Education for all people
Close
Menu

Navigation

  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • English
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Close

Math Activity: Problem Situations

Mathematics activity, aimed at students in the fourth year of elementary school, with questions elaborated with problem situations.

You can download this math activity in editable Word template, ready to print in PDF as well as the completed activity.

Download this math exercise from:

  • Word: Math Activity: Problem Situations – 4th year – Editable template
  • PDF: Math Activity: Problem Situations – Grade 4 – Printable
  • Template: Math Activity: Problem Situations – 4th grade – With answer
  • Image: Page 1

SCHOOL: DATE:

PROF: CLASS:

NAME:

problem situations

1) Mariana won R$150.00 as a birthday present. She invited her best friend to go to the movies. If each entry cost R$8.00, how much was left for Mariana to spend?
A.

2) Marcos went to the market to buy bread and milk for breakfast. The total purchase price from him was $9.00. If Marcos had $20.00, what change did he receive?
A.

3) Luciana had a birthday party and so she needed to buy some clothes to go. She chose a dress that cost R$84.00. Luciana paid with a R$100.00 bill. What change did she receive?
A.

4) Juliana bought two pants for R$60.00 each. With what was left she bought a dress. Knowing that Juliana had R$200.00, what amount did Juliana pay on the dress?
A.

5) Pedro lost a bet and will now have to buy snacks for his friends. Everyone decides they want pastry. Each pastel costs R$2.50 and there are 5 friends and Pedro. How much did Pedro spend on pastel if each one ate one?
A.

Per Camila Farias

At answers are in the link above the header.

4th year4th year of elementary school4th grade math activitymath activity with answermath activity with problem situations 4th grademath activity to print4th grade math exercisesituations problems 4th year
Early childhood folklore activities to print
Early childhood folklore activities to print
on Jul 22, 2021
Pre-Socratic Philosophers - Education and Transformation
Pre-Socratic Philosophers - Education and Transformation
on Jul 22, 2021
Ethics: what is ethics? know the meaning and origin of this word
Ethics: what is ethics? know the meaning and origin of this word
on Jul 22, 2021
1 Year5th YearLiteraturesPortuguese LanguageMind Map FungiMind Map ProteinsMathMaternal IiMatterEnvironmentLabor MarketMythology6 YearMoldsChristmasNewsNews EnemNumericalWords With CParlendasSharing AfricaThinkersLesson Plans6th YearPoliticsPortugueseRecent Posts Previous PostsSpringFirst World WarMain
  • 1 Year
  • 5th Year
  • Literatures
  • Portuguese Language
  • Mind Map Fungi
  • Mind Map Proteins
  • Math
  • Maternal Ii
  • Matter
  • Environment
  • Labor Market
  • Mythology
  • 6 Year
  • Molds
  • Christmas
  • News
  • News Enem
  • Numerical
Privacy
© Copyright Education for all people 2025