეროს მიხედვით, მაგრამ ინტეგრირებულია ბავშვისთვის საინტერესო ან მასწავლებლის მიერ შემოთავაზებული თემა, რომელსაც აქვს სრული ავტონომია შექმნას და აღადგინოს ყველა მათი საქმიანობის.
ყველა ადმინისტრაციული პროცესის როლი მასწავლებელი ეს ძალიან მნიშვნელოვანია:
რუტინა უზრუნველყოფს უსაფრთხოების განცდას. სახლშიც კი, ბავშვი რუტინას განიცდის, უფრო მშვიდია, რადგან მან იცის, რა მოხდება შემდეგ. სკოლაში, გარემოში, სადაც ის ბუნებრივად ნაკლებად დაცულად გრძნობს თავს, რაც ხშირად ოჯახის გარეთ სოციალიზაციისთვის პირველი ადგილია, ეს კიდევ უფრო აქტუალურია.
წყარო: http://educacrianca.com.br
შინაარსი: გრაფიკა; წონასწორობა და კონცენტრაცია.
მიზნები:
ხანგრძლივობა: 02 საათი
აქტივობა: წრეების აფიშა
მასალები: ფანქრები, ყავისფერი ქაღალდი, გუაში საღებავი, ფუნჯი.
განვითარება:
შეფასება: მოსწავლეებმა ამოიცნეს გეომეტრიული წრის ფიგურა და ფერები, რომლებიც მათ დახატეს და ამით განავითარეს მათი კონცენტრაცია.
შინაარსი: ბალანსი და კონცენტრაცია; საკვები
მიზნები:
აქტივობა: ვაპირებთ თუ არა ფერმერს დავეხმაროთ თესლის დარგვაში?
მასალა: ფუნჯი, საღებავი, ქვიშა
სამუშაოს შემუშავება:
შეფასება: სტუდენტებმა აისახეს მათი დიეტისა და მზრუნველობის შესახებ, რაც მათ სჭირდებათ.
შინაარსი: სასაუბრო ენა / სხეულის ენა / მათემატიკური ენა.
მიზნები:
აქტივობა: თითოეული მაიმუნი თავის ტოტზე
განვითარება:
განაცხადის გამოყენება სასაუბრო ბორბლით თამაშებზე, თუ რაზე უყვართ თამაში და თუ მათ სურთ ახალი თამაშების ცოდნა. რამდენიმე ცარცის წრე გავაკეთეთ იატაკზე და ვთხოვეთ სტუდენტებს, მათზე გაევლოთ. მისაღებში წრე გავაკეთეთ. სტუდენტებს ავუხსენით, როგორ უნდა გაკეთებულიყო ეს. მასწავლებლის მიერ არჩეული მონადირე საჭის ცენტრში იძინებს, მაიმუნები კი მის გარშემო ტრიალებენ და ზრუნავენ, რომ ხმა არ ამოიღონ. მოულოდნელად მონადირე იღვიძებს და ყვირის: ყველა მაიმუნი თავის ტოტზე! ყველა ბავშვი გაიქცევა და შემოვა წრეში, რომ არ დაიჭიროს. როდესაც მონადირე იფიქრებს, რომ დიდი ხნის განმავლობაში იყო ტოტზე, ის კვლავ გასცემს ბრძანებას, რომ ყველამ სხვა ტოტი ეძებოს, რადგან მაიმუნის დაჭერის მეტი შანსი აქვს. ჩვენ დავიწყეთ თამაში, თითოეული მაიმუნი თავის ტოტზე და დასრულების შემდეგ, დავთვალეთ რამდენი მაიმუნი დაიჭირეს თამაშში.
შეფასება: სტუდენტებმა შეძლეს განავითარონ თავიანთი ზეპირსიტყვიერება, ურთიერთქმედებენ ყველა კოლეგასთან, გარდა იმისა, რომ მათ ყურადღება მიაქციეს თამაშს.
შინაარსი: მათემატიკა / სხეულის ენა / ზეპირი ენა / მუსიკა წონასწორობა და კონცენტრაცია.
მიზნები:
აქტივობა: Bunny გამოდის ხვრელიდან;
მასალა: ჰულა ჰოოპ
განვითარება: ჩვენ დავიწყეთ არაფორმალური საუბრით, თუ რამდენი მოსწავლეა ოთახში, ისინი მონაწილეობდნენ დათვლით. მას შემდეგ, რაც თამაშს ავუხსნით. აუცილებელია იატაკზე ჰულა ჰოოპების დადება, რომელიც იქნება ბურუსი. თითოეული ბავშვი კურდღელია და ერთი ჩვენგანი იყო "მისი მგელი". ბავშვები მღეროდნენ, როდესაც ოთახში სეირნობდნენ: მოდით, ტყეში ვიაროთ, სანამ თქვენი მგელი არ მოვა. მიდიან იქ, სადაც მგელია და ეკითხებიან: შენი მგელია? ორჯერ მგელმა თქვა, რომ ის რაღაცის კეთებით იყო დაკავებული. შემდეგ, როდესაც ბავშვები კვლავ დაბრუნდნენ, მგელმა თქვა: მგელი მზადაა! და იგი გარეთ წავიდა ბავშვების ჭრილში. რამდენჯერმე გავიმეორეთ ხუმრობა და ჩამოვჯექით იმ ნაწილზე, რომელზეც ყველაზე მეტად მოეწონათ თამაში, ვინ იყვნენ პერსონაჟები და რამდენი კურდღლის დაჭერა მოახერხა მგელმა?
შეფასება: მოსწავლეებმა, საქმიანობის განხორციელებისას, განივითარეს ყურადღება და პირისპირ და სხეულის გამოხატვა.
შინაარსი: ზეპირი ენა / სხეულის ენა / მათემატიკის ენა
მიზნები:
გაიღვიძეთ სიფრთხილის ზომები მზისგან დაცვასთან დაკავშირებით; განავითარეთ რაოდენობის ცნება.
ხანგრძლივობა: 2 საათი
აქტივობა 1: "ზეზეეს" ისტორია
განვითარება: ბორბლების არაფორმალური საუბარი სიუჟეტის წარმოსაჩენად; "ზეზე". ”ნახე რა მოხდა, ჩემი თოვლის კაცი გალღვა. თვალები, ყურები, პირი და ცხვირი, კისერიც კი გაქრა. ხელები, მკლავები და მუცელი, ისინი ადგილზე აღმოჩნდნენ. მზის დანახვა! თქვენ ბოროტად გამოიყენეთ! ზეზედან და აღარაფერი დარჩა ”!!! მოთხრობის დასრულების შემდეგ ჩვენ დავსვით კითხვები ვინ იყო ზეზე, რა დაემართა მას, რატომ? რა ნაწილები გაქრა ზეზეეს სხეულს და რამდენი იყო? ჩვენ ვისაუბრეთ მზისგან თავის დაცვის მნიშვნელობაზე და მის გავლენაზე თქვენს კანზე და ჯანმრთელობაზე.
აქტივობა 2:
წერილის ფურცლებზე მოსწავლეებს ვთხოვეთ დაეხატათ ზეზეის თოვლის კაცი, როდესაც ისინი დაამთავრეს, ისინი ტანსაცმლის სტრიქონზე გამოფინეს კლასში.
შეფასება: მოსწავლეებმა შეძლეს ურთიერთობა თავიანთ თანატოლებთან და მოახსენეს მოთხრობაში მომხდარი მოვლენების თანმიმდევრობის შესახებ და ამით განავითარეს მათი კონცენტრაცია.
შინაარსი: სივრცული ორგანიზაცია: ადრე / დროს და მის შემდეგ, დღეს / გუშინ / ხვალ.
მიზანი:
მიეცით მოსწავლეებს უკეთესი გაგება იმ ადგილის შესახებ, სადაც ისინი ცხოვრობენ, საკუთარი თავის ნაწილად აღიქვამენ მას.
ხანგრძლივობა: 02 საათი
აქტივობა: ქალაქის მოკლე ისტორია
განვითარება: მოკლედ მოგვითხრობს ქალაქ კარაპებუსის ისტორიას, რომელიც მოხსენიებულია მუნიციპალიტეტის წიგნში; სასაუბრო ბორბალი; ჩვენ ბავშვებს ვთხოვეთ ეთქვათ, რა მოსწონთ ყველაზე მეტად თავიანთ ქალაქში და რისი სურვილიც აქვთ. მათ მონაწილეობა მიიღეს თავიანთი იდეების შესახებ, მას შემდეგ რაც ჩვენ მივაწოდეთ ფურცელი, რომ მათ თავიანთი ქალაქი დაეხატა. თითოეულმა ისე გააკეთა, როგორც ნახეს. როდესაც ყველამ დაასრულა, ჩვენ გავაკეთეთ კოლექტიური პლაკატი თევზებით, რომელიც ქალაქის სახელს წარმოშობდა, რომელიც ჩვენ ვაჩვენეთ კლასში, რომ ყველას ენახა.
შეფასება: ბავშვებმა კოლექტიური პოსტერის შექმნით აჩვენეს ურთიერთქმედების და ერთმანეთის პატივისცემის უნარი.
შინაარსი: წყალი: გამოყენება, ეკონომია და ნარჩენები;
მიზნები:
გააცნობიერე კლასს, რომ წყალი მწირი რესურსია პლანეტაზე და რომ ამ რესურსის უპასუხისმგებლო გამოყენებამ შეიძლება ზიანი მიაყენოს ცოცხალი არსებების გადარჩენას.
ხანგრძლივობა: 2 საათი
აქტივობა: პლაკატი
განვითარება: საუბრის ბორბალი მათ მიერ გამოყენებულ წყალზე, ჩვენ დავსვით კითხვები, როგორიცაა? "რომელი საყოფაცხოვრებო საქმიანობა იცით, რომელსაც წყალი სჭირდება?" როგორც წინადადებები გაჩნდა, პლაკატზე აღნიშნულ სიაში იყო ისეთი საგნები, როგორიცაა ტანსაცმლის, ჭურჭლისა და ხელების დაბანა, დაბანა და დავარცხნა კბილები. ჩვენ ვისაუბრეთ ამ აქტივობებზე, რომ კლასს დამეხმარებინა იმის გაგება, რომ ოჯახები წყალს ანალოგიურად იყენებენ. რამდენიმე ჟურნალი დავჯავშნეთ, სადაც ბავშვები ეძებდნენ ქმედებების სურათებს და ათავსებდნენ პლაკატებს. კლასს ვთხოვეთ ორი ნახატის დახატვა, ერთი წარმოადგენს ნარჩენებს და მეორე გვიჩვენებს, თუ როგორ შეგვიძლია დაზოგოთ წყალი. ჩვენ გაზეთებიდან და ჟურნალებიდან ვანაწილებდით სურათებს, რომლებშიც ნაჩვენებია ნარჩენებისა და წყლის დაზოგვა შერეული და ვთხოვეთ ბავშვებს, მასალა გამოყონ ორ ჯგუფად, კარგი და ცუდი გამოყენების შესაბამისად რესურსი. შერჩევის ბოლოს, ბავშვებმა, ჩვენი დახმარებით, განათავსეს გამოსახულებები აფიშაზე ცალკე.
შეფასება: ჩვენ აღმოვაჩინეთ, რომ ჯგუფს ესმოდა, რომ ადამიანის გარკვეული საქმიანობა იწვევს წყლის გაფლანგვას და თავიდან უნდა იქნას აცილებული ეს დანაკარგი.
___________________________________________________
შინაარსი: გარემო
მიზანი: გააღვიძოს ფასეულობებისა და დამოკიდებულებების ფორმირება იმ გარემოსთან, რომელშიც ისინი ცხოვრობენ; გააცნობიეროს გარემოს შენარჩუნების მნიშვნელობა; ხელი შეუწყოს ბუნებაზე ზრუნვას.
ხანგრძლივობა: 2 საათი
აქტივობა: მოთხრობა "მსოფლიოს ბოლოს შეიცვალა დასასრული"
განვითარება: ჩვენ არაფორმალურად ვსაუბრობთ და ვეკითხებით, რა გარემოა? პასუხების შემდეგ კითხვებს ვახელმძღვანელეთ, რათა მათ მიეცეთ ინფორმაცია: როგორ არის ის გარემო, რომელშიც ვცხოვრობთ? რას აკეთებთ ამ გარემოს დასახმარებლად? საუბრის რაუნდის შემდეგ ჩვენ ვუთხარით მოთხრობას "მსოფლიოს ბოლოს, დასასრული იცვლება". სიუჟეტის შემდეგ მათ ვთხოვეთ დაეხაზათ, თუ რა დასასრული უნდოდათ იმ გარემოსთვის ისინი ცხოვრობენ და ჩვენ ვაშენებთ მუყაოს სამყაროს, რომელიც წარმოადგენს წყლებს და ტყეებს და კაცებს ცხოველები.
შეფასება: მათ გააცნობიერეს მათი გარემოზე ზრუნვის მნიშვნელობა, სადაც ისინი ცხოვრობენ.
შინაარსი: უფასო ხატვა, ხატვა, წახალისება და ხატვის ჩვევის განვითარება, ამით ბავშვის ფანტაზიის სტიმულირება.
მიზანი:
ხანგრძლივობა: 2 საათი
აქტივობა: Ხელოვნება
მასალა: A4 ფურცელი, კბილის პასტა, ანილინი, პლასტმასის თასი
განვითარება: ჩვენ ვესაუბრეთ სტუდენტებს ფერების, მათი გარდაქმნის, აგრეთვე მათი შექმნის ხელოვნებაზე. კლასში კბილის პასტა ჩავყარეთ პლასტმასის ჭიქებში და გავაფერავეთ სხვადასხვა ფერის ანილინით, შევიკრიბეთ ბავშვები, რომ მათ შეეძლოთ გამოიყენეთ ერთმანეთის ფერები და გადავეცით A4 ფურცლის ფურცელი და ვთხოვეთ, რომ თითების და პასტით გაკეთებული მელნის გამოყენებით დაეხატათ სურათი. კბილი ჩვენ გადავხედეთ ტექსტურის განსხვავებებს, შემდეგ ვკითხე, რატომ არის ეს დიზაინი. მათ მიიღეს მონაწილეობა და უპასუხეს, რომ ეს იყო იმის გამო, რომ ერთ ნახატზე გაცილებით მეტი მელანი იყო, ვიდრე მეორეზე და ასევე იმიტომ, რომ ისინი ერთმანეთში აირია ფერები.
შეფასება: ჩვენ ვაფასებთ კლასის მონაწილეობას, თანამშრომლობასა და ორგანიზებას შემოთავაზებული აქტივობების შემუშავების პროცესში, აგრეთვე შინაარსის გააზრებას.
შინაარსი: ბავშვის სივრცე და დრო - პირადობა
მიზანი:
განავითარეთ სოციალიზაცია. აცნობეთ ბავშვს, რომ მათ აქვთ წარმოშობა და კულტურული იდენტობა, რაც ხელს შეუწყობს მათი სახელის დაწერას.
მასალა: ფურცლები, A4, ფერადი ფანქრები, ფანქრები
აქტივობა: სამკერდე ნიშნის დამზადება თქვენს სახელთან და დიზაინთან ერთად
განვითარება: ვეკითხებით სტუდენტებს, ნახეს თუ არა პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა და იციან თუ არა რისთვის. ზოგიერთმა თქვა დიახ, შემდეგ ჩვენ მათ ვაჩვენეთ ვინაობა და ავუხსენით, რომ ის გამოიყენება საკუთარი თავის იდენტიფიცირება და იმის დემონსტრირება, რომ ჩვენ არსებობთ, და ასევე ვამბობთ, რომ ყველას გვაქვს პირადობა. შემდეგ ჩვენ ასევე ვთქვით, რომ არსებობს იდენტურობის კიდევ ერთი სახეობა, კულტურული იდენტობა, რაც მოგვწონს, მაგალითად, ტანსაცმელი, მუსიკა და ა.შ. შემდეგ მოსწავლეებთან ერთად ჩავატარეთ აქტივობა, რომელშიც გავაკეთეთ სახელის სამკერდე ნიშანი და მათ საკუთარი სურათი დახატეს. დასასრულს, ჩვენ ვმღერით მათ მიერ შერჩეულ სიმღერებს.
შეფასება: სტუდენტებმა შეძლეს იმის გაგება, რომ თითოეულს აქვს საკუთარი იდენტობა და საკუთარი კულტურა, რაც განაპირობებს სხვისი პატივისცემის ჩამოყალიბებას მათი განსხვავებებით და მსგავსებით.
გამოიწერეთ ჩვენი ელ.ფოსტის სია და მიიღეთ საინტერესო ინფორმაცია და განახლებები ელ.ფოსტის საფოსტო ყუთში
გმადლობთ დარეგისტრირებისთვის.