Education for all people
Stänga
Meny

Navigering

  • 1 år
  • 5: E året
  • Litteraturer
  • Portugisiska
  • Swedish
    • Russian
    • English
    • Arabic
    • Bulgarian
    • Croatian
    • Czech
    • Danish
    • Dutch
    • Estonian
    • Finnish
    • French
    • Georgian
    • German
    • Greek
    • Hebrew
    • Hindi
    • Hungarian
    • Indonesian
    • Italian
    • Japanese
    • Korean
    • Latvian
    • Lithuanian
    • Norwegian
    • Polish
    • Romanian
    • Serbian
    • Slovak
    • Slovenian
    • Spanish
    • Swedish
    • Thai
    • Turkish
    • Ukrainian
    • Persian
Stänga

Matematikaktivitet: Problemlägen

Matematikaktivitet, riktad till elever i grundskolans fjärde år, med frågor utarbetade med problemsituationer.

Du kan ladda ner denna matematikaktivitet i redigerbar Word-mall, redo att skriva ut i PDF samt den slutförda aktiviteten.

Ladda ner denna matteövning från:

  • Ord: Matematikaktivitet: Problemlägen - 4: e året - Redigerbar mall
  • PDF: Matematikaktivitet: Problemlägen - klass 4 - Utskrivbar
  • Mall: Matematikaktivitet: Problemlägen - 4: e klass - Med svar
  • Bild: Sida 1

SKOLA: DATUM:

PROF: KLASS:

NAMN:

problem situationer

1) Mariana vann R $ 150,00 i födelsedagspresent. Hon bjöd in sin bästa vän att gå på bio. Om varje inlägg kostade R $ 8,00, hur mycket var det kvar för Mariana att spendera?
A.

2) Marcos åkte till marknaden för att köpa bröd och mjölk till frukost. Det totala värdet på ditt köp var 9,00 dollar. Om Marcos hade R $ 20,00, vilken förändring fick han?
A.

3) Luciana hade en födelsedagsfest så hon behövde köpa några kläder för att gå. Hon valde en klänning som kostade R $ 84,00. Luciana betalade med en Räkning på $ 100,00. Vilken förändring fick hon?
A.

4) Juliana köpte två byxor för R $ 60,00 vardera. Med det som var kvar köpte hon en klänning. Att veta att Juliana hade 200,00 R $, vilket belopp betalade Juliana för klänningen?
A.

5) Pedro tappade en satsning och måste nu köpa snacks till sina vänner. Alla bestämmer att de vill ha bakverk. Varje pastell kostar 2,50 dollar och det finns 5 vänner och Pedro. Hur mycket använde Pedro på pastell om var och en åt en?
A.

Per Camila Farias

På svar finns i länken ovanför rubriken.

4: e åretGrundskolans fjärde år4: e klass matematikaktivitetmatematikaktivitet med svarmatematikaktivitet med problem situationer 4: e klassmatematikaktivitet att skriva ut4: e matematikövningsituationer problem 4: e året
Har du någonsin känt dig yr när du stiger upp ur sängen snabbt? Förstå varför detta händer
Har du någonsin känt dig yr när du stiger upp ur sängen snabbt? Förstå varför detta händer
on Oct 11, 2023
Brasilianska forskare avslöjar ansiktet på en 3 500 år gammal egyptier i en imponerande rekonstruktion; kolla upp!
Brasilianska forskare avslöjar ansiktet på en 3 500 år gammal egyptier i en imponerande rekonstruktion; kolla upp!
on Oct 11, 2023
Möt koolakamba, den legendariska schimpans-gorillahybriden som setts i Afrika
Möt koolakamba, den legendariska schimpans-gorillahybriden som setts i Afrika
on Oct 11, 2023
1 år5: E åretLitteraturerPortugisiskaMind Map SvamparMind Map ProteinerMatematikMödra IiMateriaMiljöArbetsmarknadMytologi6 årFormarJulNyheterNyheter FiendeNumeriskOrd Med CParlendorDela AfrikaTänkareLektionsplaner6: E åretPolitikPortugisiskaSenaste Inlägg Tidigare InläggVårFörsta VärldskrigetMain
  • 1 år
  • 5: E året
  • Litteraturer
  • Portugisiska
  • Mind Map Svampar
  • Mind Map Proteiner
  • Matematik
  • Mödra Ii
  • Materia
  • Miljö
  • Arbetsmarknad
  • Mytologi
  • 6 år
  • Formar
  • Jul
  • Nyheter
  • Nyheter Fiende
  • Numerisk
Privacy
© Copyright Education for all people 2025